Heemschut-voorzitter Harm Bruins Slot: Jan Derk Gerritsen Samenwerking, overleg, begrip voor elkaar, handen ineen slaan, allianties aangaan, leren van elkaar. Dat vooral tekent Harm Bruins Slot. Bijna een jaar geleden werd hij in de Algemene Vergadering van Leden tot voorzitter gekozen. Hij heeft zich sindsdien doen kennen als iemand die heel goed kan luisteren, ook in de vereniging zelf. 'Wat is een boegbeeld zonder schip?' Een interview. Heemschut juni 2005 Ridderkerk, 17de-eeuwse huizen aan de Kerkring. Foto A.A. Dullé, 1992. Op de Algemene Vergadering van Leden, mei 2004 in Alkmaar. was, dat je toch maar voorzitter wordt van een zeer gerenommeerde, strijdbare en gezagheb bende vereniging. Toen ik in Nijkerk woonde, waar ik geboren ben en actief ben geweest in de Historische Vereniging aldaar, had ik al veel van uw instelling gehoord. Toen ik van Edu hoorde wat er allemaal nog te doen was, maar ook toen ik erachter kwam hoeveel hij al in gang heeft gezet, zelfs met een nieuw be leidsplan, ben ik overstag gegaan. Ik heb dus wel veel met het doel dat Heemschut najaagt, niet direct als kenner, maar wel als liefhebber.' Met uw hobby kreeg u ook in uw beroep te maken. 'Jazeker. In mijn praktijk als burgemeester heb ik de interesse, die ik altijd toch wel heb gehad voor het monumentenbehoud, ook in het beleid kunnen toepassen. Dat zat dus wel een beetje in mijn genen, omdat ik al van jongs af aan mijn ogen de kost gaf op mijn vaartochten in Holland en Friesland. In Nijkerk zag ik hoe de slopershamer nog al eens snel gehanteerd werd omdat het object, bijvoorbeeld een oude molen, niet van waarde geacht werd. Maar ook leerde ik zien, dat het met geld niets te maken heeft. Mensen moeten het durven agenderen Wie de actualiteit rond de Publieke Omroep, waarvan mr. H.J .E. Bruins Slot voorzitter is, zelfs maar enigszins gevolgd heeft krijgt niet de indruk, dat hij onze voorzitter wilde worden, omdat hij niets te doen zou hebben. Op de opmerking, dat hij de functie bij Heemschut waarschijnlijk niet op zich genomen heeft om zijn ego of curriculum vitae op te vijzelen, volgt een hilarisch gelach. Ook zijn c.v. doet niet vermoeden, dat ijdelheid zijn drijfveer was. Voorzitter dus (sinds 2003) van de Publieke Omroep, secretaris-generaal ministerie van OCW (2000-2003), hoofddirecteur IB.Groep Groningen (1998-2000), burgemeester van Apeldoorn (1994-1998), Ridderkerk (1990- 1994), Zeewolde (1984-1990), Winsum (1978- 1984). Relevant voor monumentenbeschermers is dat hij voorzitter is van de Raad van Toezicht Muiderslot. Was u direct enthousiasttoen u gevraagd werd Bruins Slot: 'Toen uw vorige voorzitter, Edu van Tuyll van Serooskerken, mij polste voor deze functie, heb ik in eerste instantie afhou dend gereageerd, omdat ik meende daar geen tijd voor ter beschikking te hebben. Ik wilde het niet "er even bij doen". Toch moet ik zeggen, dat er inzoverre wel van enige ij delheid sprake blinde ambities om te vernieuwen zijn van alle tijden'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 28