Nieuwe uitgaven Techniek Anne-Marie ten Cate AMSTERDAM in Nederland™ 40 Service april 2004 Megawerk over techniek in Nederland De Koningin kreeg onlangs het zevende en laatste deel aange boden van de serie 'Techniek in Nederland in de twintigste eeuw'. Techniek en modernisering, balans van de twintigste eeww maakt, zoals de titel zegt, de balans op. De redactie van de serie was in handen van J.W. Schot, H.W. Lintsen, A. Rip en A.A. Albert de la Bruhèze. In deze uitgebreide interdiscipli naire studie, die na dertien jaar is voltooid, staat de verwevenheid tussen techniek, economie, cultuur en politiek centraal. Feitelijk dekt de titel van de serie de lading niet (meer), want juist de sociale context speelt een steeds belang rijker rol. Zoals de auteurs stellen: 'Niet langer geldt: kunnen wij wat wij willen, maar: willen wij wat wij kunnen. De techniek schiep voor ons nieuwe kansen en mogelijk heden, maar verstoorde ook maatschappelijke processen en natuurlijke evenwichten.' In de verschillende delen komen telkens verschillende bedrijfstakken aan bod, zoals techniek in ontwikke ling, waterstaat, beroep en prak tijk, landbouw en voeding, huis houden en medische techniek, delfstoffen, energie en chemie, stad, bouw en industriële produc tie, transport en communicatie. Aan de serie werkten negen universiteiten mee en een breed scala bedrijven, overheids- en onderzoeksinstellingen, branche organisaties en ander maatschap pelijke organisaties. De uitgaven stonden onder auspiciën van de Stichting Historie der Techniek. Het laatste deel gaat in op de ontwikkeling van lokale, regionale en nationale communicatie-, transport- en energienetwerken. Hoe veranderden en beïnvloedden deze netwerken onze omgeving? Een nieuwe economische struc tuur en de opkomst van de kennis samenleving passeren de revue, evenals de toename van ingenieurs in het ambtenarenapparaat. De politiek werd meer afhankelijk van technisch geschoolde ambtenaren. Door de intense samenhang te laten zien tussen maatschappij en techniek herschrijven de auteurs de geschiedenis van Nederland in de twintigste eeuw. 'Tin-20', zoals de serie in de volks mond moet gaan heten, is een mega-arbeid geweest. De geïnte resseerde leek zal gericht moeten zoeken; je verdrinkt gemakkelijk in de grote hoeveelheid vaak wetenschappelijke informatie. Zutphen, Walburg Pers, 2003. 372p. ISBN90 5130 070 2. €39,95. Monumenten in Gelderland 3 Monumentengids Wisch Monumenten van Wisch Inmiddels is deel drie verschenen in de reeks 'Monumenten in Gelderland', een uitgave die als voorbeeld kan dienen voor elke gemeente die met trots haar monumenten wil presenteren. De Monumentengids Wisch is gemaakt door Ingrid Jacobs, samen met Het Gelders Genootschap en de Monumentencommissie van de gemeente Wisch. Die gemeente bestaat uit de kernen Bontebrug, Heelweg, Silvolde, Sinderen, Terborg, Varsseveld en Westendorp en was aanvankelijk vooral een agrarische gemeen schap. Tezamen tellen de kernen 16 rijksmonumenten en 63 gemeentelijke monumenten, resultaat van het monumenten beleid van de gemeente sinds 1989. Het gidsje is een Gesamtkunstwerk; vele liefhebbers werkten mee aan de totstandkoming, fotoclubs zorgden voor het beeldmateriaal en oud-archivaris Dorrestijn leverde een schat aan informatie. De geschiedschrijving van Wisch ontbreekt niet. De gemeente dankt haar naam aan de Heeren van Wisch, die in de twaalfde eeuw voor het eerst genoemd worden en zich vestigden nabij Terborg aan de andere kant van de IJssel. Het huidige kasteel Wisch ligt meer dorpinwaarts, bij de Nederlands Hervormde kerk. Verder zijn er hoofdstukken gewijd aan bouwstijlen, boerderij typen en archeologie. De gemeente kent twee belangrijke archeologische (rijks)monumen- ten, te weten de restanten van het kasteel van Sinderen en die van het oude kasteel Wisch op de Slotheuvel. Ook gaan de auteurs in op de toevallige archeologische vond sten die bij werkzaamheden tevoorschijn kwamen. De gids beschrijft in het kort de zeven kernen, oorspronkelijk ontstaan uit esdorpen, gevolgd door een afbeelding en beschrijving van alle monumenten. Door de beschrijving van de (bewoners)geschiedenis komt een monument pas echt tot leven. Een voorbeeldige reeks, die navolging verdient. Utrecht, Matrijs, 2003. 136p. ISBN90 5345 212 5. €14,95. Jaarboeken-Jaarverslagen- Jaaruitgaven Deel twee van de reeks 'Amsterdam Monumenten Archeologie' is nog rijker geïllustreerd dan deel een. De bundel laat de veelzijdig heid zien van het onderzoek dat het bureau Monumenten Archeologie verricht. De object- gerichte bijdragen gaan onder meer over de plannen voor de verbouwing van de stadsschouw burg, het verloop van de restaura tie van het Makelaarskantoor om de hoek bij ons Korenmetershuis, over Amsterdamse begraafplaat sen en kerkhoven, hetMarnixbad in de Jordaan en het ontsmettings gebouw aan de Oostelijke Handelskade, waar emigranten in quarantaine gingen en werden ontsmet alvorens aan boord te gaan van een van de schepen van de Hollandse Lloyd. Ook is er aandacht voor meer theoretische vraagstukken zoals herbestem ming en functiebehoud, bijvoor beeld in verband met de aanpas sing en verbouwing van theater Carré. Uiterst informatief is de uitleg over funderingsmethoden; op staal, kleef en stuit. Droef stemt de bijdrage over het stationspost kantoor op het Oosterdok van architect Elling, dat gesloopt wordt en geen toonbeeld van wederopbouw meer zal zijn; te jong om beschermd te worden. Stuk voor stuk interessante bij dragen. Een uitgave van bureau Monumenten Archeologie. Amsterdam., Bas Lubberhuizen, 2003.144p. ISBN90 5937 031 7. €17,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 42