Kasteel Middachten: 'Als een parel aan de rand van de Veluwe' Publieksevenement zondag 25 juli Een zigeunerorkest horen spelen in de tuinen van een kasteel. Dat kan straks op 25 juli. Om in de stemming te komen nu alvast wat achtergrondinformatie over Middachten. 32 Heemschut juni 2004 Een familie Van Middachten wordt al vermeld in 1190. De huidige bezitter van het huis stamt van deze familie af: Middachten is nooit verkocht. Het eerste archiefgegeven betreffende een kasteel op de tegenwoordige plaats dateert uit 1354. Resten van dat middeleeuwse kasteel zijn nog aanwezig. Zij zijn echter verborgen in een gebouw dat in hoofdzaak tot stand kwam tegen het einde van de zeventiende eeuw en waaraan de namen verbonden zijn van Jacob Roman, hofarchitect van de Koning- Stadhouder, en de Amsterdamse bouwmeester Steven Vennekool. Het is wel het best bewaarde voorbeeld in Nederland van een groots land verblijf zoals dat tot stand werd gebracht door voorname hovelingen uit de kring van Willem III. In dit geval was de bouwheer Godard van Reede-Ginkel. Het imposante trappenhuis met zijn uitbundige stucdecoraties is niet alleen de centrale ruimte in het gebouw maar is ook te beschouwen als een tempel ter gedachtenis aan de krijgsroem van Van Reede-Ginkel: op cartouches in de lijst onder de koepel zijn de plaatsen in Ierland vermeld waar hij als generaal overwinningen behaalde. Na de dood van de generaal in 1703 heeft het huis lange tijd nauwelijks veranderingen onder gaan, onder andere doordat het lange tijd verhuurd werd. Wel werden in de negentiende eeuw diverse geschilderde betimmeringen van hun verflaag ontdaan: de heersende mode wilde blank hout zien. Wat wij een nieuwe glorietijd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 34