En verder Fotoreportage: schilderingen uit het Zeepaert Amsterdams vergeten letters: neogotische gevelopschriften Muzikaal Monument Middachten 25 juli. 32 Te kolossale plannen Westerdokseiland Column Beleid mythe juni 2004 Heemschut 3 Heemschut Actief Side by site Publieksevenementen Ledenservice In 1740 maakte Aart Schouman op doek een 'zael in 't ront' voor de achterkamer van het Zeepaert. De schilderingen zijn tegenwoordig te vinden in conferentieoord Duin en Kruidberg in Santpoort. 2 4 Deel 3 uit een serie over Amsterdamse gevel reclames van grafisch vormgever Sanne Pleiter. Deze keer neogotische tegelopschriften naast voorbeelden van Nieuwe kunst. 27 Genieten van een openluchtconcert in het door taxushagen gevormde Groene Theater van kasteel Middachten. Dat kan straks op Heemschut Amsterdam verzet zich tegen de bouw van een reusachtig gebouwencomplex achter het Centraal Station en de sloop van het voormalige Koloniaal Etablissement. 38 Multatuli merkte in een van zijn Ideeën op, dat alvorens men iets onderzoekt, eerst nagegaan dient te worden of er wel iets te onderzoeken valt. Ik dacht daaraan toen ik de recente beleidsnota van Heemschut onder ogen kreeg. Beleidvoeren is een proces om van de bestaande toestand naar de gewenste te komen en dient duidelijk een doel. Wat nu is dat doel, of eigenlijk wat is de doelstelling van onze vereniging ook weer en hoe realiseren we die? De statuten, die de vereniging tot wet strekken, vermelden als doel: de BESCHERMING. Dat is onze taak! In de nota duikt nevengeschikt de term 'publiekstaak' op. Dat berust op een misvat ting, want die taak bestaat statutair niet. Bescherming dus, jawel, maar waarvan ook weer. Welnu, als we niet geheel zinsbegoo- cheld zijn, dan lijkt mij dat we het hebben over direct bedreigde objecten! Daarvoor heeft Heemschut de beschikking over professionals die in hun vrije tijd hun deskundigheid gratis voor het verenigings- doel - bescherming dus - inzetten. De in de discussie, en ook binnen het bestuur, te beluisteren opvatting dat deze verenigings leden 'amateurs' zijn, geeft pijnlijk de kennis- kloof aan die in dit opzicht bestaat tussen bestuur en gremia. Immers, die professiona liteit in actie is de sterke kant van Heemschut, daarvoor zijn/worden mensen lid. Het is dan zaak om dat uit te dragen! Dat is publieks- benadering, geen publiekstaak! Ik bestrijd deze terminologische vervuiling evenals de mythe dat de bedreiging van - ook eigen tijdse - monumenten zou zijn afgenomen door wettelijke regelingen. Bescherming bij concrete bedreiging impliceert per definitie reactief handelen. Beleidsbeïnvloeding ter voorkoming van toekomstige bedreiging is per definitie pro-actief handelen. Het eerste ligt op het terrein van de provinciale organisatie, het tweede op dat van het landelijk bestuur. Van daaruit immers dient initiatief en sturing van het nationale beschermingsdebat plaats te vinden. Dat lijkt mij een mooi pro-actief beleidsdoel. Enige reorganisatie die voldoet aan democratische en bestuurlijke maat staven is dan wel gewenst: zelfstandige provinciale afdelingen en een landelijk bestuur met inhoudelijk topdeskundigen. Heemschut ontleende ooit zijn imago - en drijft daar deels nog op - aan bestuurders met inhoudelijke, hoogwaardige kennis. Pioniers als A.W. Weismann, J. Kalf, A.A. Kok en H. Brugmans. De waan van de tijd heeft ons doen geloven dat dit niet meer nodig is. Ook dit is een misvatting. In het continuüm van de tijd zijn wij een schakel die ervoor zorgt dat we cultuur doorgeven. Dat is de ratio van bescherming; daarvoor is overtuigende kracht nodig. Bij mijn afscheid wens ik Heemschut die toe. Hans Bollebakker

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 5