Provincie wil 30.000 woningen op het platteland bouwen Een waar dilemma. Wat is beter? Tot 2030 Purmerend met 30.000 woningen uitbreiden, wat neerkomt op 80.000 inwoners erbij? Of hetzelfde aantal woningen bouwen, verspreid over de moerasdelta Noord-Hollands midden inclusief grootse polders als Wormer, Schermer en werelderfgoed Beemster? De provincie Noord-Holland heeft de moerasdelta ten noorden van Amsterdam tussen Monnickendam, Edam-Volendam en Purmerend tot nu toe ontzien. Maar dat is verleden tijd. In het gebied zouden tienduizenden woningen gebouwd moeten worden. De beroering daarover is heftig. De meningen nog verdeeld. Zo kiest stedenbouwkundige prof. Tjeerd Dijkstra voor een groot- Purmerend. Frank IJsselmuiden, lange burgemeesterscarrière in Noord-Holland, voorzitter van Heemschut-Noord-Holland, wil daar niet van weten. Jan Derk Gerritsen prj* juni 2005 Heemschut 9 Cultuuurhistorisch regioprofiel van de provincie Noord-Holland. Als oud-gedeputeerde van Noord-Holland en oud-minister van Ruimtelijke Ordening is Margreeth de Boer op zijn minst serieus te nemen, als ze erop wijst, dat een puur ambte lijke nota nog geen aanvaard beleidsstuk is. Niettemin valt uit begeleidende stukken van 'Bouwen voor waterland 2020' af te leiden, dat het nu alvast toegejuicht wordt door het zittende bestuur. In het noordelijk deel van de Randstad moet je natuurlijk wat, als het Noordvleugeloverleg heeft vastgesteld, dat je voor de opvang van de bevolking tot 2030 tenminste 150.000 woningen in Amsterdam en omgeving bij zult moeten bouwen. En dat is nog niet alles. De bollenstad bij Haarlem ligt al onder vuur. Bij Schiphol mag slechts mondjesmaat worden gebouwd. En Almere wil geen getto worden. Dat betekent dat slechts voor een deel van de behoefte locaties gevonden zijn, waarmee de druk op die unieke moerasdelta, waarin behalve Waterland kenmerkende polders als de Wormer, de Schermer en de Beemster (Werelderfgoed!) liggen, aanzienlijk zal toenemen. De vierde macht Het rapport is prachtig uitgegeven. Het werd op advies van het Stimuleringsfonds Architec tuur door Belvedere gesubsidieerd en heet 'Bouwen voor Waterland 2020'. De opdracht tot deze cultuurhistorische verkenning werd verleend aan het bureau 'la4Sale' in Amsterdam en is nog niet meer dan een ambtelijke nota. De indruk, dat dat niet zo is zou kunnen ontstaan, doordat de zojuist burgemeester van Zaanstad geworden oud-gedeputeerde van Noord- Holland Henry Meydam blijkens zijn voor woord in de nota deze zonder verder commen taar als uitgangspunt voor het beleid mee neemt. De Boer vindt dat het provinciale beleid ernstig is aangetast. De reden dat zij voorzitter is geworden van de Stichting Purmermeer is dat die Stichting er meer in ziet op termijn enkele tienduizenden woningen in een grote concentratie bij Purmerend te bouwen dan ze te verstrooien op basis van een 'ja-mits' strategie Strategie cultuurhistorie Behouden Versterken Ontwikkelen Raadpleeg CHWkaart en Leidraad prov. omgevingsbeleid^ Hoe heilig is de Noord-Hollandse moerasdelta? 23-09-03 pilt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 11