juni 2005 Heemschut 31 economische stagnatie. Volgens voorzitter Wijffels moeten er nieuwe strategieën worden ontwikkeld en mag Natuurmonumenten naast samenwerking ook de confrontatie niet langer schuwen. Er is immers een ingrijpende verandering van onze leefstijl nodig om de wereld te behoeden voor ecologische rampen. De mensen moeten zich bewust worden van de gevaren van de klimaatverandering. De natuur zal het ons trouwens zelf wel leren. Wijffels ziet de 21ste eeuw als overgangsperiode naar echt duurzame ontwikkeling. Ondanks alle onzekerheid over de toekomst is één ding wel duidelijk, vindt de Commissie Toekomst Natuurbescherming: de kwaliteit van natuur en landschap is in Nederland nooit vanzelfsprekend. Natuurmonumenten zal zich daar ook de komende honderd jaar voor moeten inzetten. Verwerven van gebied is daarbij een gedegen middel gebleken en zal ook hét middel bij uitstek blijven om de kwetsbare natuur veilig te stellen. Daarnaast moet Natuurmonumenten de stem van de natuur zijn. Het behartigen van de belangen van de natuur zal belangrijker worden nu de overheid zich terugtrekt en inspiratie en vernieuwing niet uit Den Haag komen. De instelling van een Ecologische Hoofdstructuur (EHS) is een succesvol concept gebleken in de strijd, het geldt als een Deltaplan voor de natuur en garandeert een aaneengesloten natuurgebied met groene corridors, zodat dieren van het ene naar het andere gebied kunnen trekken. Maar aan dit concept wordt gemorreld in Den Haag volgens directeur Jan Jaap de Graeff. En wat komt er terecht van de Nationale Landschappen? Schiermonnikoog Minister Veerman van Natuur verzekerde op deze door koningin Beatrix bezochte jubileum bijeenkomst, dat de EHS in 2018 ongeschonden uitgevoerd wordt. Het kabinet wil dat gewoon. En die EHS moet bovendien ingebouwd worden in een Europees netwerk van natuurgebieden. Hij gaf Natuurmonumenten het eiland Schiermonnikoog cadeau. Veerman wil de boeren een belangrijke rol geven in het beheer van natuurgebied. Directeur De Graeff ziet daarbij een splitsing ontstaan in boeren, die optimale productie voorop stellen en boeren, die zich primair tot natuurbeheerder ontwikkelen. Over de tussencategorie maakt hij zich zorgen. Zullen die boeren het financieel wel redden? De overheid heeft de taak vooral die groep de helpende hand te bieden. De Commissie voor de Toekomst vindt ook, dat er een Europese visie op natuurbeheer moet komen. Nederland moet zich vooral richten op het extra beschermen van de natte natuur. Een dilemma daarbij is, dat veel van die natte natuur in de Randstad ligt, waar nu het Groene Hart zwaar onder druk staat. De Commissie wil na afronding van de Ecologische Hoofdstructuur natuurlijke processen op meer plaatsen hun gang laten gaan. Vier vergezichten De Commissie schetst vier vergezichten. In de eerste plaats wordt het belangrijkste erf goed behouden. De historische landschappen worden zorgvuldig beheerd, maar niet gefixeerd. Er wordt intensief samengewerkt met boeren en burgers. Het tweede vergezicht: er komen grote natuurgebieden in Europese netwerken. Zo komen er enkele grote aaneengesloten natuurgebieden bij, bijvoorbeeld langs de rivieren en rond het Waddengebied. In de kernen van deze gebieden kan de natuur haar gang gaan en wordt er niet ingegrepen. De natuur past zich aan aan veranderde omstandigheden en beweegt mee met klimaatverandering. Veerkracht is het sleutelbegrip. De wildernissen zijn aantrekkelijk om in te recreëren. De tegenstelling van het ongerepte met het haastige, geregelde dagelijkse leven maakt dit interessant. Aan de randen zijn voorzieningen. Verder worden er nieuwe cultuurlandschappen en natuurgebieden ontwikkeld. Nederland is en blijft een land in beweging en nieuwe generaties passen stad en land aan nieuwe inrichtingseisen aan. Die aanpassingen leiden echter niet tot aantasting, verrommeling en versnippering van natuur en landschap. Ze dragen steeds structureel bij aan de ecologische en esthetische kwaliteit van Nederland, ook buiten de historische landschappen. Technologie levert een positieve bijdrage aan het creëren van aantrekkelijke landschappen. De verschillende functies zijn op slimme manieren gecombineerd. In waterbergings- gebieden zijn huizen op palen gebouwd of ze drijven in het water. Op nieuw aangelegde landgoederen kunnen mensen ruim wonen en werken en genieten van rust en ruimte. En tenslotte worden de beleving en het gebruik van en de bewondering voor de natuur onderdeel van het dagelijkse leven. De mensen worden zelf verantwoordelijk voor natuur en landschap in hun leefomgeving. Maar dan moet er wel wat veranderen aan ons onderwijs, vond minister Veerman. De kennis van de natuur is immers bij veel jongeren weggezakt. Ze zijn te consumptiegericht. Ze moeten terug naar de bronnen van het bestaan. Oprichter van Natuurmonumenten Jac.P. Thijsse wist met zijn Verkade-albums wel hoe je de jongeren bij de natuur kan betrekken. Mensen als Jan Wolkers doen dat nu weer en er zijn nieuwe natuuronderwijzers als zij nodig. Drs. Jaap Kamerling is journalist cultureel erfgoed te Amsterdam Hoe Nederland in één eeuw veranderd is, samengeperst in het beeld van één enkele dag. Volgens de Commissie Toekomst Natuurbescherming ziet deze dag er zo uit: Een eeuw Nederland in een dag Ik droomde dat ik langzaam- leefde. Als de zon opkomtis het stil en rustig in Nederland. Het landschap is door de mens gemaakt. De steden liggen nog als stipjes in dit extensieve agrarische landschap. Op de zandgronden is het aimoe troef en heidevelden en stuifzanden bepalen het aanzicht. Laag Nederland staat een groot deel van het jaar onder water. Akkers en weiden zijn in de zomer een lust voor het oogkleurrijk en overal het geluid van vogels. In de loop van de ochtend verandert de heide in akkers en weidener worden hossen aangeplant en overal worden de kavels groter. De Zuiderzee wordt afgesloten. Rond het middaguur wordt het steeds drukker in Nederland. Een onzichtbare machine schuif geleidelijk over het land en laat dat ontwaterd en verkaveld achter. De bloemen en vogels trekken zich terug in de natuur gebieden. Er worden grote polders aangelegd zeeaimen afgesloten. De steden beginnen te groeien. Na de lunch komen de veranderingen echt op stoom. Heel Nederland gaat op de schop. Tienduizenden kilometers onverharde wegen worden opgedoekt en duizenden kilometers geasfalteerd. Beken worden gekanaliseerd. Als het theetijd is ligt er een uitgestrekt net werk van nationale snelwegen over Nederland. Boeren bouwen enorme stallen. Overal stinkt het naar ammoniak en mest en de regen wordt zuur. 's Nachts is het nergens meer donker. De natuur zit in vele opzichten op een dieptepunt. Na de thee neemt de stank een beetje af. Voor het eerst deze dag ontstaan hier en daar nieuwe natuurgebieden maar de bouw van steden en wegen gaat door. Arcadische landschappen zijn niet langer een symbool van bloeiende landbouw maar een decor dat op instorten lijkt te staan. Als de zon ondergaat heef Nederland meer bescheimd natuurgebied dan ooit eerder op deze dagmaar is de rest van het land ook voller en drukker dan het ooit is geweest. En nog steeds wordt er gebouwd: bedrijven terreinen, kassen huizenwegen en spoorwegen. De natuur wordt nog steeds bedreigd door verdroging vermesting en versnippering. Nieuwe tekenen van veranderingen dienen zich aan. Hogere waterstanden in de riviereneen warmer klimaat; planten en dieren uit warniere streken beginnen zich in Nederland te vertonen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 33