Alkmaar toont zich glorieus Algemene Vergadering van Leden 15 mei Het spectaculairst is ongetwijfeld de excursie tot in de nok van de Grote of Sint-Laurenskerk, waar u de restauratie van de gewelfschilderingen kunt zien. Maar net zo boeiend - en minder eng - zijn de bezoeken aan het stadhuis en droogmakerij de Schermer, die ook op het middagprogramma staan van de Algemene Vergadering van Leden, 's Ochtends tijdens de jaar vergadering zelf kunnen de Heemschut-leden het vernieuwde interieur van de Kapelkerk aanschouwen. Gea Schilte 30 Heemschut In 1760 trof een grote brand het gebouw waar door het middeleeuwse houten tongewelf verloren ging. In de plaats daarvoor kwam het huidige stucgewelf, dat is voorzien van versieringen in rococostijl. Glazenier Willem Bogtman vervaardigde de glas-in-loodramen in de jaren 1920-1940. In 2003 is de groot scheepse restauratie van de Kapelkerk voltooid, evenals de restauratie van het orgel van de beroemde orgelbouwer Christian Müller. Bezoekers van de jaarvergadering kunnen als een van de eersten het vernieuwde interieur (met eigen ogen) aanschouwen. Excursieprogramma Na de vergadering zijn er voor de leden en hun introducé(e)s drie excursies. Aanvang rond 13.45 uur, na de gezamenlijke lunch in de Kapelkerk. Wie durft hiervoor een 25 meter hoge steiger op? Deelnemers aan excursie I bezoeken het atelier van Willem Haakma Wagenaar en Edwin van de Brink in de nok van de Grote of Sint-Laurenskerk. Zij krijgen daar uitleg over de restauratie van het Laatste Oordeel. Foto's Joop Elsinga, Gemeente Alkmaar. Met de bouw van de Kapelkerk is begonnen in 1500, nog tij dens de bouw van de Grote Kerk. Het Brabants gotisch kerkgebouw kenmerkt zich door de opvallende natuurstenen banden in de bakstenen muren, de speklagen. De Kapelkerk is gebouwd voor de rooms-katholieke eredienst, maar werd na de Reformatie voor de hervormde dienst ingericht. Zij is nog altijd als kerk in gebruik. april 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 32