11| g oktober 2004 Heemschut 35 iimiHiiii Veere, met links de Schotse Huizen. Foto's gemeente Veere. kerstconcert worden gegeven. Het noordelijke deel dat dienst deed als Schotse en Lutherse kerk werd in 1832 afgebroken. In 1472 zorgden de heren van Borssele, markiezen van Veere, voor de verheffing tot kapittelkerk. Zij gaven vermoedelijk Evert Spoorwater uit Antwerpen de opdracht voor de bouw van een kruisbasiliek, de Onze-Lieve- Vrouwekerk. Vanaf 1479 komt de bouw onder leiding van Anthonis Keldermans en later zijn zoon Rombout. De opzet was een fors driebeukig schip met transept, dat omstreeks 1520 gereedkwam. Voor de bouw van een koor was toen geen geld meer en een deel van de oude hallekerk werd daarvoor geschikt gemaakt. De Keldermansen waren goed in het ontwerpen van grote torens, maar het gebeurde slechts zelden dat die werden voltooid. Dat was hier ook het geval; even boven de nok van het schip is gestopt. De afgeknotte toren werd nog wel voorzien van een houten klokkenverdieping en carillon, gegoten door Pieter Waghevens uit Mechelen. Een zeer merkwaardige rol heeft de Onze- Lieve-Vrouwekerk bij het verjagen van de Spaanse troepen gespeeld. In 1572 trokken enkele compagnieën soldaten en vissers onder leiding van gouverneur Tferaarts en commissa ris Kuik vanuit Vlissingen op naar Veere en bezetten met hulp van de bevolking de stad. Zij gebruikten de kerk als huisvesting, maar de Spaansgezinde baljuw van Veere sloot de kerk af, waardoor zij gevangen zaten. Nieuwe hulp troepen onder hopman De Rijk ontzetten hen en verjoegen de Spanjaarden. De woedende burgers kregen velen van hen te pakken en er wordt vermeld dat de bomen doorbogen onder het gewicht van de opgeknoopte Spanjaarden. Dit was een minder vredig Veere. In 1686 brandden van de kerk schip en transept van binnen volledig uit, waarbij de gewelven en de dakruiter verloren gingen. Bij het herstel verdwenen de topgevels van het transept en kreeg de toren de huidige koepelvormige bekroning voorzien van een lantaarn. Omstreeks 1900 zijn de vier door de Fransen aangelegde verdiepingsvloeren van het hospi taal weer verwijderd. Het geheel is in de jaren tachtig van de vorige eeuw gerestaureerd, met behoud van de raamindeling uit 1813 Daardoor maakt het gebouw, dat nu als cultu reel centrum dient, nog steeds een onttakelde indruk. Er waren plannen om er appartemen ten in te bouwen, maar die stuitten op grote weerstand bij bevolking en gemeentebestuur. Het in 1855 door Lindsen voor de rooms- katholieke kerk in Sassenheim gebouwde orgel werd met een tussenstop in Middelburg naar de kerk in Veere overgebracht. Naast de kerk bevindt zich een waterput met cisterne. Hierin werd het water van het kerkdak opgevangen voor het wassen van de wol door de Schotse wolhandelaren. Deze put, overdekt met een achtzijdig tentdak, is vermoedelijk door Rombout Keldermans ontworpen en draagt het Veerse wapen. Het stadhuis Hendrik II van Borssele droeg aan Evert Spoorwater in 1474 ook de bouw van een stad huis op. In de voorgevel, die rijk is uitgevoerd met torentjes en kruiskozijnen met korfbogen, staan de beelden van de heren en vrouwen van Veere onder een baldakijn. De originelen van Michel Ywijns zijn vervangen door een kopie en staan in het museum de Schotse huizen. Het hardstenen bordes is van 1749 en gebouwd voor de inhuldiging van prins Willem III. Het verving het oorspronkelijke bordes met vier leeuwen die de wapens van Zeeland, Prins Maurits en de stad droegen. Ook de originele toren werd aan het eind van de zestiende eeuw gedeeltelijk afgebroken en vervangen door de huidige bovenbouw met balustrade, uivormige spits en klokkenstoel met een door Pieter van Gheyn II gegoten uurklok. In de loop van de achttiende eeuw zijn daar nog twee series klokken aan toegevoegd die het carillon vormen dat nu nog dienst doet. Op de spits draait als windwijzer een verguld schip. Het interieur van het stadhuis, dat bestaat uit hal, vierschaar en raadzaal en secretarie dateert grotendeels uit omstreeks 1700. Alleen de schouwen met betimmering in de vierschaar en de schouw in de secretarie zijn nog gotisch. Drs. W. Heijbroek is voorzitter van Heemschut Zeeland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 37