Zitterd Revisited Ad Bokhorst Uniek cultuurhistorisch erfgoed bedreigd Vallen de eeuwenoude schootsvelden in Sittard ten offer aan stadsontwikkeling en schaalvergroting? 22 Heemschut oktober 2004 Gebrek aan bouwgrond, oprukkende hoog bouw, belangen van projectontwikkelaars, architecten van naam die hun stempel op hele stadsdelen willen zetten, oppositie van histori sche genootschappen en verenigingen, waar onder onze eigen Bond Heemschut. In veel Nederlandse steden een herkenbare cocktail van spanningsvelden. Zo ook in Sittard in het zuiden van ons land. Sittard, weinig bekend bij het grote publiek, een stad echter die al in 1243 stadsrechten ontving en tot op de dag van vandaag een groot deel van haar vestingstad karakter heeft behouden. Bijzonder is het gegeven dat het nu eens niet de stadswallen, de grachten en de stadspoorten zijn die het beeld bepalen, maar de zogenaamde schootsvelden. Schootsvelden die van de twaalfde tot en met de zeventiende eeuw vrijgehouden werden van beplanting en bebouwing om de belegerende vijand effectief te kunnen bestoken. Schootsvelden die vervolgens van de achttiende tot en met de twintigste eeuw getuigen van de ontvolking, verwoesting en armoede van de stad eind zeventiende en achttiende eeuw. Schootsvelden ten slotte die nog weer later economisch en sociaal gebruikt worden in de vorm van volkstuinen, begraafplaatsen, park- aanleg, parkeerterreinen en als kloostertuin door de grote kloosters die in de stad bij de wal werden gebouwd. Zo ligt er tot de dag van vandaag een brede onbebouwde grotendeels groene gordel met een uiteenlopend karakter rondom ongeveer driekwart van het oude centrum van Sittard. Zo'n onbebouwde ring is in ons land vrij zeld zaam. We kennen diverse vestingsteden waar het systeem van wallen en grachten bewaard is gebleven, maar waar de ruimte direct buiten de omwalling in de loop van de tijd gebruikt is voor een ringweg en voor stedelijke bebouwing. In Sittard ligt de ringweg grotendeels aan de buitenzijde van de schootsvelden, waardoor het silhouet van de oude stad en haar omwalling van zeer dichtbij vanaf deze singels is waar te nemen. Om die reden is Sittard uniek en mogen de schootsvelden met recht een uiterst belangrijk document van de Sittardse geschiedenis genoemd worden. Dit document dreigt nu te worden aangetast. Wat is er aan de hand? Vanwege het in elkaar opgaan van de vroegere gemeenten Sittard en Geleen wordt in de ruimte tussen beide steden een nieuw zieken huis gebouwd. Het oude Sittardse ziekenhuis wordt grotendeels gesloopt. Het gaat om een complex zonder architectonische waarde met een hybride karakter. Alleen het kleine kloos ter, waarin Franse nonnen kort na 1900 met de ziekenzorg begonnen, wordt als historisch relict gespaard. Door de sloop komt er veel ruimte vrij. Het stadsbestuur heeft er met recht voor gekozen die ruimte niet met een fragmen tarisch plan te vullen, maar een totale visie op de stad te laten ontwikkelen. De opdracht daartoe is gegeven aan Jo Coenen. Deze geren ommeerde Maastrichtse architect heeft een plan ontworpen met de wat geforceerd aandoende naam Zitterd revisited ofwel Sittard heroverwogen. Dit plan reikt veel verder dan het oude centrum en laat buiten het centrum een grootschalige invulling zien, zowel in hoogte als in bouwblokvolume. Heemschut laat dit gedeelte in dit artikel buiten beschouwing en wil zich derhalve beperken tot de plannen voor de oude binnenstad en de ruimte direct daarom heen, de zogenaamde schootsvelden. Zitterd Revisited tast op een aantal plaatsen de schootsvelden aan. Dat gebeurt door het bouwen van een aantal grote bouwvolumes aan de noordelijke rand van, maar tevens ook óp het schootsveldterrein, waardoor het effect van het vrije zicht op de oude stad drastisch wordt beperkt. Verder wordt hier en daar achter en evenwijdig met of zelfs loodrecht op de histori sche toegangswegen naar het oude centrum een groot bouwvolume ontwikkeld dat tot aan de stadswal reikt. Zowel door de schaal als de locatie gaat op een aantal plekken het karakter van het nog bestaande systeem met wal, droge gracht en historisch gegroeide bebouwing Sittard in 1897. De bebouwing langs de westlijke uitvalsweg is duidelijk toegenomen, langs de oostelijke en noordelijke wat minder. In de schootsvelden zijn paden gevormd om de tuinen bereikbaar te maken en om te wandelen. De stad in 1990: De drie uitvalswegen zijn volgebouwd. Er is een vierde noordwestelijke uitvalsweg ontstaan die ook bebouwing buiten de wal laat zien. zien. In de zuidwesthoek van de stad zijn de schootsvelden vrijwel totaal verdwenen. nodeloos verloren. Hoe goed het opstellen van een totaalvisie ook is voor de stad en hoeveel de stad er ook bij te winnen heeft, uitgangspunt moet toch blijven dat respect wordt opgebracht voor de historisch gegroeide situatie en dat monumentale waarden niet worden opge offerd. Wat is de inzet van de Bond Heemschut? Zoals gezegd juicht Heemschut het toe dat er een totaalvisie op de stad ligt. Het gaat er nu

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 24