De Grondlïag w tel HUIS te BRIT TEN" op de flinJker fyde van boveiv Provinciale commissie Zuid-Holland zoekt nieuwe leden Heemschut 33 betreft het onroerend goed het niet zo kan zijn dat een complete en gave recente vondst als de Romeinse villa Holzkuyl in Kerkrade verloren gaat omdat die niet als rijksmonument wordt aangewezen, aangezien de financieringsvorm dat feitelijk in de weg staat! Op dit punt dient de wetgeving dan ook aangescherpt te worden. Zo moet er ook een operationele definiëring komen van het cultuurhistorisch argument dat dwingend bij de afwegingen betrokken dient te worden, in het bijzonder daar waar rekening wordt gehouden met het gebruik van het monument (art 2.1). Met klem zij hier herhaald: rekening houden met het gebruik, zonder daarbij aan te geven dat de argumentatie daar voor dient te worden afgewogen tegen het cultuurhistorisch argument, ondergraaft de monumentenwet in zijn beschermende werking. Voor de overige conclusies verwijs ik naar mijn beide voorgaande artikelen. Drs. J.J. Bolkbakker is oud-bestuurslid van Heemschut. Verder lezen? Het spreekt voor zich dat dit artikel geen volle digheid pretendeert en is bedoeld als handrei king bij eventueel gewenste verdere kennis name. Daarvoor verwijs ik naar de herziene tekst van het 'Europees verdrag inzake de bescher ming van het archeologisch erfgoed', (Valletta 16 januari 1992), gepubliceerd in het Tractatenblad van het Koninkrijk der Nederlanden, jrg. 1992, nr. 97. De Romeinse vesting de Brittenburg bij Katwijk aan Zee. Gravure door J. Schijnvoet, 1711. De afbeelding komt vrij nauwkeurig overeen met die in Guiccardini 1612 [folio zonder nummer, opgenomen na p. 242], zij het dat die anders is georiënteerd en voorzien van maatvoering buitenzijde: 240 ped. (voet) vierkant. Zie artikel 'de Woerden 7' in: Heemschut april 2004. De provinciale commissies van Heemschut zijn naast de oren en ogen voor het beschermings- werk van Heemschut ook de plaatsen waar onder verantwoordelijkheid van het landelijk bestuur tot actie wordt overgegaan. Voor vernieuwing van de provinciale commissie Zuid-Holland worden voor verschillende functies leden gevraagd, die zich voor het realiseren van de doelstelling van Heemschut willen inzetten. Van commissieleden wordt betrokkenheid verwacht bij kwesties rond cultureel erfgoed, een grote mate van interesse, zo mogelijk specifieke kennis van architectuur, cultuurhistorie, ruimtelijke ordening en/of stedenbouw. Inlichtingen bijmr. C. Waal, voorzitter a.i., Fruinlaan 6, 2313 ER Leiden, tel. 071-5121691, e-mailceeswaal@planet.nl. oktober 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 35