29 Heemschut 'TWrrn tttï Voorgeve! stadhuis Schoonhoven: situatie in 1762Punt. Gravure naar WFortuyn Afgebeeld in Van Berkum:Beschryving der stad Schoonhoven'. Citaat uit Van Groningen p116. Coeo Temminck GroSS: Reconstructies blijven legitiem 'Opnieuw begrijpbaar maken wettigt onder voorwaarden reconstructies, deze blijven legi tiem onderdeel van de monumentenzorg, zolang je maar écht héél goed weet wat er stond. De interieur reconstructie van het voor huis van het Anne Frankhuis heeft het achter huis weer in een begrijpelijke context geplaatst. Heropening van dichtgemetselde vensters in de Amsterdamse Oude Kerk is reconstructie van een abstractie: de lichtval. Een voorbeeld van rigide toepassing van het beginsel: "geen histo rische vormen; modern kan harmoniëren met oud!" vinden we bij het laat-gotische stadhuisje van Schoonhoven waar dit wel ten koste van de historie is gegaan' (zie afbeeldingen). 'Mijn generatie was in essentie bezig met gebouwen tot 1900. Jullie generatie kreeg de vroege 20ste eeuw daarbij, met vaak in techni sche zin een heel eigen problematiek. De generatie na jullie krijgt nog grotere problemen: wat is echt monumentwaardig; en techniek, en wat is "een toegespitst zijn op de functie?" Jullie vielen nooit in de geschetste valkuilen van: óf geschiedenis maken die er niet was, óf geschiedenis verdoezelen omwille van een nieuw ogend effect. Dat "nieuwe" hoort in de toevoegingen thuis! Het zijn die valkuilen, Situatie in 1913 na ontpieistering. Foto RdMz coll. SteenbergenCitaat uit Van Groningen p. 117. die in het verleden monumentenzorg en restau ratie vaak het dramatisch slechte imago gaven! Gij zult geen geschiedenis vervalsen en gij zult geen geschiedenis verdonkermanen. Wegener Sleeswijk - die aan de wieg stond van de leerstoel restauratie -, ikzelf en mijn opvol ger Van Voorden - helaas overleden - hebben dit met liefde doorgegeven aan onze studenten, en ik vertrouw dat ookjo Coenen dat zal gaan doen. Want voor wie zich daaraan houdt, zal blijven gelden: De toekomst geeft ons altijd gelijk!' Epiloog: Het verrassend perspectief De inleidingen geven een goed beeld hoezeer de eminence grise van het Nederlandse restauratie-onderwijs school heeft gemaakt. Algemeen is aanvaard de waarde van bouwhis torische analyse en waardestelling, voorafgaand aan restauratie. Resten van verval mogen zicht baar blijven. Het dogma van sommige opvat tingen is aan herijking toe. Herken de waan van de tijd (Schoonhoven)! Restauratiespecialisten worden bewust gezocht bij aanpalende nieuw bouwprojecten. De integrale infrastructurele benadering die Jo Coenen voor ogen staat is van grote betekenis en kan de aanzet van een benadering voor deze eeuw worden, na realise ring van de filosofie van CIAM (Congrès Internationaux des Architectes 1928-59; schei ding van wonen, werken, recreëren en verkeer). In Coenen's visie wordt zowel de inhoudelijke als de politieke positie van monumentenzorg, architectuur en stedenbouw wederzijds aanzienlijk versterkt door integratie. Hetgeen overigens niet wegneemt dat restauratie een specifiek specialisme blijft. De term interventie is in dit verband onbepaald en zonder nadere definiëring onbruikbaar. Wat Temminck Groll betreft, het komt niet zo vaak voor dat een hoogleraar die school heeft gemaakt, op zijn tachtigste verjaardag nog steeds de spil daarvan is. Nederlands eerste hoogleraar architectuur en restauratie vertoont alles behalve tekenen van vermoeidheid. Hij eert zijn voorganger en opvolgers, schenkt vertrouwen, en houdt ons zijn 'geboden' voor. En zo hoort het ook in de academische traditie die hem lief is en die hij hoog houdt. Drs. J.J. Bollebakker volgde bij Temminck Groll postdoc, -colleges architectuurgeschiedenis. Literatuur Groningen, C.L. van, De Krimpenerwaard. Zeist/Zwolle 1995. Temminck Groll, C.L., De toekomst geeft ons altijd gelijk. Rede uitgesproken op het symposium over de toekomst van de monumentenzorg. Utrecht, 12 maart 2005. Woud, A. van der, CIAM, Volkshuisvesting, stede- bouw. Delft 1983. Restauratieontwerp G. de Hoog Hzn (Coll. RdMz) uitgevoerd in 1927. Citaat uit Van Groningen 1995f p. 113. juni 2005 TjHET7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 31