'Respect voor de geschiedenis, daar gaat het ons om' Hendrick de Keyser geeft openluchtbeeld van architectuurgeschiedenis Dankzij de Vereniging Hendrick de Keyser wordt het Dordrechtse gotische woonhuis het Zeepaert uit 1495 zo prachtig gerestaureerd. Een interview met architect Pi de Bruijn, sinds juni 2003 voorzitter van de vereniging, en Carlo Huijts, directeur. 10 Heemschut juni 2004 Wat is de betekenis van het Zeepaert voor uw vereniging? Huijts: 'Dit is het oudste huis dat we in Dordrecht bezitten. In andere steden hebben we ook wel gotische woonhuizen maar niet zo gaaf en compleet als dit. In andere panden zijn soms dingen veranderd, dit is volledig authen tiek en in originele staat verworven. Opvallend is dat de zolder en de verdieping eronder sinds de bouw nooit in gebruik zijn geweest en er nog in ruwbouw bij staan. Eerst dachten we er nog over een appartement in een glazen kas in die bovenbouw te zetten zodat je alles daarbuiten volledig kon respecteren. Zo zorgvuldig werken we. Maar toen dachten we: als iets vijf eeuwen niet in gebruik is geweest, moet je ook dat respecteren. We laten die bovenbouw gewoon leegstaan omdat hij altijd al leegstond. Respect voor de geschiedenis, daar gaat het ons om.' Is uw collectie te vergelijken met een openlucht museum? Wilt u zo veel mogelijk voorbeelden laten zien van stijlen uit de Nederlandse architectuur geschiedenis? Huijts: 'We bezitten een collectie als een open luchtmuseum maar we proberen de onderdelen daarvan wel bruikbaar te maken in het heden daagse verkeer. Alle panden krijgen een bestemming.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 12