6 Actief Abshoven, Munstergeleen. Foto Ad Bokhorst. kelijk een uithoeve van abdijen (St.-Vaast te Atrecht en Valdieu ten noorden van Luik). Aan deze uithoeve herinnert een carrégebouw met vleugels uit 1715 -1717In 1901 vestigden zich de zusters Dienaressen van het Hart van Jezus in het complex, die onder meer kinderen opvin gen uit probleemgezinnen in het zuidelijk deel van Nederland. Zij lieten Johannes Kayser in 1908-1910 een nieuw klooster en kapel ontwer pen. Het oude deel van Abshoven werd in de jaren zestig op de lijst van rijksmonumenten geplaatst, vooral vanwege het zogeheten abts huis. Het nieuwe deel van het complex zou in de MSP-procedure van de jaren negentig even eens rijksmonument geworden zijn, ware het niet dat de fatale brand van 1995 spelbreker werd. Er ontstond een discussie tussen ener zijds de staatssecretaris en anderzijds de gemeente (Sittard, nadien Sittard-Geleen) en de door Heemschut gesteunde vereniging Heemkunde zonder Grenzen over de monu mentale waarde van Nieuw-Abshoven. Heemkunde zonder Grenzen vroeg op 3 juni 1997 bij de staatssecretaris voorbescherming aan voor Nieuw-Abshoven. Na afwijzing van dit verzoek tekende het bezwaar aan. De bezwaarschriftencommissie stelde vervolgens Heemkunde zonder Grenzen in het gelijk en verzocht de staatssecretaris een nieuwe uitspraak te doen. Ondanks een tweevoudig positief advies van de Raad voor Cultuur volgde nogmaals een afwijzing van de staatssecretaris. Hoofdargument was, dat het complex te veel authentieke architectonische waarde verloren had. Tegen deze uitspraak ging Heemkunde zonder Grenzen in beroep bij de arrondisse mentsrechtbank in Maastricht. Hierbij ging het niet alleen om de monumentale status van Nieuw-Abshoven, maar ook om de door de staatssecretaris gebruikte argumenten. Onder meer werd gesteld dat Abshoven slechts van lokaal belang was en dat cultuurhistorische waarden niet relevant waren voor de monu mentale status. Inmiddels is de uitslag van de op 26 maart gehouden zitting bekend. De rechter heeft Heemkunde zonder Grenzen in het gelijk gesteld en bepaald, dat de staatssecretaris tot een heroverweging moet komen. Daarbij moet een grotere waarde worden toegekend aan de cultuurhistorische aspecten. Van belang voor de monumentenzorg in Limburg is echter, dat de rechter stelde dat de staatssecretaris bij het bepalen van de rijksmonumentenstatus ten onrechte uitging van een nationaal belang. In feite moet het gaan om een 'algemeen belang' en volgens de rechter kunnen ook lokale en regionale waarden dit in zich dragen. Vooral voor de in nationaal opzicht excentrisch gelegen provincie met zo veel buitenlandse grenzen is deze laatste uitspraak van zeer groot belang. Wij hopen, dat het nobele initiatief van de gemeente en de projectontwikkelaar om de wezenlijke delen van het complex in hun oude glorie te herstellen niet verder gefrustreerd wordt door de landelijke overheid, die toch eigenlijk het behoud van ons cultureel erfgoed zou moeten nastreven. Guus Janssen AMSTERDAM Kolossaal bouwplan De Hogeschool Amsterdam wil rond het voor malige Wibauthuis en het oude Belasting kantoor, waar zij reeds een vestiging heeft, een grote, nieuwe hogeschoolcampus ontwikkelen met een grote variëteit aan voorzieningen. De plannen zijn grootschalig en massief. Ook gaan de geplande gebouwen flink de hoogte in tot ruim vijftig meter. In de omliggende buurten, die een fijnmazig patroon kennen, is verzet ontstaan tegen de plannen, die inmiddels flink gevorderd zijn. Al dit jaar komt het stedenbouwkundig programma van eisen rond. De buurt, die zich gebundeld heeft in Actiegroep King Kong, vreest dat de omgeving letterlijk in de schaduw van de grote nieuwe bouwvolumes komt te liggen. Ook Heemschut maakt zich bezorgd over de massaliteit van de plannen, die het kleinschalige karakter van de omliggende buurten, zoals de Swammerdam- buurt, geweld aandoen. De commissie Amsterdam meent ook, dat er te weinig is nage dacht over een goede stedenbouwkundige aansluiting van de nieuwbouw op deze buurtjes. Heemschut ondersteunt dan ook van harte het pleidooi vanuit de buurten voor een nieuw, onafhankelijk stedenbouwkundig onderzoek naar wat deze locatie aankan. Heemschut zal samen met ondere andere het Cuypers Genootschap een subsidieverzoek indienen voor het nieuwe onderzoek. Jaap Kamerling NOORD-HOLLAND Protest tegen sloop Tolhuisje Bloemendaal Aan de gemeente Bloemendaal heeft Heemschut Noord-Holland een protestbrief gezonden over de geplande sloop van het karakteristieke tolhuisje aan de Zandvoortse- laan, dat trouwens rijksmonument is. Je kunt er niet omheen hiertegen te ageren, al was het alleen maar omdat eenieder die van Heemstede naar Zandvoort rijdt er letterlijk omheen moet. Er zijn dus mensen genoeg die ooit hebben kunnen zien hoe prominent dit monumentje op je weg komt en terecht onze en ieders aandacht verdient om te behouden. Sloopvergunning spoorweghuisje Amstelveen ingetrokken Heemschut Noord-Holland had al eerder bezwaar gemaakt tegen plannen van de gemeente Amstelveen het karakteristieke spoorweghuisje te slopen. Inmiddels heeft tot onze vreugde Amstelveen de sloopvergunning ingetrokken. Industriegebied bij Schagen? De commissie Noord-Holland houdt de vinger aan de pols bij plannen van Niedorp het open gebied tussen deze gemeente en Schagen als industriegebied in te richten. Het merkwaar dige feit doet zich voor, dat Schagen dit open grensgebied ook altijd open wilde houden en geen plannen koesterde daar bedrijven neer te zetten. Dat belooft dus weinig goeds nu het Rijk dit soort ontwikkelingen juist zo veel mogelijk aan de lagere overheden wil overlaten, zo stelt de Nota Ruimte. Dan zal er dus aller eerst meer gemeentelijke samenwerking moeten komen voor de uitvoering van een eenduidig ruimtelijk beleid. En als dan de pro vincie in de persoon van de Commissaris van de Koningin Harry Borghouts ook nog een vreemde duit in het zakje doet door aan Niedorp toe te zeggen dat dat gebied wat hem betreft best industrieel mag worden, dan valt weinig consistents te verwachten van onze ruimtelijke toekomst. Boerderij Noord-Akendam rijksmonument Er lagen plannen bij de gemeente, de zeven- tiende-eeuwse boerderij Noord-Akendam in de voormalige gemeente Schoten (nu Haarlem) te slopen. Onze technische adviseur heeft de historiciteit, de culturele waarde en de bouw kundige staat ervan beoordeeld en geconclu deerd dat sloop niet aan de orde mag zijn. Het oktober 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 8