16 Heemschut juni 2005 Opdrachtgever: Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen Architect: Walter Kramer Arch. BNA, Amersfoort Hoofdaannemer: De Bonth van Huiten, Nieuwkuyk Hoofduitvoerder: Jan Bouwens Uitvoerder: Adrie van Mook Bouwsom: 6,1 m Dekking: Subsidie rijk: 2,5 m (kanjerregeling) VGK: - legaat Helbers-Molt Hfl. 1.273.500 - kapitalisering deel der huur opbrengst Derden: giffen en schenkingen door fondsen en vele particulieren. De werkvloer, saillante opmerkingen De hoofduitvoerder, Jan Bouwens, kijkt pein zend en verzucht: 'Helaas, zo een werk krijg je maar eens in je leven.' Architect Walter Kramer: 'Veel moest er in het werk opgelost worden, sommige aansluitingen waren niet in tekening te brengen, eenvoudig omdat we niet wisten hoe het zat. Steeds weer kwamen we problemen tegen waar we ons gezamenlijk over bogen. Dat waren goede momenten. Mijn grootste constructieve probleem ontstond toen de kap van de keukentoren een verdieping lager kwam te liggen en daardoor drie ongelijksoor tige kappen van verschillende hoogte tezamen kwamen: de keukentoren, de grote zaal en de Vanuit het noorden gezien: vrnl: ronde toren, traptoren, trapgevel eetzaalvleugel, klokken torentje, dak grote zaal. Interessante, maar soms niet te herleiden details als een nisje met gotische driepas naast een schietgat, op een niet verklaarde plaats midden in het pand, onder een trap, zijn subtiel in het zicht gelaten. Als we ergens de geboden van prof. Coen Temminck Groll toegepast zien dan is het hier: geen geschiedenis maken die er niet is, en geen geschiedenis verdonkermanen. (zie 'De Toekomst van het restaureren' op blz. 32) De woon- en de keukentoren Voor een goed begrip verwijs ik naar de uitge breide restauratiebeschrijving in Heemschut van oktober 2003Hier beperk ik me tot enkele opmerkingen en laat voor het overige de afbeeldingen hun eigen taal spreken. De woontorengedateerd op ca. 1300, heeft zijn oorspronkelijk karakter behouden. De wanden zijn niet gepleisterd, zodat alle bouwsporen in het zicht bleven, in het bijzonder de boog van het portaal uit de bouwperiode. De lampen nissen worden geaccentueerd door de bak stenen muren, opgemetseld in klooster moppen. De vloer op de bel-etage is in gebakken tegels (plavuizen) gelegd. Uitvoerder Adrie van Mook: 'De restauratie had niet later moeten gebeuren. De keuken toren stond op instorten. Om enige stabiliteit tijdens de werkzaamheden te verkrijgen en een bescherming te hebben tegen instorting naar binnen werd de toren aan de binnenzijde van steigers voorzien met vier inch dikke vloerde len, die onverhoopt neerstortende muurdelen konden opvangen. De vraag was of de flinter dunne betonnen noodvloer op een onderlig gend gammel keldergewelf - de kelder mochten we niet in vanwege de vleermuizen - het gewicht van de steigers zou houden. Die eerste nacht heb ik niet geslapen. Het speelde door mijn hoofd: zal het er morgen nog staan? De volgende ochtend stond het er nog.' Het los staand muurwerk van de bovenste verdieping, een toevoeging uit ca. 1920, werd afgebroken omdat dit door zijn gewicht instabiliteit ver oorzaakte. eetzaalvleugel.' Alledrie de betrokkenen zijn het er over eens: Nederhemert is hun kind geworden. Indrukwekkend Grote waardering voor deze restauratie had de nestor van het restauratieonderwijs prof. Coen L. Temminck Groll: 'Indrukwekkend.' Zelf de beginsituatie gekend hebbend, viel ik stil bij het zien van de puurheid van het werk dat zichtbaar met zoveel liefde, respect en vakmanschap is uitgevoerd en waarvoor volgende generaties dankbaar zullen zijn. Hans Bollebakker Verwijzingen Heemschut, oktober 1998, jrg. 75 nr. 5, omslag en pp. 25-33: (H75/5) Heemschut, oktober 2001, jrg. 78 nr. 5, pp. 8-14: (H78/5) Heemschut, oktober 2003, jrg. 80 nr. 5, pp. 2, 10-14: (H80/5) Heemschut, april 2005, jrg. 82 nr. 2, pp. 10,11: (H82/2) Bierens de Haan, J.C., Kramer, Walter: Kasteel Nederhemert een eeuwenlang bestaan. Zwolle, 2005. iMttW

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 18