Heemschut 21 Symposium 'De restauratie van het Zeepaert' Op 8 april, tijdens de restauratie van het Zeepaert, hield Heemschut Zuid-Holland in de Raadszaal een symposium voor Belgische en Nederlandse bouwhistorici. Drs. J.J. Bollebakker vertelde over onderzoek naar de rond 1908 uit het Zeepaert verwijderde schilde ringen van Aart Schouman (zie artikel op pagina 24 in dit nummer). Dr. R.E.O. Ekkart, directeur van de Rijksinstituut voor Kunst historische Documentatie, lichtte het belang van dergelijk onder zoekswerk voor de RKD-inventarisatie toe. Prof.dr.ir. C.L. Temminck Groll liet zien hoe restauratieopvattingen doorwerken in de praktijk aan de hand van het door hem gerestaureerde gotische huis in Groningen en de door hem begeleidde restauratie van het huis Drakenburgh in Utrecht. Prof.dr. D.J. de Vries ging in op recent onderzoek naar enkele gotische huizen in Dordrecht (zie artikel op pag. 16). Dr.ir. A.H. van Drunen schreef een toelichting over de door hem ontwikkelde methodiek van bouwhistorisch onderzoek in 's-Hertogenbosch (zie Heemschut van februari 2002). Dr.ir. C.S.T.J. Huijts, directeur van de Vereniging Hendrick de Keyser, gaf een overzicht van de restauratieproblematiek en lichtte bouwhistorische aspecten toe tijdens de door hem en drs. P.T.E.E. Rosenberg gehouden rondleiding in situ. De inleiders wezen op het belang van dit symposium voor de beschermende impact die van bouwhistorisch onderzoek uitgaat en spraken hun waardering uit over de organisatie daarvan bij het afscheid van voorzitter Hans Bollebakker. Bollebakker was veertien jaar actief voor Heemschut. Hij begon als bestuursgemachtigde voor de Berckepoort-procedures bij de Raad van State, was vier jaar vice-voorzitter en vier jaar voorzitter van de provinciale commissie Zuid-Holland, acht jaar lid van het algemeen bestuur waarvan de eerste twee jaar plaatsvervangend, en negen jaar lid van de redactie raad. In de column voorin dit tijdschrift uit hij zijn toekomstwens voor Heemschut. Wethouder A.T. Kamsteeg kondigde een nieuwe gemeentelijke goedkope leningsvorm voor restauraties aan en sprak de hoop uit dat de scheidend voorzitter zijn energie en kritisch vermogen zal blijven inzetten voor Dordrecht. Voordrachten en stellingen zijn te vinden in de symposiumbundel die eind 2004 verschijnt. «fff De onthulling van de Reinier Kennedyzaal door Ans van den Berg- Treijsburg. Links van baar burgemeester Ronald Bandell, rechts haar man. Foto's Marco de Nood. De grote restauratie van 1980-84 Stadsarchitect ing. Wim van den Berg krijgt de opdracht tot restauratie. Dat is niet gering, maar hij heeft al grote en uiterst gecompli ceerde restauraties op zijn naam staan als de kantelende Grotekerks toren en de wegzak kende Groot Hoofdspoort. Hij kent de proble matiek van de Dordtse bodem als geen ander. Van den Berg gaat in zijn concept uit van herstel van de ruimtelijke kwaliteit en de nog aanwezige bouwsporen. Zo komen de kelders uit 1383 weer tevoorschijn en wordt de 'Grote Gemene Sael' (koopmanszaal, later burgerzaal) in ere hersteld. De naastgelegen zaal herkrijgt de gerestaureerde wandschilderingen van Reinier Willem Kennedy (1881-1960). De eerste verdieping wordt in zijn geheel ingericht tot riante raadszaal. De belangrijkste construc tieve ingrepen zijn: - herstel van de havenmuren en funderings- bogen in de Voorstraatshaven, ook en vooral het onderwater liggend deel, waarop het gebouw rust; - restauratie van de kruisgewelven van de veertiende-eeuwse kelders - nu Raadskelder geheten - en het waterdicht maken van de muren door verticaal over de hele hoogte een gleuf in te frezen en daarin een waterdichte laag te gieten; - herstel constructie voorgevel door vernieu wing van de vier Ionische zuilen; - aanpassing en uitbreiding van de negen- tiende-eeuwse constructie onder de toren; - herstel van de binnenconstructies en de zalen; - algehele renovatie van de later aangebouwde Groenmarkt-vleugel met hergebruik van het interieur van een achttiende-eeuwse 'jacht- kamer' afkomstig uit een gesloopt pand. De laatste afsluitende daad van deze zeer gecompliceerde restauratie vindt opmerkelijk genoeg eerst plaats in december 2003Ans van den Berg, echtgenote van de architect, onthult dan officieel de trouwzaal met de Kennedy- schilderingen en geeft die de naam 'Kennedy zaal', in aanwezigheid van burgemeester R.J.G. Bandell. De vier inleiders op het symposium: van links naar rechts Carlo HuijtsCoen Temminck Groll, Hans Bollebakker en Dirk Jan de Vries. Geheel rechts Tom Bauer. juni 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 23