Belvedere en de herwaardering van de Staats-Spaanse Linies Eric Goossen Excursie Heemschut Zeeland 12 juni 2004 Geschakelde forten, schansen, redoutes, sluizen en dijken - eeuwenlang militair gebruik heeft het Nederlandse landschap gelardeerd met verdedigingslinies. Zowel afzonderlijk als in hun totaliteit geven deze elementen vaak een verrassend compleet beeld van planning en techniek uit vroeger tijden. Neem het project Staats-Spaanse linies. 24 Heemschut april 2004 Wij richten ons speciaal op het westelijk gebied van Zeeuws-Vlaanderen. Daar heeft het provinciebestuur van Zeeland in 2001 binnen het archeologie- en subsidietraject Belvedere het project Staats-Spaanse linies opgezet. De projectmedewerkers doen onderzoek en streven naar herstel en het weer zichtbaar maken van de overblijfselen van forten en schansen met de tussenliggende liniedijken uit de periode van de Opstand. Wat we zien in het landschap zijn verdedigings werken waar 'de scherpe kanten' in de loop van de eeuwen door het niet-militaire gebruik zijn afgesleten en verzacht door vreedzaam gebruik. De uniformiteit die voor militaire doeleinden is vereist, is vervangen door de verscheidenheid van het dagelijks bestaan. Na eeuwen van onbruik zijn de werken nog altijd goed herken baar in het landschap. Misschien zijn sommige wat haveloos en zijn andere lastig terug te vinden, veel is er nog. In het westen van het gebied zijn de volgende linies te onderscheiden: a. De linie van Oostburg, aangelegd om bestaande (Spaanse) forten te verbinden; in totaal hebben elf forten deel van de linie uitge maakt. Thans zijn nog restanten van de Hans Vriezeschans zichtbaar; van de overige forten niet meer. b. De Passageulelinie: aangelegd langs de gelijknamige kreek als meest zuidelijke linie met acht forten, waarvan De Munte in geringe mate en de Jonkvrouweschans/Jufferschans Verdedigingswerken waarvan 'de scherpe kanten' zijn afgesleten: de voor militair gebruik vereiste uniformiteit is vervangen door de verscheidenheid van het gebruik in het dagelijks bestaan. Maar ook na eeuwen van onbruik zijn de werken nog altijd goed herkenbaar in het landschap. Foto en kaart Provincie Zeeland. redelijk, de Redoute eveneens redelijk en Fort Pyramide matig te zien zijn. c. De linie van Oranjepolder nabij IJzendijke, gevormd door de oostelijke dijk van deze polder en de Mauritspolder, na de bedijking voorzien van redoutes en schansen. Al zijn tegenwoordig geen verdedigingswerken meer te herkennen, de ligging van de voormalige versterkingen valt nog aan de loop van de dijk af te lezen. Natuurlijk is het gebied ook nog goed her kenbaar door belangrijke vestingen zoals Retranchement waar binnen de wallen een dorp is ontstaan met hoge, steile wallen, met het front aan de oostzijde en met een goed herkenbaar profiel van de grachten en het Fort Nassau. Het huidige Sluis heeft nog restanten van enkele poorten. De omwalling is goed herken baar, evenals het gebied waar het water het Zwin liep. Het verdedigingswerk De Stenen Beer is gedeeltelijk gerestaureerd. De voor malige vesting Aardenburg heeft nog een deel van de omwalling met bolwerken evenals de WestpoortDe plaats kende overigens al in het jaar 180 een Romeins castellum. Ook Oostburg kende een sterk militair ver leden: twee forten, wallen met bastions, poorten en een gracht. De totale verwoesting van de plaats in 1944 zorgt nu voor een geringe herkenbaarheid van het verleden en dan nog door reconstructie. De Tachtigjarige Oorlog Vanaf de tweede helft van de zestiende eeuw maakten de Nederlandse gewesten zich gelei delijk los van het hoogste gezag: de landsheer Philips II, koning van Spanje, en zijn opvolgers. Willem van Oranje begon de Opstand tegen de Spaanse troepen, veelal met wisselend succes. Staatkundige vooruitgang werd geboekt door de stichting van de Republiek der Verenigde Nederlanden waarbij de Staten-Generaal het hoogste gezag vormden. De jonge Republiek ontwikkelde zich tot een economische macht en voerde voortdurend vooral 'plaatselijke oorlogen' tot de periode dat een bestand werd afgesloten (1609-1621). De Staten besloten na de hervatting van de strijd hun gebied in het zuiden en oosten te consoli deren. De verovering van Antwerpen door Spaanse troepen onder Parma (1585) was het begin van de verovering van de zuidelijke Nederlanden. Strategisch was de linkeroever van de Schelde voor de Republiek een aantrek-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 26