Kijk ook achter de voorgevel MERCURIUS Ph.M. Bosscher Middeleeuwse huizen in Groningen In de stad Groningen staan nog verschillende huizen die uit de Middeleeuwen stammen. Wie ze in al hun respectabele ouderdom wil kunnen appreciëren, zal naar binnen moeten. 22 Heemschut juni 2004 i*s rnf^j Wie zijn huis wil verbouwen kan daarvoor allerlei redenen hebben. Eén daarvan is zeker dat hij aansluiting wil zoeken bij de heersende mode. In dat geval zal hij stellig bijzondere aandacht besteden aan de voorgevel omdat deze nu eenmaal bij uitstek zijn visitekaartje is. Dit mechanisme heeft zonder twijfel al eeuwenlang gewerkt. Een indrukwekkend voorbeeld vinden wij aan de Vismarkt nummer 40, hoek Haddingestraat, in de stad Groningen. Daar staat een alleen al door zijn afmetingen opvallend huis met in de kuif van de klokgevel de wapens van de geslachten Du Chesnay van Bierum en Lewe van Aduard. In recente publi caties over het gebouwde erfgoed 'in Stad' wordt het behandeld onder de achttiende- eeuwse huizen. Dat is begrijpelijk omdat de familie Hadderinge het in 1723 ingrijpend liet verbouwen, waardoor het onder andere de oudst bekende klokgevel van Groningen verkreeg en een thans in Groningen zeer zeld zame stoep met zijbanken. Bovendien werd het interieur ook naar de smaak van die tijd gewij zigd (het Groninger Museum bewaart nog enkele schilderijen die er toen tot decoratie werden aangebracht). Calmershuis Uit het bovenstaande blijkt al dat het middel eeuwse stadshuis van de familie Eladderinge in 1723 onderging wat in het recente door Waanders uitgegeven Provincie-monumenten- boek een 'facelift' wordt genoemd. Toch is zijn middeleeuwse oorsprong nog wel zichtbaar aan de vergeleken met de buurhuizen uitzonder lijke afmetingen, die typerend zijn voor een patricisch 'steenhuis' in een middeleeuwse stad, en de eveneens uitzonderlijk dikke buitenmu ren. Een soortgelijke ontwikkeling beleefde het Calmershuis (Oude Boteringestraat 24, hoek Broerstraat) dat in de achttiende eeuw eveneens een klokgevel kreeg en nog in 1913 voorzien werd van twee grote vensters beneden in de voorgevel waarboven vullingen met voor de Groninger renaissance-architectuur zo karak teristieke schelpmotieven. In tegenstelling tot het zojuist genoemde huis aan de Vismarkt, bewaart dit huis nog middeleeuwse details, deels daterend van een verbouwing die naar men aanneemt omstreeks 1543 heeft plaats gevonden. Uit het zojuist genoemde monu- mentenboek blijkt dat de stad nog andere huizen telt die vooral inwendig middeleeuwse details vertonen. Men vindt deze vooral aan de voor het oorlogsgeweld van 1945 gespaarde zuidwand van de Grote Markt, in de hoofdstra ten die oorspronkelijk vandaar naar de stads poorten voerden en in het oude havenkwartier, met name aan het Hoge der Aa en de Brugstraat. Waarschijnlijk zullen in de naaste toekomst nog meer huizen met een middel eeuwse kern worden ontdekt. In mei 2003 is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 24