oktober 2004 Heemschut 23 De stadswal met de droge gracht, pittoreske bebouwing en de toren van de Sint Petruskerk. De foto geeft een goede indruk van de schaal en gevarieerdheid van het stadsbeeld. Achter de grote boom rechts op de foto is één van genoemde bouw blokken haaks op de stadswal voorzien. Foto Ad Bokhorst. om harmonie tot stand te brengen tussen ener zijds de noodzakelijke nieuwbouw en recon structie in de gordel rondom het oude centrum en anderzijds de monumentale en historische waarden in dat centrum, inclusief de schoots velden. Die waarden sluiten modernisering en nieuwbouw in het centrum en langs de uitvals wegen overigens niet uit. Het gaat er vooral om dat rekening wordt gehouden met de schaal, maat, ritme, materiaalgebruik en kleur van de bebouwing en met het historisch gegroeide karakter van de schootsveldzone en de sfeer van de oude stad. In dat karakter passen ook de wat rafelige achterkanten van de bebouwing langs de weste lijke en oostelijke uitvalswegen. De geplande grote bouwvolumes parallel aan en loodrecht op die bebouwing en doorlopend tot aan de wal verstoren dat karakter en tasten het speelse silhouet van torens, huizen van verschillende vorm en kleur, monumentale kloosters, droge grachten en de verspreid voorkomende monu mentale begroeiing in de schootsveldenzone definitief aan. Heemschut is van mening dat ook de geplande bouw van grote bouwvolumes in de noordelijke schootsveldenzone het karak ter van die zone te sterk zal aantasten en dat heroverweging op zijn plaats is. Heemschut onderkent zeker dat er dilemma's zijn. Bouwen binnen de schootsvelden is immers aantrekkelijk en kan een bijdrage leveren aan het rendabel maken van het hele plan. Tegelijkertijd kan een ongelukkige ingreep nooit meer ongedaan worden gemaakt. De keuze voor behoud van dit cultureel erfgoed kan maar één keer worden gemaakt. Heemschut pleit er daarom voor geen nieuwe woningblokken binnen de schootsvelden te bouwen, hoogstens bestaande woningblokken te vervangen door nieuwbouw die met de oude stad harmonieert en daar waar de schootsvel den aan de stadszijde van de singels vrij van bebouwing zijn deze ook vrij te houden. Daarbij zou kunnen worden onderzocht of een wandel- en/of fietspad kan worden aangelegd achter de bebouwing die aan de schootsvelden grenst. Daarmee wordt de buitenrand van de schootsvelden geaccentueerd en wordt een aantrekkelijke beleving van de schootsvelden en van de historische stad mogelijk gemaakt. Een duidelijke keuze is dringend nodig, want de situatie is hoe dan ook kwetsbaar. Diverse monumentale kloostergebouwen, die gedeelte lijkrijksmonument zijn, staan leeg en hebben nog geen nieuwe bestemming. Nu reeds is verloedering zichtbaar. Dat geldt uiteraard ook voor de vroegere kloostertuinen, waarbij moet worden opgemerkt dat de gemeente op een deel van het terrein een fraaie en goed verzorgde siertuin heeft aangelegd. Een ander deel echter verwildert. Op termijn kan dat gevolgen hebben voor de volkstuinen, die inmiddels zo'n tweehonderd jaar bestaan en zélf deel uitmaken van het cultureel erfgoed. Een ideeënprijsvraag voor een nieuwe bestem ming van de leegstaande gebouwen zou de betrokkenheid van de bevolking kunnen vergroten en tegelijk kunnen bijdragen aan een spoedige en beklijvende oplossing. Kort en goed, iedere stap in de verkeerde rich ting versnelt, zo moet worden gevreesd, de aftakeling van een op zich uniek geheel, de schootsvelden van Sittard. Heemschut pleit voor de omgekeerde redenering: iedere stap in de goede richting kan een stimulans zijn om andere kwetsbare situaties aan te pakken. Sittard zou er ook toeristisch goede sier mee kunnen maken. Hoe verloopt het verdere proces? Dit artikel is niet meer dan een momentop name. Het gaat immers om een langdurig proces van 20 tot 25 jaar met diverse fases. Bovendien is het plan nog steeds in beweging en zullen er nog prikkelende uitdagingen ontstaan. De discussie over de schootsvelden is wel actueel. Heemschut is, samen met de cultuurhistorische verenigingen in de stad, goed en actief betrokken bij het proces en er is een goede dialoog met de gemeente gegroeid met de mogelijkheid om visies kenbaar te maken. Het behoud van het eerder genoemde kleine klooster waarin Franse nonnen met de ziekenzorg zijn begonnen, stemt hoopvol. Dat geldt ook voor de toezegging van de gemeente dat rekening gehouden zal worden met zichtlij nen op de oude stad met zijn aantrekkelijke silhouet. Heemschut pleit er voor dat de signa tuur van de eenentwintigste eeuw en de monu mentale waarden uit het verleden tot een boei ende synthese worden gebracht. Ad Bokhorst is PR-adviseur van de provinciale commissie Limburg. Bron historische gegevens en afbeeldingen: artikel in tijdschrift Sittards verleden van juni 2003:De schoots velden van Sittard' van P.B.N. van Luyn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 25