Hoofduitvoerder Jan Bouwens: 'Zo een werk krijg je maar eens in je leven!' Op 15 april verrichtte koningin Beatrix de heropening van het gerestaureerde kasteel Nederhemert. De laatste bewoner van het kasteel, Maurits E.L. Baron van Wassenaer en diens echtgenote, waren aanwezig. Het was de bekroning van een moeizaam proces van jaren dat begon met de brand van 12 januari 1945 die het kasteel in drie dagen in as legde. Nu is de restauratie een feit en de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen (VGK) verdient alle lof voor dit grootste restauratieproject van de laatste decennia. Kwaliteit en moeilijkheidsgraad kenden hun weerga niet. Hans Bollebakker juni 2005 Heemschut 15 In voorgaande artikelen is aandacht besteed aan de inspanningen van de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen en de uitgevoerde restauratiewerken. Nu de eindbalans kan worden opgemaakt, gaat de aandacht uit naar de werkvloer: architect Walter Kramer en aannemer De Bonth van Huiten. Projectleider en adjunct-directeur VGK Johan Carel Bierens de Haan benadrukt de buitengewone samen werking binnen het bouwteam, waardoor in samenspraak en op basis van voortschrijdend inzicht en interpretatie veel kon worden gered. Aannemer Caspar de Bonth, wiens bedrijf vermaard is om zijn ambachtelijke kwaliteit, beaamt dit voluit: 'Juist daardoor wordt veel meer mogelijk; door iedereen is gewerkt met grote liefde in een leerling bouwproject waarbij iedere leerling steeds bij één leermeester werkt'. De koningin opende bij Nederhemert het Jaar van het Kasteel. Rechts van haar mr. Lambert de Marchant et d'Ansembourg, voorzitter van de Nederlandse Kastelenstichting. Links ir. Maarten van Dis, voorzitter van Geldersch Landschap en Geldersche Kastelen. Foto Marco de Nood. <s« pm r-üjvsn Respectvolle restauratie Met de grootste omzichtigheid is iedere stap genomen. De interpretatie van de aangetroffen elementen voerden tot een overeenkomstige detaillering en materiaalgebruik. Reconstructie is met de uiterste terughoudendheid toegepast, als zodanig herkenbaar gehouden, en betrof in hoofdzaak de reconstructie van de zuidzijde (buitenzijde) van de trap toren, de kappen en het teruggekeerde klokkentorentje. Door het hele pand heen zijn op de eerste etage de balklagen in Hollands- en de daarop liggende vloerdelen in Frans eiken. De onderlaag van de vloeren op de bel-etage zijn van beton. De laatste bewoner en eigenaar van Nederhemert: Maurits van Wassenaer. De pure restauratie van kasteel Nederhemert W

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 17