14 Heemschut juni 2004 Achterkamer begane grond voorhuis. Opname voorjaar 2004. Foto's Marco de Nood. Opdrachtgever: Vereniging Hendrick de Keyser Planontwerp: Architectenbureau ir. A. van der Zwan, Middelharnis Directie en uitvoering: Hendrick de Keyser Aannemer: Den Hoed, Bergambacht Uitvoerder: Arie Schep Geraamde kosten: 1.145.795, waarvan subsidiabel Rijk 63 0.82 8 Kosten ongedekt: 200.000 door onontkoombaar te repareren tegenvallers: bruinrot, boktor en bonte knaagkever Bouwhistorisch onderzoek In 1997 heeft prof. dr. D.J. de Vries van de Rijksdienst voor de monumentenzorg door dendrochronologisch onderzoek kap en balken gedateerd op 1493/96. Een uitgebreide beschrijving vinden we in het Bulletin KNOB van 1997, nummer 6. D. Querido, J. Selen en P. Rosenberg maken in oktober 1999 de bouwhistorische inventarisatie op. Voorts is er een beschrijving van monumentale onderdelen, behorend bij het restauratieplan najaar 2000 van architectenbureau ir. A. van der Zwan. Deze beschrijving is vermoedelijk mede geba seerd op het onderzoek van Querido c.s. Een uitgebreide beschrijving van het pand vinden we ten slotte in Huizen in Nederland; Zeeland en Zuid-Holland van Meischke e.a. Aan deze onderzoeken is het volgende ontleend. Monumentale onderdelen Het voorhuis is het gotische deel en gedateerd op 1493/96. Het heeft samengestelde balkla gen, zes vakken diep. De kamer en suite (merk 2 en 3) is gedateerd op 1825-50. In de voorka mer bevindt zich een stucplafond met bonte beschildering, neo-LodewijkXV. Raamindeling, restant suite en de schouwboezen zijn uit dezelfde periode. Bij graafwerk in de achter kamer (merk 3) wordt de vloer van de begane grond uit rond 1500 blootgelegd, circa 150 centimeter lager dan het huidige straatniveau. In de gang (merk 1) wordt tijdens het werk een plafondschildering aangetroffen gedateerd op zeventiende eeuw. Op de eerste verdieping liggen moerbinten opgelegd in de muren, met behulp van sleutel stukken en twee zware natuurstenen consoles versierd met bladmotief (merk 8/9). De moer binten op de tweede verdieping maken deel uit van een houtskeletconstructie met muurstijlen, korbelen en sleutelstukken (merk 16/17). De daarboven gelegen verdieping ligt direct onder een eikenhouten sporenkap uit de bouwtijd, zij het dat de borstwering en daarmee de kap is opgehoogd (merk 18). De hellingshoek is 60 graden. De telmerken maken een onderscheid

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 16