6 Actief Vorig jaar kwamen er afspraken tussen de gemeente Winschoten (de eigenaar van de molen), Acanthus en de molenaars: Acanthus zou kunnen bouwen en de molen zou verhoogd worden. De Rijksdienst voor de monumenten zorg had geen bezwaar tegen verhoging van de molen en de gemeenteraad reserveerde reeds in september 2003 een bedrag van 750.000 euro voor de ophoging van de molen. Inmiddels heeft Acanthus een bouwvergunning aangevraagd en in februari heeft de gemeente de bouwvergunning verleend. De verhoging van de molen is intussen onzeker. De gemeente heeft wel de bedoeling de molen op te hogen, maar kan nog niet garanderen dat dit werkelijk zal gebeuren. Heemschut heeft daarom de gemeente gevraagd om herroeping van haar besluit de bouwvergunning aan Acanthus te verlenen. Bedenkingen tegen woningbouw Oostindië Op 30 maart heeft Heemschut Groningen bij Gedeputeerde Staten van Groningen beden kingen ingediend tegen het besluit tot vast stelling van het bestemmingsplan Oostindië I door de gemeenteraad van Leek op 2 3 februari 2004. De commissie herhaalt in haar brief haar eerder genoemde bezwaren. Heemschut heeft vooral bezwaar tegen de locatie van de woning bouw vlakbij een gebied met cultuurhistorische en ecologische waarden: het potkleigebied de Maatlanden. Vooral de infrastructuur nodig om Oostindië te ontsluiten, zal een bedreiging voor dit gebied vormen. Heemschut geeft de voorkeur aan woningbouw aan de westzijde van Leek. Tineke Vooijs DRENTHE Veenhuizen geen openluchtmuseum De strafkolonie Veenhuizen krijgt een nieuwe toekomst. De karakteristieke panden gaan niet in de losse verkoop en er is geld voor restaura ties. Henk Timmerman van het Ontwikkelings bureau Veenhuizen zei in Trouw dat het voel baar moet blijven dat er zich menselijke tragedies afspeelden. Harry Berg van Heemschut Drenthe toonde zich positief: 'Als het maar geen openluchtmuseum wordt.' Koesteeg: kappen mag niet De Koesteeg bij Borger blijft de Drentse gemoederen bezighouden. Volgens de gemeente en sommige weggebruikers is de kruising van de oude schapendrift met de N34 levensgevaarlijk. Een coalitie van ANWB, Drents Landschap, omwonenden en Bond Heemschut spreekt echter van een belangri jk cultuurhistorisch monument. Het draait allemaal om de 89 eiken, die de Koesteeg omzomen. Die zouden het uitzicht van het voortrazende verkeer belemmeren. De gemeente wil ze daarom kappen. De coalitie heeft echter een alternatief ontwikkeld, dat zowel bomen als verkeer ontziet. Als het gevaar inderdaad zo groot is, stelt de coalitie boven dien, is het vreemd dat de gemeente niet allang stoplichten heeft geplaatst. Van het kappen van de eiken kan vooreerst overigens geen sprake zijn. Een aanvraag voor aanwijzing als beschermd monument ligt nog bij de Rijksdienst voor de monumentenzorg en zolang die niet is behan deld, moeten de bomen hoe dan ook blijven staan. Blokkendozen in dorpen Hoogbouw in de Drentse dorpen is niet te voorkomen, maar de plannen voor een winkel complex in Eelde en seniorenwoningen in Norg tasten het dorpsgezicht op onaanvaard bare wijze aan. De geplande nieuwbouw is te hoog en hoekig van vorm en mist aansluiting met het omringende kleinschalige landschap. Heemschut Drenthe blijft nieuwbouwplannen in dorpen kritisch volgen. Eric le Gras FLEVOLAND Oorspronkelijk bouw in Ens veilig De technische adviezen van Heemschut Flevoland worden steeds beter gehonoreerd. Tijdens de laatste vergadering van de provin ciale commissie meldde technisch adviseur Jan Bergshoeff dat een vergunning voor een rijksmonument is afgegeven aan de woning bouwvereniging Mercatis in de Gemeente Noordoostpolder voor de renovatie van een complex woningen in het dorp Ens. Daarmee werd onder meer een advies van Heemschut gehonoreerd en is gegarandeerd dat deze woningbouw uit de begintijd van de Noord oostpolder in zijn oorspronkelijke staat behou den blijft. Dreigende hoogbouw Lelystad Haven Het 'jonge monument' Lelystad Haven wordt bedreigd in zijn oorspronkelijke vorm. Op dit uit de jaren vijftig van de vorige eeuw daterende werkeiland wordt het zicht op de oorspronke lijke bebouwing uit die tijd in gevaar gebracht door een nieuw ontwerp-bestemmingsplan. In de onmiddellijke nabijheid van die bebouwing wordt hoogbouw tot vier etages voorzien. Die zal, volgens deskundigen, het oorspronkelijke karakter van dit gebied aantasten. Heemschut Flevoland volgt de ontwikkeling nauwgezet en zal indien nodig bezwaar aantekenen. Inventarisatie 'jonge monumenten' Heemschut Flevoland gaat 'jonge monumen ten' inventariseren. Om begrijpelijke redenen zijn er in de jongste provincie maar weinig historische monumenten van meer dan vijftig jaar oud. Wel wordt steeds duidelijker dat er in dit gebied in de tweede helft van de twintigste eeuw belangrijke objecten verrezen zijn. Veel Ook in Flevoland staan monumenten, zoals de Poldertoren in Emmeloord. Foto Dirk Huizinga. juni 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 8