Aart Schoumans Trouwe herder in het Zeepaert Hans Bollebakker Voor de achterkamer van het Zeepaert maakte Aart Schouman schilderingen op doek. Hij liet zich inspireren door de tragikomedie II Pastor Fido van Giovanni Battista Guarini. De schilderingen bevinden zich tegenwoordig in Duin en Kruidberg in Santpoort. Heemschut juni 2004 In 1740 krijgt Aart Schouman van Hermanus Ketelanus (Herman Ketel), geleerde, verzame laar en professor aan de Latijnse school, de opdracht een 'zael in 't ront' op doek te schilde ren voor de achterkamer van het Zeepaert. Het thema hiervoor ontleent Schouman aan een tragikomedie van de Padovaanse professor in de retoriek Giovanni Battista Guarini (1538- 1612): II Pastor Fido (De trouwe herder) gepu bliceerd in 1589. Guarini verwerkt drie soorten van liefde: de onbeschaamde en wellustige van Corsica en de sater; de eenvoudige en natuurlijke van Dorinda en de jager Silvio; de deugdzame en eerlijke van de herder Mirtillo en de nimf Amarilli. De laatste drie zijn van goddelijke afkomst. Dit zijn de hoofdpersonen in het arcadisch landschap van Schouman. Het is een geliefd thema dat ruime toepassing vindt in illustraties, wandtapijten en schilderingen. Schouman voert in Dordrecht een tweede Pastor Fido uit en wel voor de heer Hogeveen. Mogelijk laat hij zich inspireren door de Oudenaarde wandtapijten die rond 1730 gemaakt zijn voor de grote zaal van het huis van Johan van Neurenberg, thans museum Van Gijn. In 1909 worden de schilderingen, compleet met betimmering in Lodewijk XV-stijl, van het Zeepaert overgebracht naar Duin en Kruidberg in Santpoort. Dat door architect J.J. van Nieukerken in neorenaissancestijl voor Jacob Theodoor Cremer ontworpen buitenhuis is tegenwoordig een hotel-restaurant en confe rentieoord. Het bijzonder lezenswaardige artikel van Jan Derk Gerritsen in Heemschut-van december 2001 geeft daarvan een uitgebreide beschrijving.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 26