Monumenten prioriteit in Amsterdam Jan Derk Gerritsen Bij Heemschut hangt de vlag uit nu Amsterdam duizend nieuwe monumenten in het vooruitzicht stelt door de procedure te bekorten. Terwijl versnelling doorgaans bedoeld is om een beeld bepalend pand sneller te kunnen slopen. Maar in Amsterdam betekent haast dus in het vervolg uiterste behoedzaamheid. 22 Heemschut april 2004 Van veel van de zevenduizend monumenten in Amsterdam is geen interieurbeschrijving: daar komt verandering in. Hier de kleine bocht van de Herengracht. Foto A.A. Dullé. Duizend nieuwe gemeentelijke monumenten in de hoofdstad is het doel van een inmiddels aangenomen motie. Die maakt een spoed procedure mogelijk waarbij een beschermwaar dig pand op zeer korte termijn - soms zelfs binnen enkele dagen - als gemeentelijk monu ment wordt aangewezen. Geen projectontwik kelaar kan vóór die tijd zijn werk doen. Bij elk bouwinitiatief laat de gemeente een quick scan uitvoeren door een van haar ruim twintig inspecteurs. Die doen dat bij ieder bouwwerk van vóór 1940 dat beeldbepalend of beschermwaardig is. De inspecteur bekijkt dan of in het verleden monumentale waarden 'vergeten' zijn. Het kan gaan om toonaan gevende elementen in de gevelwand, de plaats van het pand in de stedenbouwkundige struc tuur, plafondschilderingen, lambriseringen of bijzondere constructies. Van veel van de zeven duizend monumenten in Amsterdam is geen interieurbeschrijving. Die omissie gaat de gemeente rechtzetten. Die beschrijving was er al helemaal niet voor de beeldbepalende panden. In Amsterdam hebben die de 'orde-2' status, wat wil zeggen dat ze wel als bijzonder maar nog niet als monumentwaardig worden gezien. Een motie van deze strekking had Guido Frankfurther in 2001 al ingediend, hij was toen nog raadslid. Met die motie was echter door allerlei omstandigheden tot nu toe niets gedaan. Voor hem moet het dus een geweldige voldoening zijn dat hij er nu in 2004 als wethouder zelf uitvoering aan mag en kan geven. Guido Frankfurther is gepokt en gema zeld in het monumentenbehoud. Sterker nog: het zit in zijn genen want zijn vader, de in Amsterdam bekende P. Hans Frankfurther, zat jarenlang in de Dorpsraad Sloten en Oud- Osdorp. Nu zit zoonlief in het pluche voor D66 met onder meer de portefeuilles Water en Monumenten (hij maakt zich ook al sterk voor de ontdemping van grachten). Voorbescherming Waaruit bestaat nu de bekorting van de proce dure? Wie de monumentenwereld kent, weet dat tijdrekken voor de beschermers grote voor delen heeft. Nadelen levert het op voor de bestuurders, die 'door willen'. Het aanvragen van voorbescherming met een beroep op artikel 3 Monumentenwet kan leiden tot de uiteinde lijke officiële erkenning als monument door de staatssecretaris voor Cultuur. Zo'n procedure duurt minimaal een jaar. We zouden niet graag de kost geven aan die belangenorganisaties die daarmee geen enkel ander doel nastreven dan het traineren van de procedure. Voor rijksmonumenten blijft die procedure van kracht. In Amsterdam gaat deze nieuwe procedure niet meer gelden voor gemeentelijke monumenten. Iedere eigenaar van een beeld bepalend orde-2 pand krijgt bij bouwplannen het advies in een vroegtijdig stadium een quick scan te laten uitvoeren. In het uiterste geval doet de gemeente dat zelf. Daardoor kan er in veel kortere tijd duidelijk heid komen over de monumentale waarde, die vervolgens in het planvormingsproces wordt betrokken. Het is in Amsterdam van nu af aan niet meer mogelijk een orde-2 pand te slopen als via de quick scan is komen vast te staan dat het bijzondere monumentale waarden heeft of dat voor het beschermd stadsgezicht alles moet worden ingezet tot behoud en herstel. Een eigenaar heeft nog altijd de kans bezwaar te maken. Het liefst ziet de gemeente dat de eigenaar de quick scan zelf laat uitvoeren. Bij positieve uitkomst van de scan zet de gemeente de spoedprocedure in en gaat zij over tot plaat sing op de lijst van gemeentelijke monumenten. Slechts bij verregaande bouwvalligheid of als de scan negatief uitvalt, verleent de gemeente een sloopvergunning. Bij schrijnende gevallen kan de scan worden overgeslagen. Bij illegale sloop wordt de bouw stilgelegd en wordt - wat zelden gebeurde - bestuursdwang toegepast. Bij Justitie wordt aangifte gedaan als vernielingen moedwillig zijn aangebracht en herstel niet mogelijk is. Met Justitie is de gemeente in overleg over een verhoging van de boete (nu 2500 euro per overtreding) en even tuele gevangenisstraf. Vier gevallen liggen al ter beoordeling bij Justitie. Frankfurther zegt: 'De daad bij het woord te voegen, voorkomen is beter dan genezen, handen en voeten geven aan je beleid, geen "laat-maar-zitten" houding aannemen want weg is weg!' Jan Derk Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 24