Eindredacteur In memoriam Geurt Brinkgreve 8 Actief juni 2005 Op 6 april stond Wijk en Aalburg in het Land van Heusden en Altena (12.000 inwoners en veertig rijksmonumenten) op het programma. Zoals bij dit soort bijeenkomsten gebruikelijk werd in de ochtenduren eerst de reguliere commissievergadering gehouden, waarna bestuurders en beleidsambtenaren uit Wijk en Aalburg de PC aan de hand van inleidingen en een rondleiding door de gemeente een indruk gaven van de stand van zaken met betrekking tot monumenten. Omdat de gemeenteraad van Wijk en Aalburg tot nu toe nog geen groen licht heeft gegeven voor een monumentencommissie en/of een monumentenverordening reikte de PC de suggestie aan om voorlopig te beginnen met een gemeentelijke monumentenlijst met daarop alleen panden van eigenaren die daartoe toestem ming geven. Een bewijs, dat de Brabantse PC constructief meedenkt over probleemoplossin gen. Dat is het ook doel van deze bijeenkomsten 'op locatie', waarbij gemeenten en Heemschut nader kennis met elkaar kunnen maken en waarbij Heemschut waar nodig het gemeentelijk beleid inzake bescherming en behoud van cultuurhistorisch erfgoed probeert te beïnvloe den. De PC-leden ervaren de problemen beter dan tijdens vergaderingen in het ver van 'bedreigde gebieden' gelegen Provinciehuis en krijgen anderzijds vaak meer inzicht in het waarom van bepaalde gemeentelijke beslissingen. Voorzittersoverleg krijgt vervolg Op initiatief van voorzitter Lambert de Visser van de PC Noord-Brabant is er onlangs in Utrecht informeel overleg over allerlei prakti sche zaken geweest tussen zes voorzitters van regionale commissies. 'In wezen zijn we ieder op onze eigen wijze allemaal met hetzelfde bezig. Elke commissie pakt de problemen op haar manier aan. Het leek me nuttig om met elkaar eens ervaringen uit te wisselen over praktische zaken. De collega's hebben deze eerste bijeenkomst als nuttig ervaren. Er komt dan ook zeker een vervolg. De suggestie is al gedaan om er ook de voorzitters van de noorde lijke provincies bij te betrekken', zegt De Visser. Jan Kennen DRENTHE Steun voor actie tegen politiekolos Assen 'Bond Heemschut, blijf in het geweer komen tegen misstanden.' En: 'Ondergetekenden maken bezwaar tegen de bouw van de Asser poli tietoren.' Het artikel in Heemschut van februari 2005, waarin Heemschut Drenthe uitlegde waarom zij een rechtszaak heeft aan gespannen tegen de bouw van een zestig meter hoge kantoorkolos aan de rand van Assen, leidde tot steun uit onverwachte plaatsen als Vorden, Warnsveld, Rijswijk, Nijmegen en - minder verrassend - Assen. De Drentse Commissie dankt de briefschrijvers voor hun goede woorden en blijft zich inzetten voor - zoals een briefschrijfster het uitdrukte - 'het behoud van schoonheid en groen en dus voor het behoud van cultuurmonumenten.' Vaart Assen in oude luister hersteld 'Het beschermde stadsgezicht langs de Vaart in Assen wordt in oude luister hersteld,' meldde Per 1 mei is eind redacteur Piet Arp (50) in dienst getreden bij de Bond Heemschut. Hij volgt in deze functie drs. Bert Franssen op, die het afgelopen half jaar als interim de inhoud van het Eerst nu is het in ons blad mogelijk aandacht te schen ken aan het over lijden op 23 maart van Geurt Brink- greve op 87-jarige leeftijd. Van 1958 tot 1970 was hij bestuurslid van de Bond Heemschut, maar hij was ook in velerlei zin actief op het gebied van de monumentenzorg. Zijn inspanning betrof sterkgericht de strijd voor het behoud van de bouwkundige waarden van de stad Amsterdam. Het zijn stellig de door Brinkgreve verrichte daden en niet eens zozeer zijn voorliefde voor dat behoud, die onze waardering hebben verdiend. Deze daden tellen te sterker, omdat de monumentenzorg het steeds moeilijk heeft gehad in de publieke aandacht en bij het overheidsoptreden. Geurt Brinkgreve was beeldbouwer en medailleur, maar sinds hij in 1943 in Amsterdam was komen wonen, trok de noodzaak op te komen voor het behoud van de monumentale waarden in deze stad zijn volle aandacht. Belangwekkend is hoe hij erin slaagde telkens weer medeburgers hierbij te betrekken. Brinkgreve richtte een reeks van stichtingen en organisaties op, die stuk voor stuk blijvend actief waren en waarin mede een regionale krant onlangs. Dat klinkt goed, maar het is, laten we eerlijk zijn, geen exclusief succes voor Heemschut Drenthe. De Drentse Commissie volgde de ontwikkelingen echter wel op de voet en voerde overleg met de gemeente. De Commissie zal dat ook in de toekomst blijven doen. Eric le Gras tijdschrift verzorgde. De eindredactie streeft ernaar op maandagen en woensdagen aanwezig te zijn in het Korenmetershuis. Via de e-mail (redactie@heemschut.nl) is Piet Arp ook op andere momenten van de week te benaderen; de digitale brievenbus van de redactie wordt vrijwel dagelijks bekeken. Naast Heemschut werkt Arp ook enkele dagen per week bij een dagblad en voor enige free-lance opdrachtgevers. burgers bestuursfuncties vervulden. Ik noem daarbij Stadsherstel, Diogenes, Claes Claeszhofje, Bethaniënklooster, Vrienden van de Binnenstad. Uit de zeventiger jaren noem ik ook het De Pintohuis. Dit eeuwen oude joodse huis aan de Sint Antoniebree- straat stond volgens de gemeente in de weg bij de voorgenomen verbreding van deze straat. Geurt Brinkgreve bestreed dit en in de telefoongesprekken die ik als gemeenteraads lid met hem had, deelde ik zijn mening. In een daaropvolgende raadsvergadering waar deze zaak aan de orde kwam, kon ik uit een geciteerde briefwisseling met de wethouder de werkelijke feiten van het gemeentelijk handelen aantonen. Het De Pintohuis staat er nog steeds na fraai herstel. Het is ook zijn doorzetten en het niet zwich ten voor ondervonden tegenstand, dat bij zijn medestanders respect heeft afgedwongen. In latere jaren, in de bijeenkomsten van samen werkende Amsterdamse monumenten organisaties, waaronder Heemschut, in Brinkgreves huis aan de Sloterkade, was er steeds grote aandacht voor Geurt Brinkgreves uiteenzettingen in actuele gevallen. Het zijn niet alleen deze goede herinnerin gen, maar stellig ook zijn strijdbaar voor beeld, die Heemschutleden een aansporing tot een blijvend handelen geven. Ernst Dienaar, lid Heemschut Amsterdam en oud landelijk secretaris.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 10