oktober 2004 Actief 7 Boerderij Noord-Akendam, Haarlem. Foto Henk Vijn. is bovendien een unieke voorbeeld van een stolpboerderij met Noord- en Zuid-Hollandse kenmerken zoals er nog maar weinig zijn. Inmiddels bereikte ons het verheugende bericht, dat bij de Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen het verzoek is binnengekomen de boerderij aan te wijzen als beschermd rijksmonument. Gevaar voor Broek in Waterland Het is ongehoord maar wel de werkelijkheid, dat de gemeente Waterland het plan heeft bij het beschermde dorpsgezicht van Broek in Waterland een kolossale uitbreiding van het woonareaal tot stand te brengen van maar liefst zevenhonderd woningen. Het totale bestand van dit kleinschalige lande lijke dorp, waarvan het overgrote deel bestaat uit monumentale panden, bedraagt ongeveer duizend. En dat bovendien nog in een van de onlangs aangewezen Nationale Landschappen: Noord-Holland Midden. Wij zitten op het vinkentouw. Wijdewormer wil stolp slopen Anderhalf jaar geleden hebben we samen met het Steunpunt Cultureel Erfgoed en de Boer derijenstichting Noord-Holland bezwaar aan getekend tegen de sloop van - weer - een stolp boerderij. Een van de weinige in Wijdewormer trouwens en bovendien uniek gelegen en dus Belvedere-waardig. Behalve een ontvangstbe vestiging hebben we er verder nooit meer wat gehoord. In de krant moesten wij echter onlangs een advertentie ontdekken, waarin de gemeente het plan kenbaar maakt een sloop vergunning af te geven. Wij hebben nooit een goedgekeurd bouwplan gezien en kunnen ons dus ook geen oordeeel vormen over de afweging om tot dit oordeel te komen. Aan de gemeente en aan het College van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hebben wij ons ongenoegen daarover uitgesproken. Het gerucht, dat de zienswijze van de gemeente is ingegeven door het oordeel van de Monumentenwacht, die de bouwvalligheid of slooprijpheid van het pand vaststelde, maakt deze gang van zaken alleen nog maar ondoor zichtiger. Jedelooschool, Zaanstad. Jedelooschool Zaanstad in nood Wij houden ons ook bezig met de Jedelooschool in Zaanstad, die de gemeente gedeeltelijk door nieuwbouw wil vervangen. Als dit pand in het Monumenten Inventarisatie Project te boek staat als een vrijwel gaaf voorbeeld van een voor oorlogs schoolgebouw, is zo'n oordeel geen verwaarloosbaar uitgangspunt om het dan maar te slopen. Dan is er meer aan de hand wat ons noopt er een afgewogen oordeel over te vormen. Jan Derk Gerritsen GRONINGEN Hollandsch Welvaart bedreigd De gemeente De Marne heeft vrijstelling verleend voor de verbouw en herbestemming van de molen te Mensingeweer, een rijksmonu ment. De Groninger commissie heeft een zienswijze tegen dit besluit ingediend. Het gaat hier om de koren- en pelmolen Hollandsch Welvaart, vlakbij het Mensinger- weersterloopdiep, waar het Pieterpad langs loopt. Het interieur van de molen bevindt zich vrijwel in originele staat, vooral het gedeelte dat betrekking heeft op de pellerij, dat in de meeste soortgelijke molens grotendeels is verdwenen. Molen, Mensingeweer. De bedoeling is dat er een theeschenkerij in de molen komt. Wandelaars en kanoërs zouden hier gebruik van kunnen maken. Helaas zal de geplande verbouwing het interieur aantasten waardoor een aantal functies van de molen verloren gaat. Het demonstreren van het gehele proces van het pellen van gerst tot gort zal dan niet meer mogelijk zijn. Heemschut is voor herbestemming van monu menten, maar de vraag is of het verlies van bijzondere functies van deze goed werkende molen opweegt tegen het belang van een hore cafunctie in dit monument. Het lijkt ons meer voor de hand liggen om een theeschenkerij in een nabijgelegen pand te vestigen en zo meer publiek te trekken voor dit unieke monument van cultuur en techniek. Tineke Vooijs DRENTHE Nieuw hoofdstuk in de strijd rond de Koesteeg Het feuilleton rond het behoud van de Koesteeg krijgt een nieuw hoofdstuk. De Drentse commissie van Heemschut heeft beroep aange tekend tegen de beschikking van de gemeente Borger-Odoorn, die eerdere bezwaren van Heemschut tegen de kap van 89 oude eiken ongegrond verklaarde: 'De gemeente heeft de bezwaren niet of onvolledig weerlegd en had het besluit van 2 5 mei niet mogen nemen.' In de toelichting op het beroepschrift wijst de Drentse commissie op de cultuurhistorische waarde van de Koesteeg, die één van de fraaiste historische schapendriften van Drenthe is en zeer herkenbaar in het land ligt. De ligging in een Belvedere-gebied maakt de houding van de gemeente extra onbegrijpelijk. Heemschut Drenthe toont wel begrip voor de zorgen van de gemeente voor de verkeersveilig heid op de N34. De bomen langs de Koesteeg zouden het uitzicht belemmeren en dat maakt - althans volgens de gemeente - de kap nood zakelijk. De N34 is echter geen weg waar druk verkeer gewenst is en door de kap van de bomen zal de snelheid van het verkeer juist toenemen: 'Een alternatief, waarbij de bomen herplant kunnen worden bovenop een tunnel buis verdient de voorkeur.' Politietoren leidt tot lichtvervuiling Recente ontwikkelingen langs de A2 8 bij Assen dreigen de groene entree van de Drentse hoofd stad te verknoeien. Het gaat vooral om de hoog bouw voor de politie en een pretpark-annex- hotel bij het TT-circuit. De top van de toren van de politie zal verlicht zijn en het 'Motormekka' krijgt waarschijnlijk opvallende reclameuitingen. Heemschut Drenthe vreest ook voor lichtver vuiling in een gebied waar het naar verhouding nog donker is en houdt de vinger aan de pols. Eric le Gras

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 9