Wie verdient de Heemschut Erfgoedprijs 2005? Honderd gemeenten deels welstandsvrij Heemschut looft nieuwe prijs uit Welke gemeente heeft zich in 2004 bijzonder verdienstelijk heemschut gemaakt voor het cultureel erfgoed? Elk Heemschut-lid kan gemeenten nomineren voor de Heemschut Erfgoedprijs via de provinciale commissies, die een centrale rol spelen bij de toekenning ervan. oktober 2004 Heemschut 41 Het bestuur heeft de jaarlijkse Erfgoedprijs ingesteld als opvolger van de persprijs, die zestien jaar lang is uitgereikt voor de beste publicatie over het beschermingswerk. Heemschut kent de nieuwe prijs, een plaquette, jaarlijks toe. Naast die hoogste eer kunnen gemeenten ook een eervolle vermelding krijgen. Welk thema de prijs heeft - en wie dus tot de groep kanshebbers behoren - verschilt per jaar. Zo komen in 2005 gemeenten voor die plaquette in aanmerking. Met dit initiatief wil Heemschut stimuleren dat zij een goed monu mentenbeleid voeren. Nominaties en toekenning De leden van Heemschut en de provinciale commissies krijgen een belangrijke rol bij de toekenning van de prijs. Met deze publicatie start de procedure. Provinciale commissies die vinden dat er in hun provincie een of meer gemeenten voor de prijs of een eervolle vermel ding in aanmerking komen, dragen die voor aan de jury. Leden van Heemschut kunnen hun provinciale commissie via het betreffende secretariaat wijzen op een gemeente waarvan zij vinden dat die in aanmerking komt. De jury zal begin volgend jaar de provinciale voorkeuren en afwegingen naast elkaar leggen om tot een eindoordeel te komen. Illustratie Paul Sloven. Lees verder in dit tijdschrift In de volgende edities van Heemschut valt te lezen wie zijn geselecteerd en voorgedragen én waarom. Zo kunnen niet alleen de lezers maar ook de gemeenten zelf volgen hoe het staat met hun nominatie voor de Heemschut Erfgoedprijs 2005. Op de algemene ledenver gadering in mei volgend jaar in Zaltbommel maakt Heemschut-voorzitter Harm Bruins Slot de winnaar en de eervolle vermeldingen bekend. Bijna een kwart van de gemeenten heeft een deel van het grondgebied welstandsvrij of welstands-luw gemaakt. Twee gemeenten zijn helemaal welstandsvrij. In welstandsvrije gebieden mogen geen eisen meer gesteld worden aan het uiterlijk van de gebouwen. De welstandsvrije gebieden komen meer voor in Zuid- en Oost-Nederland dan in het Noorden en het Westen. Vaak gaat het om industrieterreinen, woonwagencentra, recre atieparken of gebieden waarvan de gemeente raad het aanzien niet zo belangrijk vindt. Soms gaat het om experimenten met architectuur of krijgen burgers optimale vrijheid bij het bouwen van hun eigen huis. Een enkele gemeente hoopt met welstandsvrijheid geld te besparen. Over het algemeen blijken de gemeentebestu ren veel waarde te hechten aan het welstands toezicht. Alle gemeenten hebben inmiddels nieuwe afspraken gemaakt met hun welstands commissies. De gemeenteraden hebben de afgelopen weken in beleidsnota's de welstands- advisering transparant en voorspelbaar gemaakt. Dat is een geweldige prestatie. In zo'n nota staat waar de welstandscommissie op moet letten bij zijn advies over bouwplan nen. De nota vormt in feite het contract tussen de gemeente en de onafhankelijke welstands commissie. Slechts twee gemeenten (Boekei, Noord-Brabant en Jacobswoude, Zuid- Holland) hebben besloten om helemaal geen welstandseisen meer te stellen. Daar is de welstandscommissie afgeschaft. Vanaf vandaag krijgen burgers en architecten bij de gemeente antwoord als ze vragen op welke criteria hun bouwtekeningen straks beoordeeld worden. Eén en ander is het gevolg van de onlangs gewijzigde Woningwet. Daarin is geregeld dat het welstandsadvies transparan ter en democratischer moet worden. Gemeenten die (nog) geen welstandsnota hebben vastgesteld mogen voortaan geen dwin gende eisen meer stellen aan onder meer de kleur, de vorm, het materiaal, de maten, de plaatsing en de gevelindeling van een bouwwerk. Meer dan 450 gemeenten hebben de afgelopen maanden een welstandsnota vastgesteld In de nieuwe Woningwet is ook bepaald dat de vergaderingen van de welstandscommissie openbaar zijn, en dat in de commissie burger leden (niet vakinhoudelijk deskundig) mogen worden benoemd. Daar blijken veel gemeenten belangstelling voor te hebben. Verder moeten de commissies elk jaar aan de gemeenteraad in een jaarverslag verantwoording afleggen. Daarbij zal ook worden aangegeven of de welstandsnota dient te worden aangepast. (Bron Federatie Welstand)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 43