Van koopmansbeurs tot stadhuis Hans Bollebakker De gotische Lakenhal van Dordrecht Op 8 april vond in de raadszaal van het gotisch stadhuis van Dordrecht het Nederlands-Belgisch bouwhistorisch symposium plaats, georganiseerd door de provinciale commissie Zuid-Holland. Een mooie gelegenheid om een verzuim uit het verleden goed te maken en aandacht te besteden aan deze geslaagde restauratie waarmee stadsarchitect ing. Wim van den Berg een glanzende carrière afsloot. 20 Heemschut juni 2004 In 1383 wordt de Grote Vlaamse Hal gebouwd als koopmansbeurs voor de in groten getale gevluchte kooplieden uit Vlaanderen, waar oorlog en oproer de handel hebben stilgelegd. Dordrecht is in die tijd de enige noordelijke handelsstad en bezit met deze koopmansbeurs een unieke positie. De grote zaal dient tot beurs voor alle kooplieden. In het gebouw zijn alle faciliteiten aanwezig: wisselaars, brandvrije gemetselde kluizen, kelders en zolders voor de berging van handelsgoederen. Vanaf 1367 als de gilden vaste invloed op het stadsbestuur krijgen, ebt de handel weg naar Antwerpen en Amsterdam waar de belemmerende werking van de handwerksgilden minder groot is. Dordrecht tracht de kooplieden terug te halen door hen nieuwe voorrechten in het vooruit zicht te stellen en door de aanleg van de Nieuwe Haven gelegen achter het Zeepaert, niet te verwarren met de huidige Nieuwe Haven. Gedeeltelijk lukt dat ook wel, maar toch wordt de koopmansbeurs overbodig. Het gebouw dient nu als vlees- en lakenhal totdat het in 1544 tot stadhuis wordt verbouwd. Onaangetast blijven de uit 1383 daterende kap, kelders en overwelving van de Voorstraatshaven. Wel wordt een nieuwe grote toren gebouwd, voor zien van carillon en een tweede kleinere toren. Het cellenblok op de zolder wordt dan even eens ingebouwd. De belangrijkste volgende verbouwing is die in 183 5 onder stadsbouw meester G.N. Itz. De beide torens worden gesloopt, slechts de grote toren komt terug. De voorgevel wordt niet gesloopt maar opgedikt, gepleisterd en in neoclassicistische stijl verfraaid met een bordestrap, vier Ionische zuilen en een gesloten, driezijdig fronton. Dwarsdoorsnede Lakenhal voor (boven) en na (onder) restauratie. Tekeningen W. van den Berg. Restauratie stadhuis Dordrecht, juni 1980-december 1984 Opdrachtgever: Gemeentebestuur van Dordrecht Ontwerp en directie: Ing W. van den Berg, stadsarchitect Dordrecht Hoofdaannemer bouwkundige werken: Woudenberg- Ameide Uitvoerder: Louw van der Pol Beschikbaar gesteld: 23,8 miljoen Eindafrekening hoofdaannemer 14,75 miljoen De gegevens voor dit artikel zijn ontleend aan: - Lips, C.J.P., Wandelingen door Oud- Dordrecbt, Zaltbommel 1974. - Archief ing. W. van den Berg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 22