oktober 2004 Heemschut 47 Meer weten? - www.erfgoedhuis-zh.nl - Het Rijnlands Huis terug gevolgd in de tijd, door Leo van der Meule, ISBN 90 7238 108 4, €27 en tweede verdieping heeft het Erfgoedhuis zijn kantoorruimtes. Ponsteen: 'Het liefst had ik mijn werkkamer in het achterhuis gehad. Lekker klein, beschut en rustig. Maar nu is de indeling toch vooral functioneel. De project medewerkers bij elkaar, staf bij de directie en het secretariaat en de directeur in het hart van het gebouw. Mijn kamer was vroeger de kamer van de rentmeester, later de financieel directeur van het hoogheemraadschap.' Op de begane grond zijn de Blauwe en de Rode Zaal, waar een paar keer per week vergaderd wordt. En in de Dijkgraafskamer was vroeger de keuken, wat nog te zien is aan de aftimme ring in het plafond die aangeeft dat de schouw vroeger dieper de kamer inkwam. De open haard in deze kamer brandt nog wel eens. In de Rode Zaal staan twee kasten met bijzonder glaswerk. 'In de loop der eeuwen is hier een mooie collectie kunst- en gebruiksvoorwerpen opgebouwd', verklaart Ponsteen. 'Bij het hoog heemraadschap zijn ze nogal bewaarderig en dat is goed!' Uiteindelijk blijkt ook voor het Erfgoedhuis het Rijnlandshuis niet de ideale lokatie: ontoe gankelijk voor rolstoelgebruikers, geen moge lijkheid voor een lift ('en dat moet je ook niet willen in zo'n gebouw'), de vergaderfaciliteiten zijn niet optimaal en het heeft geen open uitstraling. Daarom zal de organisatie eind 2004 verhuizen naar Het Meisjeshuis aan de Oude Delft 116 in Delft. Ponsteen: 'Er is nu een gigantische verbouwing aan de gang. In de jaren zestig is het vreselijk verbouwd. De eigenaar brengt het terug in de oude staat, verwijdert alle glazen deuren, kabelgoten en verlaagde plafonds. Oud behang en parket worden hersteld.' Het Meisjeshuis heeft straks goede faciliteiten, wc's onder de grond, een lift tussen het voor- en achterhuis, betere verga derruimtes en een monumentale en vooral open uitstraling. 'Wat het ergste is van dit pand verlaten?' Ponsteen hoeft niet lang over een antwoord na te denken: 'Het is toch het einde van een tijd perk. Je proeft hier liefde voor cultuurhistorie, en dat heb je niet in elk gebouw.' Drs. T.L. van der Putten is historisch letterkundige en werkt als cultureel-historisch onderzoeker te Den Haag. Foto's Henk Snaterse.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 49