Symposium over restaureren rond 80ste verjaardag vanTemminck Groll Hans Bollebakker De 'Delftse School van Temminck Groll'. Zo kun je de groep architecten, op wie de oud-hoogleraar een beslissende invloed had gerust noemen. Temminck was de centrale figuur op een symposium, gehouden ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag, 12 maart in Utrecht. De toekomstvisies van prominente architecten rolden door de zaal. Begin van een antwoord van de 21ste eeuw op CIAM? 28 Heemschut juni 2005 Wat wordt de positie van de monumentenzorg? Hoe beïnvloedt die de restauratieopvatting en mogelijkheden? Wat wordt de opgaaf voor monumentenzorg en -onderwijs, gelet op de bredere taakopvatting 'cultuurhistorisch erfgoed bescherming'? Zes inleiders gaven hun visie. Cor Bouwstra: Verschuivingen in de opgave van het vak De term restaureren wordt toenemend vervan gen door interventie en geplaatst in het kader 'behoud en ontwikkeling van het cultuurhisto risch erfgoed' - waaronder ook complete land schappen en archeologie. De zorg verschuift van rijk naar gemeente; de financiering van cultuur naar financiën. Inhoud en benadering verschuiven ook: meer beheer, minder restau ratie. Als jonge monumenten worden toege voegd neemt ook de opgave toe daarvoor een zinvolle bestemming te vinden: herbestemming die wéér leidt tot 'interventie'. Het bouwhisto risch onderzoek verschaft ons de toetsingscrite ria die voor een belangrijk deel bepalend zijn voor de acceptatie van een restauratieplan. Maar hoe verder met monumentenzorg en onderwijs? Rob Apell: Analyse en waardestelling Rob Apell demonstreerde hoe twee rijksmonu menten uit de zelfde periode (17de eeuw), getoetst aan dezelfde criteria van bouwhistori sche analyse en waardestelling, volstrekt anders aangepakt zijn. De monumentale kwaliteit van het Catshuis betreft voornamelijk de buiten zijde en ook dat is nog kwestieus. Van de domi nante stijl is hersteld wat nog aanwezig was. Het interieur is geheel eigentijds. In Trompenburg daarentegen zijn interieur en exterieur nog compleet aanwezig en minutieus gerestaureerd. Het verdwenen dakterras is gereconstrueerd. Mels Crouwel: Toevoegingen, het verantwoord contrast Het bureau kiest bewust voor samenwerking met restauratiespecialisten bij projecten waar dit aan de orde is, zoals bij het Zeeuws archief in Middelburg waarbij het aanpalende monu mentale Van de Perrehuis is gerestaureerd. [Zie: Heemschutjrg. 77 no. 2, april 2002 pp. 8-16]. De afzonderlijke, doch niet geschei den, benadering van enerzijds restauratie en anderzijds een in eigentijdse architectuur uit gevoerde nieuwbouw resulteerde in architecto nische en functionele versterking. Inpandige toevoegingen zoals bij museum de Pont, een voormalige textielfabriek in Tilburg, worden uitgevoerd in identieke materiaalsoorten en precisie van detaillering, als die welke is aan getroffen. Dirk de Vries: Ouderdomskenmerken niet wegrestaureren De bouwhistorie van een pand is richtingge vend voor restauratie, maar mag daarbij niet weggepoetst worden; ontstane kleine beschadi gingen geven het patin der eeuwen. Het weg restaureren van bouwsporen geeft wel een gelikt beeld, maar mist authenticiteit, de histo rische wording raakt dan uit het zicht en is dodelijk voor herkenning en beleving. Jo Coenen: Kennisconcentratie Jo Coenen bepleit kennisconcentratie van onderwijs, onderzoek en praktijk en benadert het vakgebied restauratie als interventie. Hij ziet als toekomst voor zich: een integratie te bewerkstelligen tussen de diverse takken van wetenschap die architectuur, stedenbouw en restauratie met elkaar verbinden en zo te komen tot één groot kenniscentrum. Coen Temminck Groll: 'In principe is het toch wèl zo dat steeds weer latere generaties blij zijn met watmonumentenzorgers-in-bredere-zin vaak na moeizame strijd in een eerder tijdvak hebben weten te redden. De toekomst geeft hen altijd gelijk!' Foto auteur. Inleiders Ir. Cor O. Bouwstra, Architectenbureau Verlaan Bouwstra, Vianen Ir. Rob Apell, Rijksgebouwendienst, 's-Gravenhage Ir. Mels Crouwel Rijksbouwmeester, Bureau Ben them Crouwel Architekten, Amsterdam Prof.dr. DirkJ. de Vries, Rijksdienst voor de Monumentenzorg, bijzonder hoogle raar bouwhistorie Rijksuniversiteit Leiden Prof.ir. Jo Coenen, hoogleraar restauratie Technische Universiteit Delft, Bureau Jo Coenen en Co, Amsterdam/Maastricht. Prof.dr.ir. Coen L. Temminck Groll, emeritus hoogleraar architectuur en restauratie TUD en e.t. bijzonder hoog leraar architectuurgeschiedenis UvA. 'De toekomst geeft ons altijd gelijk'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 30