'Een voorzitter is een voorbijgaand verschijnsel' Maarten Meester Edu vanTuyII van Serooskerken Tussen neus en lippen door, bijna alsof hij het over een ander had, maakte Edu vanTuyII van Serooskerken zijn aftreden bekend op de laatste algemene ledenvergadering. 'Ik vertel het nu maar want het is vreemd als u het straks in ons blad leest/ Nu verklaart hij zich nader. Om met de deur in huis te vallen: waarom stapt u op? 'Omdat ik zo veel veranderingen heb moeten doorvoeren dat ik voor mijn gevoel een deel van mijn krediet kwijt ben. Ik merk dat de verande ringen die ik heb doorgevoerd soms zo'n pijn hebben gedaan dat mensen denken: hallo, wat wil je nu nog meer van ons? Het is niet efficiënt als ik doorga. Als voorzitter leef je nu eenmaal voor een deel van je magie. Gelukkig ben ik persoonlijk niet afhankelijk van het Heemschut voorzitterschap. Ik hecht eraan dat dat werk goed gebeurt, niet aan de functie als zodanig. Een voorzitter is een voorbijgaand verschijnsel. Bovendien kostte het voorzitterschap me veel meer tijd dan ik verwacht had. Je moet zeker een avond per week kunnen vrijmaken, wat ik niet voor elkaar krijg naast mijn drukke baan. Ik heb wel tegen de algemeen directeur gezegd: "Als je een opdracht voor me hebt, ben ik de wereld nog niet uit." Ik blijf ook lid voor het leven.' Had u niet verwacht zo veel te moeten reorganiseren? 'Voor mijn aantreden vroeg ik de selectie commissie: zijn er nog bijzonderheden? Nee hoor. Niets aan de hand. En bij de eerste bestuursvergadering merkte ik toch een bran derigheid! Als iemand een vraag stelde, schoot de rest gelijk in de stress. Later bleek dat op alle niveaus zo te zijn.' Verbazingwekkend, die spanning. 'Ik kwam aan toen de VOM en Heemschut net samen waren gegaan. Niemand had zich afge vraagd - zo leek het wel, laat ik het voorzichtig zeggen - wat te doen na de fusie. Heemschut en VOM waren twee verschillende werelden. Bij Heemschut wijdde je je op een bijna boven aardse manier aan de taak om het monument te behouden. Bij de leden van de VOM zag je consumentengedrag: de vereniging beloofde dat monumenten open zouden gaan die voor anderen gesloten bleven. Wat moest Heemschut Het is niet efficiënt als il< doorga. Als voorzitter leef je nu eenmaal voor een deel van je magie.' Quote Edu van Tuyll. Foto's Henriëtte Guest Fotografie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 22