(mmmmmr*. 10 Heemschut juni 2005 uit de Nota Ruimte over het gehele Nationale Landschap Laag-Holland, inclusief de genoemde kenmerkende historische polders. Rijksbouwmeester De auteur van het plan Purmer-Meer, tevens directeur van de Stichting, is de al even bezorgde oud-rijksbouwmeester en oud-hoogleraar prof. ir. Tjeerd Dijkstra. Hij vindt de voorstel len in het rapport van la4Sale: 'een ernstige bedreiging voor de cultuurhistorische waarden in het gebied. Het gaat om een keuze tussen behoud of vernietiging. Het rapport van la4Sale is lijnrecht in strijd met de uitgangspun ten, die in de Nota Ruimte worden genoemd voor een Nationaal Landschap: de kwaliteit op landschappelijk, cultuurhistorisch en natuurlijk gebied moeten behouden worden, en er is ruimte voor ten hoogste de natuurlijke bevol kingsgroei. Het voorgestelde beleid zet de deur wijd open voor welgestelde Amsterdammers die landelijk willen wonen en daarmee voor een ingrijpende gedaanteverandering van Waterland. Daarmee wordt niet voldaan aan de ja-mits criteria, die de Nota Ruimte stelt'. (Dat zijn bijvoorbeeld criteria van cultuur historische aard waaraan voorstellen tot verandering in een landschap moeten vol doen. JDGEen nog veel vernietigender commentaar heeft de Milieufederatie Noord- Holland. Margreeth de Boer en Tjeerd Dijkstra doen niet aan luchtfietserij of kritiek uit pure behoudzucht maar baseren zich in hun kritiek net als de Milieufederatie op het beleid zoals dat nu in Den Haag en in Haarlem recent of al eerder wettelijk is vastgelegd. De Purmer is in de Nota Pronk, voormalig minister van Ruimtelijke Ordening, en ook in de nieuwe Volendam breidde al uit in het bundelings- gebied tussen Purmerend en Edam/Volendam. Nota Ruimte, aangewezen als ontwikkelings gebied, waarin de verstedelijking in Waterland moet worden geconcentreerd. Hetzelfde zegt de provincie in 2003, als ze de nota 'Cultuur historische regioprofielen' uitbrengt waarin de Purmer wordt aangewezen als: 'te ontwikkelen gebied'. Dat geldt dus niet voor het omliggende veenweidegebied van het Nationale Landschap waarin de Schermer, de Beemster en de Wormer liggen. Dat moet juist worden 'behouden en versterkt'. De Stichting kiest dit 'bundelingsbeleid' tot uitgangspunt en wil daarbij slechts een deel van de Purmer tot woningbouwconcentratie bestempelen, om de landschappelijke structuur en de vrije ligging van de IJsselmeersteden als 'lagen' in dit land schap van Laag-Holland te bewaren. Het overblijvende gebied tot aan de ringvaart bij Edam en Monnickendam wil ze dan onder Dit is het beeld dat ontstaat bij verdere uitbreiding van Purmerend en Edam/Volendam in lage dichtheden. Één groot verstedelijkt gebied, waarin de openheid van het landschap verdwenen is en Edam als historische stad niet meer is te vinden. Dijkstra:Een ernstige bedreiging voor de cultuurhistorische waarden in het gebied/ water zetten om de lagen te kunnen blijven herkennen en bij de nieuwe bevolkingsconcen tratie recreatiemogelijkheden en zelfs water berging mogelijk te maken. Bij de vaststelling van het Streekplan voor Noord-Holland Zuid in 2003 is beloofd de studie 'Purmermeer' te betrekken bij het zoeken naar woningbouw locaties in Waterland. We zijn nu 2 jaar verder, maar de stichting heeft daarvan nog niets gemerkt. AWSÖENGESLOTEN BED^fiENTERREIN EDAM PURMEREND VOLENDAM UITBREIDING EDAM VOLENDAM UITBREIDING PURMEREND /mONNICKENDAM Marken Monnickendam lp -i I - I H 1 v f.j

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 12