Burgemeester in het Prinsehuis Leven achter de gevel Tessa van der Putten In deze aflevering van Leven achter de gevel nu eens geen bewoners van een monument. Wel aandacht voor twee mensen die het voorrecht hebben in een historisch pand te mogen werken: de burgemeester en loco-burgemeester van Hellevoetsluis. 38 Heemschut april 2004 Hellevoetsluis: een toegangsroute door einde loze nieuwbouwwijken leidt naar een klein gebied binnen de oude vestingwallen waar nog de historie van deze illustere oorlogshaven te proeven valt. De oude glorie straalt vooral in de zeventiende-eeuwse Nederlands Hervormde Kerk, de oude Waag annex Magazijn waar nu het Museum Gesigt van 't Dok gevestigd is, en in het Prinsehuis aan de Oostzanddijk, het tegenwoordige stadhuis. Sinds 2001 is Corstiaan Kleijwegt burgemees ter van Hellevoetsluis. Zijn kamer aan de voor kant op de begane grond geeft uitzicht op de Industriehaven met aan de overkant een nieuwe wijk die Scandinavisch aandoet. Een gedeelte van de Hellevoeter bevolking protesteerde heftig tegen deze nieuwbouw, omdat de geplande bebouwing in hun ogen niet histo risch verantwoord was. De burgemeester: 'Zij wilden graag iets Anton Pieck-achtigs, iets wat er nooit geweest is. Vroeger stonden er namelijk loodsen. De keuze voor iets nieuws en eigentijds, passend bij de maritieme sfeer en met de Scandinavische havens als referentie kader, bevalt mij uitstekend.' Nieuwe raadszaal 'Eigentijds' spreekt de burgemeester zeer aan, hoewel hij portefeuillehouder monumenten is. Zijn kamer in het Prinsehuis is sober ingericht met moderne kunst aan de muur. Bij de ontvangst laat hij eerst de nieuwe raadszaal zien, in het gedeelte van het stadhuis dat in de jaren tachtig van de vorige eeuw is gebouwd en dat via een ondergrondse doorgang verbonden is met het Prinsehuis. Binnenhuisarchitect Evert van Dam levert de inrichting van de raadszaal net op. 'Ik ben er wel wijs mee', zegt Kleijwegt, tevreden rondkijkend. Van Dam nam in 1997 ook de herinrichting van het Prinsehuis voor zijn rekening. 'De vorige burgemeester heeft een belangrijk begin gemaakt met de moderne inrichting van het Prinsehuis', vertelt loco-burgemeester Edwin van der Geest, als wethouder onder meer verantwoordelijk voor cultuur, toerisme en recreatie. 'Daarvoor was het ingericht met zware eikenhouten meubelen. De vernieuwing heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad door hevige tegenstand binnen het gemeente huis.' 'Het mag eigentijds gebruikt worden, maar je moet niet aan het gebouw komen', vindt de burgemeester. Pieter Post Het Prinsehuis, waarschijnlijk ontworpen door Pieter Post (1609-1669), stamt uit het laatste kwart van de zeventiende eeuw. Oorspronkelijk heette het 'Huis van Gecommitteerde Raden', 'Commieshuis' en later ook wel 'Landshuis', wat samenhing met de functie van het gebouw. Het is gebouwd als landshuis van de Gecommitteerde Raden van Staten van Holland en West Friesland die er twee of drie keer per jaar vergaderden over de aanleg, het toezicht, het onderhoud en de exploitatie van de haven en vesting van Hellevoetsluis. Vooral in de zeventiende eeuw speelde deze haven een belangrijke rol. Niet zozeer voor de handel, als wel voor reparaties en uitrusting van de vloot van de Admiraliteit van Rotterdam. Nog tot in de twintigste eeuw lagen hier de schepen van de Koninklijke Marine. Namen van grote zeehelden zijn aan Hellevoetsluis verbonden: Tromp gebruikte de haven sinds 1628 als vaste ligplaats voor zijn vloot, in 1629 lag Piet Heyn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 40