Nieuwe wegen zoeken Heemschut Kaderdag Maarten Meester 'We zien het helemaal zitten om dat planologische verhaal te gaan doen, maar dan hebben we dus nieuwe mensen nodig.' Discussie genoeg op de eerste Heemschut Kaderdag. 8 Heemschut oktober 2004 M lm ff De Observant in Amersfoort, mede door Heemschut gered, waar de Kaderdag werd gehouden. Foto De Observant. Stellingen op de Heemschut Kaderdag Heemschut doet niet aan 'heem'-schut, maar aan 'monumenten'-schut. Heemschut is er niet in geslaagd prioritei ten te stellen in het beschermingswerk. Zonder een goede ruimtelijke ordening zal objectbescherming op den duur mislukken. Heemschut is in zijn presentatie meer statisch, defensief, re-actief en negatief dan dynamisch, offensief, pro-actief en positief. De planologische opdracht die sinds Belvedere de Nederlandse monumenten zorg heeft te vervullen, gaat - gelet op de vakdisciplinaire samenstelling van de provinciale commissies - de krachten van Heemschut te boven. Het beschermingswerk wordt door de provinciale commissies slecht uitgedragen. Zonder publiekstaak is Heemschut een in zichzelf gekeerde groep gelijkhebbers, die het publiek niet kent. N.B. Deze stellingen waren bedoeld om discussie te stimuleren, en houden geen standpunt of oordeel in. Waarom hikt de ene provinciale commissie wel wat de andere niet lukt?' Wat is het product van Heemschut We zijn te ambtelijk, te juridisch. lNiemand kent ons. 'Ik hoor juist vaak zeggen dat Heemschut de enige club is die nog iets tegen de verkwanseling van het erfgoed doet. 'Denaam "Heemschut" is niet cool, niet vet gaaf. Die klinkt ongelooflijk ouderwets. 'Mag ik het in één zin samenvatten: we zien het helemaal zitten om dat planologische verhaal te gaan doen, maar dan hebben we dus nieuwe mensen nodig. Zomaar wat opmerkingen, gehoord tijdens de middagdiscussie op de Heemschut Kaderdag, 12 juni in Amersfoort. Een dag voor alle leden van de provinciale commissies, algemeen bestuur, redactie en website-redactie, en de medewerkers van het landelijk bureau. Met als doel: het nieuwe beleidsplan doordenken en operationeel maken bij het kader. In dat beleidsplan staat onder meer dat 'Heemschut zich intensief [zal] moeten gaan bezighouden met de totstandkoming van zaken als planologische kernbeslissingen, structuur plannen en bestemmingsplannen'. Verder dat 'bereik en naamsbekendheid drastisch vergroot [moeten] worden'. Uit de discussie aan de hand van zeven stellin gen (zie kader) bleek dat de aanwezigen zeker niet alle antwoorden paraat hadden maar wel bereid waren te zoeken naar nieuwe wegen. Helaas was maar een klein deel van het kader - een man of veertig - aanwezig. Zelf keuzes maken De dag was begonnen met een herdenking van de op 5 juni overleden technisch adviseur Herman Strijbosch. Daarna volgden twee gast colleges van Fons Asselbergs, de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, en Guus Borger, hoogleraar historische geografie te Amsterdam en jarenlang voorzitter van het platform Landschap en Cultuurhistorie. Asselbergs hamerde erop dat Heemschut 'de gevoelige snaar moet raken, bij publiek en bij beleidsmakers. Als dat lukt, heb je meteen draagvlak. Je moet een verhaal hebben dat mensen in hun hart treft. Verleiden. Door de juiste details, door human interest.' Daarbij gaat het volgens hem niet langer om de strijd voor het voortbestaan van monumenten (zie ook interview met Fons Asselbergs in het augustusnummer van Heemschutmaar om de strijd om betekenis, niet van het afzonderlijke object maar van de samenhang. Borger benadrukte dat Heemschut niets van de overheid moet verwachten ('die maakt zich nog zorgen om de problemen van de negentiende eeuw') en zelf duidelijke keuzes moet maken. 'Je moet niet tegen ambtenaren zeggen: het staat in dit en dat rapport. Nee, bepaal zelf je standpunt. De steen der wijzen wordt niet gevonden. U moet die maken. Wie is probleemeigenaar? Wie maakt zich zorgen om het behoud van het cultureel erfgoed? De over heid? Nee. De planologen? Nee. Neem zelf verantwoordelijkheid.' De tekst van Borgers college zal binnenkort in Heemschut verschij nen. Het merendeel van de aanwezigen was te spreken over de kaderdag en wilde die voortaan jaarlijks houden. Ook bestuurslid Mare van Ravels was in zijn samenvatting van de discussie positief: 'Wat hier vandaag gezegd is, is de belangrijkste input die wij ons als bestuur kunnen wensen.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 10