juni 2004 Heemschut 23 (V.l.n.r.) Het Gotische huis, Brugstraat 24. Van elders ingebrachte schoorsteenfries in Brugstraat 24. Achttiende-eeuwse stoepbank van Vismarkt 40. Het van oorsprong gotische huis op de Vismarkt 40/hoek Haddingestraat. Geveltoppen van het Hinckaertshuis. Foto's Anna Huizinga. de Gemeente Groningen begonnen met een groots opgezet bouwhistorisch onderzoek dat in eerste instantie alle in de binnenstad gelegen panden tot onderwerp heeft. Groningen bezit overigens ook nog twee huizen met althans deels middeleeuwse voor gevels. Aan de Oude Kijk in 't Jatstraat 6 vindt men het Hinckaertshuis, bestaande uit twee langgerekte bouwdelen, bekroond door tuitge- vels met klimmende boogfriezen. Van het diep onderkelderde rechter bouwdeel neemt men aan dat het in de late dertiende eeuw is ontstaan. Het linker bouwdeel zou omstreeks het midden van de vijftiende eeuw zijn opge trokken. Omstreeks 1600 werd het uitgebreid aan de achterzijde. Wellicht is dit linkerdeel een zogenaamd zijhuis geweest dat diende als dagelijks verblijf voor de eigenaar en diens gezin. Het rechterdeel werd dan gebruikt voor representatieve doeleinden, voor opslag en als een plaats waar men zich achter zware muren kon terugtrekken in geval van burgerkrijg of een andere crisissituatie, geen overbodige luxe in het Groningen van de Late Middeleeuwen. Middeleeuws metselwerk De bepleistering van de voorgevels is bij de restauratie in 1985-1986 gehandhaafd zodat het middeleeuwse metselwerk niet zichtbaar is, wel ziet men op de bovenverdieping tussendor- pelvensters zoals die zo lange tijd in Groningen, Stad en Ommeland, zijn toegepast. In dit geval gaat het om authentieke middeleeuwse exem plaren. De bewoner van dit huis, de technisch adviseur van Heemschut Groningen, wijst er echter op dat het hier gaat om hergebruikte, dus van elders afkomstige, exemplaren. Ook de tuitgevels zijn niet oorspronkelijk. Uit het bekende zeventiende-eeuwse stadsplan van Haubois blijkt dat het oudste bouwdeel oorspronkelijk voorzien was van een trapgevel met wat men in Groningen 'tempels' en elders 'kantelen' noemt. De aansporing vervat in de titel van dit artikel kan in één geval letterlijk worden genomen. Aan de Brugstraat, in het hart van het oude schipperskwartier, staan diverse achter een latere voorgevel verborgen middeleeuwse huizen. Eén voorgevel, op nummer 24, vertoont daarentegen zo duidelijk middel eeuwse kenmerken, met name de rondbogen, soms nog met een driepasvulling, boven een aantal vensters en de geprofileerde muurdam- men, dat het doorgaans wordt aangeduid als 'het Gotische huis'. Strikt genomen zou ook het Hinckaertshuis zo kunnen worden aange duid maar daar ogen de voorgevels minder middeleeuws door de grote achttiende-eeuwse schuiframen op de beneden- en eerste verdie ping. Brugstraat 24 vormt thans met nummer 26, het ook in kern middeleeuwse Canterhuis, een complex dat onderdak biedt aan het Noordelijk Scheepvaartmuseum en het Niemeyer Tabakmuseum. Daardoor zijn beide huizen publiek toegankelijk. Inwendig zijn allerlei interessante elementen te bewonderen, soms bij de recente restauraties aan het licht gekomen, ook wel - zoals een bijzonder elegant schoorsteenfries uit 15 64 - van elders inge bracht. De voorgevel van nummer 24 dateert naar men aanneemt uit het einde van de vijf tiende eeuw, het muurwerk van de zij- en achtergevels is waarschijnlijk enkele decennia ouder. Dendrochronologisch onderzoek in de kelder van nummer 26, het oudste gedeelte, heeft een datering omstreeks 1320 opgeleverd. De restauratie van nummer 24 kwam gereed in 1974, die van nummer 26 in 1982. Beide restauraties zijn sprekende voorbeelden van de toepassing van moderne principes. Zo is toen het Gotische huis onderhanden genomen werd geen poging gedaan de middeleeuwse topgevel te reconstrueren. Deze is waarschijnlijk in de periode dat het huis ernstig verwaarloosd werd en achtereenvolgens een brouwerij en een jene verstokerij huisvestte verloren gegaan, maar gegevens omtrent de gedaante, zoals we bij het Hinckaertshuis hebben, ontbreken hier. Daarom is de simpele driehoekige top die ter vervanging was aangebracht gehandhaafd. De geschiedenis van het Canterhuis bleef zichtbaar door het handhaven van de voorgevel uit 1872 die overigens wel zijn deftige karakter herkreeg door de verwijdering van een twintigste-eeuwse winkelpui. In mineur Helaas moet dit korte overzicht enigszins in mineur eindigen. Er zijn plannen om de historische collecties van de Groninger musea samen te voegen en op een nader te bepalen plaats onder te brengen. Dat kan betekenen dat het bijzondere complex aan de Brugstraat op termijn een andere bestemming krijgt en niet meer van binnen bekeken kan worden. Wacht dus niet te lang om te gaan kijken achter de voorgevel!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 25