i Excursie I: bezoek tot in de nok van de Grote Kerk Begeleide stadswandeling 'Alkmaar door de eeuwen heen' met bezichtiging van de gewelf schildering in de Grote Kerk. Tijd: 13.45-16.00 uur Vertrekpunt: Kapelkerk Eindpunt: Hof van Alkmaar U bezoekt het restauratieatelier van Willem Haakma Wagenaar en Edwin van de Brink op grote hoogte. In het koorgewelf wordt de restauratie uitgevoerd van het kunstwerk het Laatste Oordeel. U ziet de gewelfschildering en restauratie zoals die nog nooit te zien waren en u krijgt uitleg van de restaurateurs. N.B. Als u zich aanmeldt voor deze excursie moet u rekening houden met het beklimmen van een 25 meter hoge steiger. Maximum aantal deelnemers: 36 Toelichting Ten tijde van de voltooiing van de Grote Kerk in 1520 waren koor, transepten en de lichtbeuk van het schip overdekt met een houten tongewelf. Het koorgewelf werd gevuld met een voorstel ling van het Laatste Oordeel. In 1885 werd het gewelfbeschot uit de kap genomen en het Laatste Oordeel kreeg een plaats in het Rijksmuseum. In 1999 - na voltooiing van de restauratie van de Grote Kerk-werd een restauratieplan opgesteld voor de gewelfschilderingen. Gekozen werd voor de inrichting van het restauratieatelier in de kerk, binnen een steiger met drie verdiepingen. De bovenste verdieping is bestemd voor documen tatiewerk, demontage en herplaatsing van het beschot, daaronder de verdieping ter hoogte van de vensters voor de werkzaamheden aan de schildering en op de onderste verdieping bevindt zich de werkplaats voor de werkzaam heden aan het hout. Tot ieders verrassing werd het verloren gewaande gewelf uit het noordertransept in de verwarmingskelder van het Rijksmuseum aangetroffen. Dit gewelfbeschot keert ook weer terug naar zijn oorspronkelijke plaats (zie ook het artikel op pagina 14). Excursie II: Het stadhuis van Alkmaar Begeleide stadswandeling 'Alkmaar door de eeuwen heen' met lezing en bezoek aan het stadhuis Tijd: 13.45-16.00 uur Vertrekpunt: Kapelkerk Eindpunt: Hof van Alkmaar van Sonoy. Van Sonoy speelde een sleutelrol in de overwinning op de Spanjaarden in 1573. In de achttiende eeuw was er in het Hof een tehuis voor oude mannen en vrouwen gevestigd. Een deel is nu restaurant. Aanmelding U kunt zich opgeven (telefonisch of schriftelijk) vóór 8 mei 2004. Prijs 15 p.p. (koffie, brood jes, excursieprogramma en gezamenlijke afslui ting). Uw aanmelding is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening nummer 165831 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. excursie Algemene Ledenvergadering 15 mei 2004. Gaarne vermelding van uw naam, het aantal personen en het cijfer (I, II,III) van uw voorkeursexcursie. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst van betaling. Heemschut behoudt zich het recht voor u bij overboeking bij een andere excursie dan die van uw keuze in te delen. Gaarne uw begrip hiervoor. Voor inlichtingen en aanmelden: Landelijk bureau van de Bond Heemschut, 020-6225292, 020-6240571 (fax), info@heemschut.nl, www.heemschut.nl Routebeschrijving Kapelkerk De Kapelkerk ligt in de Kapelsteeg in het historisch centrum van Alkmaar. De Kapel steeg bevindt zich tussen de Laat en de Vismarkt/Verdonkenoord. In het centrum bevinden zich diverse parkeergarages. Routebeschrijving openbaar vervoer Stationsweg naar rechts volgen tot de Geesterweg, Geesterweg linksaf en volgen tot aan het water, over het water via Zevenhuizen. Rechtdoor Gasthuisstraat in, rechtdoor de Langestraat in, aan het einde bij het Mient rechtsaf tot de Laat, linksaf de Laat op, de eerste weg links is de Kapelsteeg. Kapelkerk na vijf eeuwen als nieuw: in 1500 begon de bouw van de kerk. In 2003 is een grootscheepse restauratie voltooid. Ook het orgel van de beroemde orgelbouwer Christian Müller en het interieur kregen een beurt. Ook deze excursie is de leden van Heemschut op het lijf geschreven. De gemeentesecretaris van Alkmaar, mr. Joost Cox, ontvangt de deel nemers in de raadzaal van het oude stadhuis. Hij geeft een boeiende lezing over de geschiedenis en restauratie van het gebouw. U krijgt de gelegenheid aansluitend het stadhuis te bekijken, gevolgd door een stadswandeling. Excursie III: Droogmakerij de Schermer Bustocht Schermer met bezoek aan het Wilhelminagemaal en het zeventiende-eeuwse Noorder Polderhuis. Tijd: 13.45-16.00 uur Vertrekpunt: Kapelkerk Aankomst: Hof van Alkmaar Op slechts enkele kilometers van Alkmaar bevindt zich al een bij uitstek agrarisch gebied waar de laatste decennia steeds meer de nadruk wordt gelegd op het cultuurhistorische waarden. Naast het karakteristieke polderland schap met de vele molens vindt u een gevarieerd aanbod aan Noord-Hollandse stolpen. Het museumgemaal Wilhelmina regelde van 1928 tot en met 1995 de waterhuishouding van de 5.000 hectare grote zeventiende-eeuwse droogmakerij de Schermer. Het gebouw staat in de traditie van de Amsterdamse School en draagt kenmerken van het horizontalisme van Frank Lloyd Wright. Gezamenlijke afsluiting Ter afsluiting is er gelegenheid tot het nuttigen van een drankje en een hapje in het Hof van Alkmaar aan de Gedempte Nieuwesloot, een eind zestiende-eeuws woonhuis van Diederick I J V l'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 33