ft rw O oktober 2004 Actief 5 I.M. mr. Bernardus Benthem de Grave Op 5 september jl. overleed te Baarn de drieën tachtig jaar oudeMr. Bernardus Benthem de Grave. Vele jaren was hij dagelijk bestuurslid en penningmeester (1982-1994) van de Bond Heemschut. Steeds trof zijn medeleden de nauwgezetheid en precisie waarmede hij zijn functie vervulde. Alleen reeds daarom werd hij in 1994 begiftigd met de Ton Kootpenning, Heemschuts hoogste onderscheiding. De bestuursvoorzitter sprak bij de uitreiking over de uitstekende verantwoording van het finan cieel beleid en de buitengewoon consciëntieuze aanpak door de penningmeester van Heemschuts financiën. Benthem de Grave was een vriendelijk en hoffelijk man. Een man van weinig woorden, maar waar het ging om belangrijke zaken, gaf hij in de vergaderingen duidelijk en onomwon den zijn standpunt weer en dat bleek veelal ook het juiste te zijn. En dat gold tevens voor andere dan financiële zaken. Benthem de Grave was onder meer zeer betrokken bij de onmis bare noodzaak van het winnen van nieuwe leden voor onze organisatie. Zijn vertrek als penningmeester was in 1994 een uitgesproken verlies voor bestuur en de vereniging en zijn heengaan thans vormt voor Heemschut grond voor een blijvende herinne ring aan een uitnemend bestuurder en aan een aimabel mens. Ernst Dienaar Monumentenzorger Onno Wiersma overleden In de ochtend van maandag 16 augustus is Onno Wiersma (1946-2004), adjunct-directeur en hoofd Expertise van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, plotseling overleden. De crematie heeft inmiddels in besloten kring plaatsgevonden. Onderzoek, kennis en inhoudelijke betrokken heid vormden de inspiratie voor Onno Wiersma's werk als monumentenzorger en lid van de directie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ). Die positie bekleedde hij sinds 1997. Daarvoor was hij enige jaren hoofd van de afdeling Instandhoudingstechnologie van de RDMZ. Zijn directe betrokkenheid bij de monumen tenzorg dateert van 1 januari 1970, de datum waarop hij werd benoemd als assistent- Rijksadviseur voor Orgels. Vanaf 1977 advi seerde hij als Rijksadviseur voor Orgels - in overleg met de Rijksdienst - het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk over honderden orgelrestauraties. Zijn grote expertise op dit gebied blijft hierdoor tastbaar aanwezig in talloze kerkorgels, waaronder zijn geliefde instrument in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. De laatste jaren heeft Wiersma in zijn functie van adjunct-directeur aan veel ontwikkelingen een belangrijke bijdrage geleverd. Vooral de groeiende rol van de Rijksdienst als hét centrale instituut voor de kennis en de praktijk van de monumentenzorg had zijn voortdurende aandacht. Wiersma was zeer betrokken bij het werk van Heemschut. Hij zag ons als een goede en natuurlijke samenwerkingspartner voor het beschermen van cultureel erfgoed. Hij was altijd zeer toegankelijk en benaderbaar voor vragen of medewerking. Hij woonde geregeld namens de Rijksdienst een publieksactiviteit of ledenvergadering bij. Hij deed dat graag, maar wij zagen hem ook graag. Met genoegen kunnen we terugdenken aan de mede door hem verrichte officiële openingshandeling van ons meldpunt bedreigd erfgoed, in de jaarvergade ring van 2003 in Den Haag, Deze handeling staat symbool voor onze goede verstandhou ding, niet alleen met de Rijksdienst, maar ook met de aimabele persoon Onno Wiersma. Benoemingen Drs. H.R. Caderius van Veen is benoemd tot lid van de provinciale commissie Groningen. A.R. Bakelaar is benoemd tot lid van de provinciale commissie Flevoland. Drs. C. Verhaar is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. Ing. L. de Visser is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur en tevens tot voorzitter van het college van Technisch Adviseurs. Ing. L.J. Eelman is benoemd tot voorzitter van de provinciale commissie Amsterdam. ZEELAND Badpaviljoen Domburg behouden Domburg, parel van het eiland Walcheren, was in de negentiende eeuw een badplaats van allure waar de 'betere' toerist al kwam voor de mondaine sfeer en de natuur. Beroemd als verblijfplaats van dr. Joh. G. Mezger met thera pie van heilgymnastiek en massage (fysiothera pie) en de kunstenaarskolonie (fan en Charley Toorop, Maurice Goth, Hart Nibbrig, Piet Mondriaan en vele anderen). In Domburg, langs de Noordzeekust, werd op het duin in 1837 het eerste badpaviljoen gebouwd, dat in 1889 werd vervangen door het huidige grotere paviljoen. Architect J.J. van SECRETARISSEN PROVINCIALE COMMISSIES Groningen mr. G.H. Wïldeboer 050-3600259/0592-366748 Friesland mr. G.G. Witsen Elias 058-2129591 g.g.witsene@tiscali.nl Drenthe mr. D.Hoeksema 0592-356886 dhoeksema@wanadoo.nl Overijssel mw. A. Sloot-Habers 0529-433751 Gelderland mw.drs.M.Jetten 024-3230419 Flevoland mr. S.C.Trip 036-5314456 Utrecht H.F. Kuiper 0348-401435 kuiper.duijnker@wis.nl Noord-Holland mw. A, Mars 0297-522801 martref@tref.nl Amsterdam mw. drs. M.J. Kuipers-Verbuijs 020-6195690 Zuid-Holland drs. C.J.de Jong 0172-519478 jong-verschoor@hetnet.nl Zeeland mw. mr. C. Herbers-Schoenmakers 0118-556175 werk: 0117-375806 ineke.herbers@sbi.nl Noord-Brabant drs. ir. H.N.G.M. Boot 0486-461982/461863 Limburg J.H.G.E. Neessen 077-3662501 Nieukerken ontwierp een royaal gebouw met prachtige gevels en een fraaie toren; de veranda was het dagelijkse trefpunt van de badgasten. Het gebouw kreeg in de loop van de tijd lelijke aanbouwsels, vooral aan de zeezijde. Het heeft toch een grote aantrekkingskracht vanwege zijn vormgeving en plaats en verdiende een beter lot dan sloop. De eigenaar, een projectontwikkelaar, maakte een plan met royale aanbouwen - in stijl - en complete restauratie. Heemschut Zeeland pleegde goed en voortdurend overleg met de belanghebbenden met als gevolg dat met een verkregen Kanjersubsidie nu complete restau ratie van het geheel kan plaatsvinden. Geconstateerd kan worden dat straks een histo risch verantwoord badpaviljoen plaats biedt aan bewoners op een unieke locatie in een apparte ment dat historie en modern comfort verbindt. Eric Goossen LIMBURG Klooster Abshoven gered? Bijna tien jaar geleden - op 6 juni 1995 - werd het monumentale complex Abshoven te Munstergeleen bij Sittard door brand getrof fen. Dit complex, dat acht eeuwen christelijk cultureel erfgoed in zich bergt, was oorspron-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 7