Zondag 6 maart 2005 Muzikaal Monument Enschede 'De mooiste sjoel van Europa' Za. 16 april Excursie Vries (Drenthe) februari 2005 Service 35 Het klezmerensemble Oor Hasjachor speelt in de feestzaal van de sjoel. Heemschut nodigt u uit om op zondag 6 maart de prachtig geres taureerde 'mooiste sjoel van Europa' in Enschede te bezoeken. U kunt dan luisteren naar het klez merensemble Oor Hasjachor* en als afsluiting van een kosjere thee tafel genieten. Enschede, cultureel en econo misch centrum van Twente, telt zeer weinig historische monumen ten. Op 7 mei 1862 voltrok zich een ramp: bijna de gehele stad werd door brand verwoest. Dit kwam extra hard aan omdat juist in deze periode sprake was van toenemende welvaart door de opkomst van de textielindustrie. De stad dankt haar oorsprong aan een nederzetting aan de handels weg tussen Deventer en Duitsland. Zij ontving in 1325 stadsrechten maar bleef voorals nog onbelangrijk. Pas na de afscheiding van België in 1830 kwam de stad tot ontwikkeling. De Vlaamse katoenindustrie was buiten bereik gekomen en Nederland zag zich genoodzaakt de eigen textielindustrie beter te ontwikkelen. Koning Willem I stimuleerde de textielbranche door de invoer van goedkope katoen met als gevolg dat de stad steeds welvarender werd. De sjoel (jiddisj voor synagoge) van Enschede is met recht een monument. Het basisplan is ontworpen door architect K.P.C. de Bazel in 1919. Na zijn dood in 1923 is het project door zijn colle ga's A.P. Smits en C. van der Linden in 1928 voltooid. De sjoel met de drie koperen koepels doet Byzantijns aan, maar is met zijn bakstenen muren op zijn plaats in Twente. De sjoel moest indertijd de bloei van de joodse gemeente in Enschede symboliseren. De prominentste joodse families, die vanaf de jaren rond de Eerste Wereldoorlog veel geld hadden verdiend in de textielindustrie, droegen royaal bij aan de bouw kosten. In de volksmond heette de sjoel het Circus Menko, naar de belangrijkste joodse familie van Enschede. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de Joodsche Raad Enschede vanuit deze sjoel haar werk verricht. Na 1943, toen alle joden uit het openbare leven verdwenen waren, hebben de Duitsers de sjoel gebruikt als opslagplaats en later zelfs als gevangenis. Toch is het gebouw relatief heelhuids door de bezettingsjaren gekomen. Programma: 13.00 uur; Ontvangst met koffie/thee, Feestzaal 13.30-14.00 uur; Inleiding door Frank van Zuylen over de geschie denis van de Enschede Synagoge, Grote Zaal 14.00-15.00 uur; Muzikale uitvoering door het klezmeren semble Oor Hasjachor, Feestzaal 15.00-15.15 uur; Korte pauze 1515 - 15.45 uur; Toelichting op de recente restauratie door Ari Schuilenborg, projectleider archi tectenbureau De Boer-de Witte- v.d. Heiden, Grote Zaal 15.45 - 16.30 uur; Kosjere thee tafel**, Feestzaal Oor Hasjachor bestaat uit merendeels professionele muzi kanten en brengt een repertoire van klezmermuziek en Jiddische liederen. Zangeres Gina Spoelstra wordt hierbij begeleid door viool, klarinet, accordeon, gitaar, contra bas en slagwerk. In 2002 won het ensemble de publieksprijs voor de beste act van het seizoen op de UT. De kosjere theetafel bestaat uit petit fours, 2 sandwiches, cake (keuze uit marmer, citroen, noten en appel)2x koffie of thee. NB: Gezien het religieuze karakter van het gebouw zijn er bepaalde voor schriften: Alle mannelijke bezoekers dienen een hoofdbedekking te dragenhet eure- gionaal centrum voor Joodse geschie denis en cultuur stelt leenkeppeitjes ter beschikking. In het gebouw mogen geen meegeno men eetwaar en/of dranken gebruikt worden. Kosten 20,Voor leden Heemschut €17,50. Aanmelden Telefonisch of schriftelijk: Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam, info@heem- schut.nl. tel. 020-622 52 92, onder vermelding van uw naam, adres en aantal deelnemers. De inschrijving is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op giro 165 831 t.n.v. Bond Heemschut Amsterdam o.v.v. 6 maart 2005. Na betaling ontvangt u de bevesti ging. Sluitingsdatum: 28 februari 2005. Voor meer informatie en de annuleringsvoorwaarden zie: www.heemschut.nl of op aanvraag. Adres Synagoge: Prinsestraat 18, Enschede, loopafstand van het station: 5 minuten. Gezien de grote belangstelling raden wij aan snel telefonisch te boeken. Heemschut Drenthe organiseert op zaterdag 16 april een excursie naar Vries. Op het programma staan een bezoek aan diverse histo rische gebouwen en het gloed nieuwe gemeentehuis. Nadere informatie volgt zo spoedig moge lijk op de website van de Drentse afdeling van Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 37