mw 7 oktober 2004 Heemschut 21 poster te gebruiken, dient het manifest op elk architectenbureau te liggen en opgehangen te worden aan het raam van de onderneming. Nieuw bloed De recent als directeur van de BNA aangetre den Marie Hélène Cornips gaf er in een inter view dat we met haar hadden, blijk van haar schouders onder bovenstaande doelstellingen te zetten: 'In het bouwproces wordt de archi tect steeds meer in het defensief gedrongen, terwijl deze nu bij uitstek geschikt is daarin een integrerende rol te spelen. Als geen ander kan hij een belangrijke bijdrage leveren aan het oplossen van maatschappelijke problemen, ook die van de revitalisering van oude wijken en de veiligheid op straat. Ik wil de BNA scherper gaan profileren in actuele discussies zoals over de ruimtelijke kwaliteit en het nieuwe welstandsbeleid. De architecten hebben de taak een belangrijke bijdrage te leveren aan de wereld om ons heen. De projectontwikkelaar is daarentegen in het bouwproces de waan van de dag geworden. Ook daardoor is de wereld verhard. De opdrachtgever heeft de macht gekregen ten koste van de adviserende rol, die nu juist de architect had kunnen spelen. In de bouwcultuur is zijn rol niet weg te denken.' Met haar en haar BNA wil Heemschut graag een strategische alliantie aangaan. Het manifest is op te vragen bij de BNA, Keizersgracht 321,1016 EE Amsterdam, tel. 020-5553666, fax 020-5553699, e-mail jvanrijn@bna.nl, internet www.bna.nl Zo kan het ook: het gerestaureerde Fort Kijkduin bij Den Flelder (boven). Voor de bouw van dit fort heeft Napoleon nog opdracht gegeven toen hij hier - bij wat hij hetGibraltar van het noorden' noemde - een kijkje kwam nemen voor zijn idee van deAtlantik Wall. In 1811 kwam het fort klaar. De Duitsers hebben er in de Tweede Wereldoorlog zo veel beton op gestort dat zelfs de catacomben onder dat geweld bezweken. Architect W. Schagen kreeg de opdracht tot restauratie. Onder de loden koepel bevindt zich nu een restaurant en in de catacomben een aquarium annex museale functies. Foto W. Schagen. Een andere respectvolle restauratieis de uitbreiding van het Teylersmuseum door Hubert Jan Henket (onder). Foto's Flenk Vijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 23