6 Actief april 2004 GELDERLAND Willibrordmavo, Noordwijk. Foto Gerard Persoon. ZUID-HOLLAND Liever replica dan origineel Noordwijk Een origineel moet wijken voor een replica. Dat lijkt de keuze te worden van de gemeente Noordwijk. De herbouw van de Witte School, van architect Van Vliet uit 1931 - overigens een kopie van een school van architect Dudok uit het voor malig plaatsje Zuilen - moet gefinancierd worden door de realisatie van een nieuw wijkje met woningen en luxe appartementen. Daar voor moeten bestaande woningen én de Willibrordmavo worden afgebroken. Deze uit de Wederopbouwperiode stammende school is een gaaf voorbeeld van het haltype, waarbij de lokalen in een vierkant rondom een achthoekig centrale hal zijn gegroepeerd. Het is in 1954 ontworpen door ir. A.H.J. Paarde- kooper en stamt uit zijn vroege periode, waarin de Delftse school zijn inspiratiebron was. De school is nog vrijwel in oorspronkelijke staat, al hebben grove profielloze kunststof kozijnen de oorspronkelijke stalen kozijnen vervangen. Hij staat op een markante zichtlijn en kan in een uitgekiend stedenbouwkundig ontwerp beeld bepalend zijn. Het is verbazend dat de gemeente Noordwijk niet de moeite heeft genomen om de historische waarde van de Witte School en de Willibrord mavo te vergelijken. Heemschut steunt van harte de historische werkgroep van Sint- Jeroen, die het tij nog tracht te keren. De Willibrordmavo hoort op de gemeentelijke monumentenlij st. Overleg over Dordtse hbs Dordrecht De technische adviseurs van Heemschut worden door de gemeente Dordrecht betrokken bij het ontwikkelen van plannen voor de voormalige Hogere Burger School aan de Nieuwstraat. Dat is het Voormalige Hogere Burger School aan de Nieuwstraat, Dordrecht. Foto Ewout van der Dussen. resultaat van constructieve gesprekken tussen Heemschut en de wethouder met monumentenzorg in zijn portefeuille van de Drechtstad. Aanvankelijk leek het er op dat het gemeente bestuur en Heemschut tegenover elkaar stonden over de toekomst van de oude hbs, waarvan het oudste deel dateert uit 18 5 3met aanvullingen uit 1865 en 1871Hoewel het gebouw voldoet aan de selectiecriteria voor gemeentelijke monumenten wilde de gemeente het niet op de lijst plaatsen omdat dat 'de toekomstige ontwikkelingen van het gebouw en ontwikkelingen in het gebied zou belemme ren'. Heemschut maakte tegen die redenering bezwaar. Hoewel dat bezwaar ongegrond is verklaard, is Heemschut verheugd met de toezegging bij de verdere plannen betrokken te worden. Het voornemen om tegen de afwijzing in beroep te gaan is dan ook ingetrokken. De toekomstige bestemming van het gebouw is nog onzeker, ook de eerder genoemde functie als onderkomen voor het stadsarchief. In Heemschut van juni 2002 is een beschrijving van het gebouw te vinden. Ewout van der Dussen Landbouwsilo Winterswijk wordt gesloopt Winterswijk De Landbouwsilo in Winterswijk, aan de spoorlijn Winterswijk-Zutphen, wordt gesloopt. De tientallen meters hoge kolos, met waaggebouw en laadperron, was in augustus 2002 aangewezen als rijksmonument, maar eigenaresse coöperatie ABCTA te Lochem ging tegen die aanwijzing in beroep. Met succes, naar nu blijkt. De monumentenaanwijzing is vorig jaar december op technisch-juridische gronden herroepen. Dat gebeurde op advies van de bezwaarschriftencommissie van het ministerie van OC&W. De commissie oordeelt dat de toenmalige staatssecretaris bij de aanwijzing niet de juiste criteria heeft toegepast. Landbouwsilo, Winterswijk. Foto Theo Koek. Twee derde van het bouwvolume is in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw gebouwd en haalt daarmee niet de voor rijksmonumenten vereiste leeftijdsgrens van vijftig jaar en ouder. Omdat slechts een derde van het bouwvolume ouder is dan vijftig jaar (gebouwd in 1940) valt het complex niet onder de regels voor 'jonge bouwkunst', die bepalend zijn voor het aanwij- zingsbeleid. Het grootste deel wordt aange merkt als Wederopbouwarchitectuur. Volgens de commissie kunnen bij 'hoge uitzondering' slechts monumenten worden aangewezen van nationale of internationale betekenis. Heemschut ondersteunde in 2001 de monu- mentenaanvraag van stichting Industrieel Erfgoed Gelderland-Flevoland en de Winters- wijkse verenigingen Monumentenbelangen en het Museum. De drie aanvragers gaan, na raad plegingvan juristen en Heemschut, niet tegen de herroeping van de monumentenstatus in beroep. De kans op succes lijkt nihil. Coöperatie ABCTA, eigenaresse van de buiten gebruik gestelde silo, wil zo snel mogelijk slopen. Rob Lureman UTRECHT Woerden neemt voortouw: wie volgt? Woerden Als vervolg op onze 'boerderette'- discussie in het vorige nummer: de gemeente raad van Woerden heeft op aandringen van de lokale Stichting Hugo Kotestein, ondersteund door Heemschut, besloten het maximaal bouw-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 8