Najagers van eigen belang: zij zien het niet, maar willen bet ook niet zien. Heemschut 27 Winsum, Franekervaart. Foto A. A. Dullé1986. en vooral leerde ik daar, hoe belangrijk het is de handen in elkaar te slaan. Niet alleen als beschermers onderling, maar vooral met de bestuurders en de burgemeester erbij. Dan kun je elkaar overtuigen en hoeft het niet tot een confrontatie te komen. Dat is voor beide partijen schadelijk en uiteindelijk ook voor het monument. Het geeft ook een bevredigend gevoel als je dat vanaf de bestuurskant vorm kunt geven als je later zelf burgemeester bent. In Winsum met de wierden, kerken, molens en straatjes. In Ridderkerk, waar je het vrijwel alleen nog kunt aan de hand van oude foto's.' Bestuurders zeggen vaak dat een medaille twee kanten heeft. 'Hoe je door begrip voor eikaars vaak tegengestelde standpunten te tonen voor verrassingen kan komen te staan, toont het volgende aan. Zo dachten we het in Winsum onderling, ook ik als burgemeester, eens te zijn over het behoud van een oud pandje. In B. en W. werden we het echter niet met elkaar eens. Een van de wethouders had met het behoud van dat pandje heel moeilijk. Hij zei, als geboren en getogen Winsummer, dat hij dat pandje niet meer kon zien. Als je eens wist, zei hij wat voor een ellende en armoede zich daar in de loop van meer dan een eeuw onder dat dak heeft afgespeeld, ga je er wel wat minder positief over denken. In Apeldoorn hebben we veel tot stand gebracht, maar er was ook een geweldige achterstand in te lopen door de ambities uit de zestiger jaren om van de gemeente een tweede zogenaamde schrijftafel naast Den Haag te maken. Veel karakteristieke bebouwing, ook in de Veluwse dorpen, is toen naar de sloper gegaan en bovendien kwam die tafel er niet eens. De reparatie daarvan heeft de stad veel schade opgeleverd en doet dat eigen lijk nog steeds'. Veel van die fouten maken we toch nog 'Nou en of. Even vaak als ik gezien heb, dat het goed gaat moest ik ervaren hoe faliekant het mis kan gaan. Blinde ambities om te vernieuwen zijn echter van alle tijden net als onverbeterlijke najagers van eigen belang. Zij zien het niet, maar willen het ook niet zien. Maar dat hoef ik een vereniging, die met dat bijltje al sinds 1911 hakt, niet te vertellen. We moeten blijven laten zien, wie we zijn, waar we voor staan. Niet alleen gezag uitstralen, maar dat ontlenen aan je deskundigheid en je authenticiteit: construc tief, kritisch en representatief. Dat laatste vooral ook door allianties aan te gaan en niet bang te zijn, dat je daardoor je eigenheid verliest. Want samenwerking leidt altijd tot meer gezag maar vergroot ook je PR. Hoe verkeer je met de samenleving, daar gaat het om'. Toen u kwamlag er al een beleidsplan. Hoe ziet u dat 'Naar mijn mening is een beleidsplan, al is het voor jaren vastgesteld, toch iets dat je steeds bij de tijd moet houden. De kerntaak, daar kun je niet omheen. We hebben ambitieuze bestuurders, heb ik al gemerkt, en ik heb nu al gezien hoe over ontwikkelingen en stand punten divers gedacht wordt. Maar - daar gaan we weer - we doen het niet alleen buiten Heemschut samen maar ook erbinnen. Over veel doelen en middelen denken we gelijk: de visie op Belvedere, oog voor het landschap en niet alleen voor dat ene monument, proactief reageren om maar een paar zaken te noemen. Het beleidsplan is een verbeelding van dingen die je doet. Zo kan de publiekstaak tot legiti matie leiden, maar alleen als je die ziet met de ogen van je enige en voornaamste taak: de bescherming. Die ontwikkelingen en stand punten kunnen heel goed samengaan en verdie pen ook die publiekstaak. Voor de bezoekers moet duidelijk zijn dat het evenement typerend is voor Heemschut. Je voornaamste kracht ligt ook bij de actieve leden. Zij dragen de vereni ging. En wat die verbeelding van wat je doet betreft heb ik een goed gevoel bij het jaarplan als actuele bijstelling en bij de les houden van je beleid'. Hoe denkt u over de organisatie van de vereniging 'Je kunt een vrijwilligersorganisatie niet langs de meetlat van bijvoorbeeld een omroep leggen. Op vrijwilligers moet je extra zuinig zijn, maar of het nu de veldwerker of de centrale organisatie, in dit geval het bureau in Amsterdam is, beide hebben dezelfde doel stelling. En daar heb je het weer: dat kan niet zonder samenwerking. Het bureau moet niet gezien worden als "u vraagt wij draaien". Maar het bureau moet evenmin van de vrijwillige medewerker verwachten, dat deze voor alles inzetbaar is. Beide zijn behept met de inzet voor ons doel en we moeten elkaar serieus nemen. Het moet ook niet zo zijn, dat een idee van de provincie Friesland voor bijvoorbeeld een happening niet relevant gevonden wordt op het bureau. Amsterdam moet niet alles uitmaken. Maak kaders voor wat centraal of decentraal is en overleg daarover. Een aardig onderwerp voor de volgende kaderdag. Het is toch voornamelijk het veld waaronder ik de technisch adviseurs en de PR-medewerkers begrijp, die werken aan uniformering naar gelijkheid. Verbeter ook je kwaliteit door je eigen orde in te richten. Niet: je moet het zo doen, maar leer van elkaar. Het is altijd verkeerd uit te gaan van horen zeggen en een beeld van verzet naar boven te halen. Kom zelf met initiatieven, maar luister ook naar alterna tieven. Zo wil ik mij als voorzitter evenwaardig opstellen. Men vindt dat ik een boegbeeld moet zijn, maar wat is een boegbeeld zonder schip? Het hart van de vereniging, ik heb het al gezegd, zijn de leden. Luister naar hen en laat ze aan het woord. Gedragen wordt de vereni ging vooral in de provinciale commissies en door het college van technisch adviseurs. Op dat beleid kunt u mij afrekenen'. juni 2005

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 29