Einde van een tijdperk A Leven achter de gevel Tessa van der Putten 'Je voelt dat iedereen die hier in de loop der eeuwen heeft gewerkt affiniteit met geschiedenis had/ Andries Ponsteen is zeer te spreken over 'zijn' Rijnlandshuis in Leiden. En toch betrekt de directeur van het Erfgoedhuis Zuid-Holland met zijn medewerkers binnenkort een nieuw kantoor. 46 Heemschut Nog in ditzelfde jaar bouwt de nieuwe eigenaar de archiefbewaarplaats met kelder, het 'IJzeren Kantoor'. Voorzien van stevige diefijzers en met een solide ijzeren deur die nog steeds aanwezig zijn, beschermt het volgens een gedicht op de deur hun 'secrete saecken' 'met guet verstant/tegens ghewelt ende brant'. Dit IJzeren Kantoor doet later ook dienst als cachot. Aanvankelijk biedt het gebouw zowel woon ruimte - tot in de negentiende eeuw kon er worden overnacht - voor de dijkgraaf, als kantoorruimte voor het hoogheemraadschap. De nadruk komt echter steeds meer op dat laatste te liggen. In bouwkundig opzicht is er door de eeuwen heen dan ook veel gewijzigd. Een renovatie in de jaren 1962-1972 brengt het complex grotendeels terug in de oude toestand. Doodvonnis De Grote Zaal waarin het hoogheemraadschap rechtsprak, is een ontwerp van Pieter Post (1608-1699). Hij moderniseert het gebouw omstreeks 1660. Bekleed met prachtig goudle ren behang en met een allegorische plafond schildering van lichtbewolkte hemel met rond vliegende vogels als raven en ooievaars, maakt de ruimte veel indruk, wat ook de bedoeling is. Eén keer spreekt het hoogheemraadschap er een doodvonnis uit, tegen iemand die de sluis wachter van Halfweg heeft vermoord. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland gebruikt de ruimte tegenwoordig voor publieksbijeenkomsten zoals de debattenreeks 'Erfgoed in beweging'. De organisatie is in 1999 ontstaan om 'erfgoed in Zuid-Holland te behouden, te benutten en te beleven' zoals de website meldt. Ponsteen: 'We hebben een ondersteunende functie. Wij hebben cultuurhistorische expertise in huis en helpen daarmee anderen erfgoed te bewaren en liefst ook te gebruiken.' Het Erfgoedhuis biedt ook onderdak aan zes instellingen, waaronder de Kastelenstichting Holland en Zeeland en de In het Rijnlandshuis is een oude stijlkamer waar boeren zich bij het bestuur van het hoogheem raadschap moesten verantwoorden voor vermeend achterstallig onderhoud van dijk en waterwegen. Wisten ze de heren te overtuigen van hun onschuld, dan konden ze met opgehe ven hoofd door de grote deur aan de voorkant naar buiten. Werd iemand echter veroordeeld, dan ging hij door het kleine deurtje de trap af, in het cachot. 'Dat is geloof ik maar een keer voorgekomen', zegt Andries Ponsteen (53), sinds 1999 direc teur van het Erfgoedhuis Zuid-Holland. Hij is enthousiast over het Rijnlandshuis, waar zijn organisatie gevestigd is. 'Je voelt dat iedereen die hier in de loop der eeuwen heeft gewerkt affiniteit met geschiedenis had.' Het Rijnlandshuis is al meer dan vier eeuwen in bezit van dezelfde eigenaar. In 1578 koopt het Hoogheemraadschap van Rijnland het perceel met opstallen aan de Breestraat 59 in Leiden. Waarschijnlijk via een stroman die het achttien dagen vóór de koop door het hoogheemraad schap in eigendom krijgt. Dit om te voorkomen dat de vraagprijs zal stijgen wanneer bekend wordt dat de dijkgraaf belangstelling heeft. Stichting Oude Hollandse Kerken. 'Ook met Heemschut Zuid-Holland kunnen wij ons meer samenwerking voorstellen, bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting en andere facili teiten. Wij zijn in 2002 wel een keer in gesprek geweest. Daar is toen niets uitgekomen, maar de mogelijkheid staat nog steeds open.' Rechten en muziekwetenschap Toen Andries Ponsteen in 1999 aangetrokken werd als directeur van het Erfgoedhuis Zuid- Holland, had hij al een lange loopbaan in de cultuur achter de rug. Universitair geschoold in de rechten en muziekwetenschap, met inspire rende colleges van onder anderen Marius Flothuis, Hélène Nolthenius en Rudolf Escher in Utrecht, werkte hij als staf- en beleids medewerker op verschillende plaatsen. Voor zijn komst naar het Erfgoedhuis was hij direc teur van de Stichting Samenwerkende Nederlandse Korenorganisaties in Utrecht (tegenwoordig Unisono). Binnen de afzonder lijke culturele sectoren blijkt duidelijk een andere manier van werken te bestaan: 'Muzikanten zijn doeners, die zitten er bovenop. Mensen in het erfgoed zijn bedacht zamer, daar gaat het er rustiger aan toe. Meer overwogen en misschien een tikje academi scher.' Na een korte periode in het Mineralogisch Instituut op de Garenmarkt in Leiden, verhuisde het Erfgoedhuis Zuid-Holland in 2000 naar het Rijnlandshuis, waarvoor het hoogheemraadschap op dat moment een huurder zocht. De begane grond met stijlka mers gebruikt het hoogheemraadschap nog voor representatieve doeleinden. Op de eerste oktober 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 48