Side by site Actief 7 daarvan verdienen de status van monument vanwege hun culturele of historische betekenis. Om hiervan een goed beeld te krijgen, is Heemschut Flevoland begonnen met een inventarisatie. Daarbij kijken wij naar authenti citeit en belangvoor de geschiedenis van de IJsselmeerpolders. Een voorlopige opsomming levert in alledrie de polders van Flevoland toch al een respectabel lijstje op. Voor de Noord oostpolder worden onder meer genoemd de Poldertoren in Emmeloord (1950), de bebou wing op Schokland, en de gemalen Smeenge en Vissering, beide daterend uit 1941. In Oostelijk Flevoland vallen op: het voormalig werkeiland bij Lelystad (1954), de Ludgeruskerk in Dronten (1960), de Knardijk en de gemalen. Ook in Zuidelijk Flevoland gaat het gemaal De Blocq van Kuffeler voor een monumentale waardering evenals het stadhuis van Almere en het landschapsmonument 'De Groene Kathedraal' tussen Almere en Zeewolde. Rob Bakelaar lid Heemschut Flevoland De provinciale commissie Flevoland wordt versterkt. Rob Bakelaar (53) te Lelystad is aangezocht toe te treden. Bakelaar is architect en stedenbouwkundige en zal zich speciaal bezighouden met 'jonge monumenten'. De voordracht van Bakelaar moet nog worden geaccordeerd door het landelijk bestuur. Heemschut tegen meer windmolens Noordoostpolder Heemschut Flevoland verzet zich tegen plannen om langs de dijk van de Noordoost polder tot honderd nieuwe windmolens te gaan bouwen. Die molens zouden in een dubbele rij geplaatst gaan worden tussen Urk en Lemmer. De betrokken gemeenten, Noordoostpolder en Lemsterland, hebben hiervoor een startnotitie gepubliceerd. Hoewel het ernaar uitziet dat deze ontwikkeling langdurige bezwaarprocedures zal oproepen, heeft de PC Flevoland ook tegen de startnotitie bezwaar aangetekend. De bezwaren richten zich tegen de hoogte van de masten (rond de honderd meter) vanwege de aantasting van het 'Belvedere-gebied' en tegen de bedreiging van het beschermd dorpsgezicht Urk. Erik Boshuijzen AMSTERDAM Sloopplannen de Pijp Door de grote onrust over de voorgenomen sloop op negen locaties in de Pijp werd op 9 maart in Stadsdeel Amsterdam Oud-Zuid een extra raadsvergadering ingelast. De blokken van woningbouwvereniging De Dageraad zouden te slecht zijn om te behouden. Tot sloop van deze panden werd al acht jaar geleden besloten in het 'Convenant Kleine Beurtbezit'. Sloop van dit blok, Covert Flinckstraat 255-261, is inmiddels begonnen. Drie andere blokken kunnen mogelijk behouden blijven. Foto David Mulder. Verschillende partijen kregen de gelegenheid te spreken. Heemschut heeft zich, net als in de commissievergadering van de dienst Ruimtelijke Ordening en Wonen van 17 febru ari, uitgesproken tegen de sloop op een aantal van deze locaties. De panden zijn weliswaar niet monumentaal en hebben slechte funderin gen, maar maken deel uit van gevelwanden waarin de negentiende-eeuwse bebouwing nog redelijk intact is. Deze gevelwanden worden gekenmerkt door een evenwichtig, samenhan gend karakter van schaal, detaillering en mate riaalgebruik. Dergelijke gave gevelwanden worden in de Pijp steeds zeldzamer en zouden daarom zo veel mogelijk gespaard moeten worden. Sloop van deze blokken zou leiden tot verdere verbrokkeling van het straatbeeld in de Pijp. Uiteindelijk werd besloten om alternatieven voor sloop van de blokken in de Eerste Van der Helststraat 3-11, Gerard Doustraat 208-212 en Eerstejanvan der Heijdenstraat 123-137 te onderzoeken. Dit vanwege de architectonische waarde en bouwkundige staat van de panden. Redding van deze panden zou echter niet voor rekening van het stadsdeel mogen komen, aldus de coalitiepartijen (WD, GroenLinks). Eventuele sloop van deze blokken kan helaas niet meer voorkomen worden als dat financieel niet haalbaar blijkt. David Mulder www.adresdata.nl Databases, op internet ontsloten, zijn er te kust en te keur. www.heemschut.nl/indexol is er zo een. Gegevens van alle artikelen uit het tijdschrift van de laatste elf jaar en zelfs van het nummer van februari 2004 zitten in een database. Wie een lijst wil van alle artikelen over Assen, over gsm-antennes of van Annemarie ten Cate, kan er terecht. Geen eindeloos geblader meer in tijd schriften, het versnelt de communicatie enorm. www.adresdata.nl is ook rond een data bank opgezet. Het is een wat onvriendelijk ogende site, bepaald geen designsite, maar met interessante mogelijkheden. De data bank bevat 10.000 culturele organisaties met meer dan 25.000 contactpersonen. Om überhaupt iets te weten te komen, moet je eerst inloggen. Oké, doe ik. Meteen komt er een e-mailtje binnen met mijn inlognaam. Er is dan nog maar weinig tijd verloren. Op de pagina 'Rolodisk' ga ik op zoek naar het adres van het Bureau Monumenten en Archeologie in Amsterdam. Ik vul die naam in. Met mooi resultaat, het adres komt er meteen uitrollen - inclusief tele foonnummer, e-mail- en webadres en zelfs een contactpersoon, E. Goemans. Dat werkt dus wel. Je kunt ook op contact personen zoeken. De bij het BMA werkende Vincent van Rossem is geen contactpersoon en doet dus niets. Maar E. Goemans weer wel. De Bond Heemschut, met als contactpersoon H.J. Derksen, zit ook in de database - een hele geruststelling. Helaas, de optie 'adreslijsten' leidt tot een teleurstelling. Ik wilde een lijstje met 'erfgoedwinkels'. Er zijn zeventien erfgoedwinkels, kom ik na aanklikken te weten, maar als je daarvan een lijstje wilt hebben, krijg je het bericht dat je je eerst moet abonneren. En omdat het leven steeds duurder wordt, en niet goedkoper, doe ik dat niet. Een bedrag van 205 euro alleen voor dit jaar is niet misselijk. Een abonne ment alleen voor 'Medialijst Cultuur Nederland' kost overigens 79,50 euro. Ik begrijp het wel. Zo'n database opzetten kost enorm veel tijd. Bureau Menno Heling, adviseur voor de culturele sector, en DataMagic, expert in adressendata- bases, hebben dus behoorlijk geïnvesteerd en dat moet er weer uitkomen. Bert Franssen juni 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 9