erfgoed kunt verdienen, heeft dat in Syrië waarde. Valt er niets te verdienen, dan kun je het missen en laat je het rustig vervallen. Maar zijn wij Nederlanders een haar beter? Als je aan je historisch Heemschut 19 dan een vertoning voor toeristen is. Kan het nog erger? Ja, ga maar naar de nep-nostalgie van De Efteling of Euro Disney. Hoewel, daar weten ze in ieder geval hoe ze het kinderen naar de zin moeten maken en dat talent is de beschermers van het historisch erfgoed niet gegeven. Dus toch maar liever Syrië? Daar voel je in ieder geval dat je met een land met historie te maken hebt. Weliswaar vervallen en soms in deplorabele staat, maar steeds eerbiedwaardig. Misschien moeten we in Nederland wat minder regelen, wat minder restaureren. Laat de tijd zijn werk doen, laat voelen dat een gebouw oud is. Echte historie is vervallen, verweerd en herkenbaar oud. Ouderdom moet respect afdwingen, interesse opwekken en voor kinde ren begrijpelijk en voelbaar zijn. Het zou overigens te ver gaan om alles dan maar op z'n beloop te laten en te wachten tot de grachtengordel van Amsterdam in puin zakt en het Muiderslot tot ruïne is verworden. De waarheid lijkt, zoals zo vaak, in het midden te liggen. Minder regels, minder geneuzel op de vierkante centimeter en minder opknapzucht in Nederland. En voor een land als Syrië meer mogelijkheden om te behouden wat echt op instorten staat. Daar zijn monumenten bij, waarvan we in Nederland niet eens kunnen dromen. Misschien moet Heemschut maar eens de ontwikkelingshulp in. Als dat vanwege de poli tieke situatie op dit moment in Syrië moeilijk ligt, dan zijn er genoeg andere landen waar Heemschutters hun kennis en ervaring zinvol kunnen inzetten. Als dat vervolgens een stroom toeristen naar zo'n plek op gang brengt, het zij zo. Dat is tegenwoordig de enige manier om monumenten te bewaren. Wat er gebeurt als het economisch nut van een monument verdwijnt, is nog minder wenselijk. Drs. E. Ie Gras is PR-medewerker van Heemschut Drenthe. Eens of oneens? Wilt u reageren op dit essay? Mail uw reactie naar redactie@heemschut.nl of schrijf naar Redactie Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam. oktober 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 21