Stad Groningen is ouder dan je denkt Noord-Holland: busexcursie verdedigings werken Bezoek de gerenoveerde stallen van Het Loo 38 Service oktober 2004 Zaterdag 7 november De periode van 30 oktober tot en met 7 november wordt de 'Week van de Geschiedenis'. Daarom organiseert Heemschut Groningen op 7 november rondwandelingen door middeleeuws Groningen onder leiding van Egbert van der Werff en Johan de Haan. Zij krijgen hulp van medewerkers van de afdeling Monumenten van de gemeente Groningen. Brugstraat 24, het gotische huis, de enige gevel in de stad Groningen die herkenbaar is als middeleeuws. Achter de vijftiende-eeuwse gevel bevindt zich een veertiende-eeuws huis. Foto gemeente Groningen, afd. BWM, sectie Bouwhistorie. De gemeente Groningen is vorig jaar gestart met een groots opgezet bouwhistorisch onderzoek van alle panden van voor 18 5 0 om een beter inzicht te krijgen in de bouwgeschiedenis van de stad en de waarde van de historische bebouwing. Een overzicht daarvan ontbrak tot nu toe. Bij de selectie van Rijksmonumenten van voor 1850 werd vooral gekeken naar uiterlijke kenmerken. Achter een groot aantal achttiende- en negen- tiende-eeuwse gevels in het histo rische centrum blijken nu middel eeuwse muren, zolders en kelders schuil te gaan, soms uit de dertiende eeuw. Er komen twee wandelingen: 1één langs een deel van de voor malige middeleeuwse stadswal en middeleeuwse kerken en hofjes; 2. één langs een deel van de voor malige middeleeuwse stadswal met een bezoek aan een paar middeleeuwse huizen. Duur van de wandeling Maximaal twee uur. Verzamelen Om 13.00 uur aan de voet van de Martinitoren. Kosten €5. Voor meer informatie www.heemschut.nl/groningen en www.anno.nl, ofM.J.A. Vooijs, tel. 050-3181645. Aanmelden Vóór 20 oktober bij M.J.A. Vooijs, Haddingestraat 24, 9711 KD Groningen of t_vooys@hotmail.com, onder vermelding van uw naam, aantal deelnemende personen, adres en telefoonnummer. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekeningnummer 402628489, ten name van de P.C. Groningen van de Bond Heemschut, 9406 EC Assen, onder vermelding van 'Middeleeuws Groningen'. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst. U ontvangt een bevestiging. Het maximum aantal deelnemers bedraagt 45. Belt u voor u betaalt 050-3181645, om te vragen of er nog plaats is? Zaterdag 23 en zondag 24 oktober De stallen van Paleis het Loo hebben onlangs een grote onder houdsbeurt gekregen. De lambrise ring is vernieuwd met veerkrachtig Amerikaans grenen, de gietijzeren tralies en ruiven zijn hersteld (giet ijzer werd destijds gebruikt omdat het niet roest en ook niet buigt) en de stallen zijn geschilderd in hun oorspronkelijke kleuren. Ook heeft het hele gebouw een grote schilder beurt gekregen en is de schitte rende cederhouten vloer onder de overdekte inspanplaats opnieuw gelegd. Kortom de stallen zijn weer geheel teruggebracht in hun oude glorie en zien er weer net zo uit als in de tijd van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Nu nog dienen de stallen regelmatig voor de huisvesting van paarden, rijtuigen en tuigen wanneer de koningin op Het Oude Loo verblijft of voor het trainen van de paarden op de terreinen. Meestal is dit onzichtbaar voor de bezoekers, maar nu, in de herfstvakantie, op zaterdag 23 en zondag 24 oktober, kunt u zelf zien hoe de paarden van de koningin worden verzorgd en getraind. Tevens zal een aantal auto's getoond worden, waaronder de uit 1980 daterende verlengde Ford Granada van koningin Beatrix, de Ford LTD van koningin Juliana en de uit 1923 daterende Minerva van prins Hendrik. Open Zaterdag 23 en zondag 24 oktober van 10.00-12.00 uur en 14.00- 16.00 uur. Zaterdag 6 november 2004 Vanaf station Zaanstad heeft de provinciale commissie Noord- Holland samen met de Stichting Landschap Noord-Holland een fortenroute bedacht langs een grote variatie aan historisch en landschappelijk cultuurgoed. We zullen gerestaureerde verdedi gingswerken wel/niet met herbe stemming bezoeken en onderweg in een passende locatie een lunch nuttigen. Verschillende onderde len van deze eind negentiende, begin twintigste eeuw aangelegde Stelling van Amsterdam staan op de provinciale- en Werelderfgoedlijst. Programma 10.15 uur vertrek bus vanaf station Zaanstad. Bezoek aan Fort Zuidwijkermeer, forten aan de noordzijde van de Stelling van Amsterdam, waaronder Fort Spijkerboor. 13.00 uur lunch en pauze, waarna de route vervolgt door de twee zeer verschillende polders, de Schermer en Beemster met hun verdedigingswerken. 16.30 uur aankomst station Zaanstad. Informatie en aanmelden Er is ruimte voor maar veertig personen. U kunt telefonisch informatie inwinnen en zich aanmelden bij mw. A. Mars, tel. 0297-522801 (bij voorkeur tussen 17.00 en 19.00 uur). U hoort dan of er nog plaats is, de juiste deelne- mersprijs en de wijze van betalen. Aangezien de toegangsprijzen voor de te bezoeken forten nog niet bekend zijn, zijn de kosten van deelname geschat op 30 p.p., inclusief koffie/thee, lunch en entrees. De grote tuigenkamer in de stallen van Paleis het Loo. Foto Paleis het Loo.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 40