De hofjes Op verschillende plekken in de stad zijn mooie hofjes te vinden. Het meest intieme is het Hofje van Splinter met zijn houten galerij langs de smalle binnentuin (van circa 1650), gesticht door Margaretha Splinter en opgetrokken in Hollandse renaissancestijl. Het meest monu mentale is de door Floris Wildeman gestichte Wildemanshof, opgetrokken in late Hollands classicistische stijl en voorzien van een ruime binnentuin (1714-1717). De houten hameibruggen De late Hollands classicistische stijl is ook elders te vinden. Bijvoorbeeld bij de karakteris tieke hameibruggen die vanaf 1686 volgens een standaardmodel overal in de stad verschenen. Het gaat om (voormalige) houten ophaal bruggen. Bijzonder is de monumentale vorm van de in gebroken wit geschilderde hameien: De visbanken Vlakbij de Waag liggen de visbanken: twee kleine zuilengalerijtjes, voorzien van hard stenen tafels waarop de vis verkocht werd. Oorspronkelijk waren er houten kolommen die de overkapping droegen, thans zijn het slanke gietijzeren zuiltjes. Tussen de twee galerijtjes staat een pomp, voorzien van hardstenen platen uit de negentiende eeuw en een fraai bronzen mondstuk in de vorm van een dolfijnenkop uit de zeventiende eeuw. Grote Kerk opgetrokken in de stijl van de Brabantse gotiek, waarbij gebruik gemaakt werd van een combinatie van lokale roodgeel gemĂȘleerde baksteen en witte Belgische natuursteen. Die witte steen is hier toegepast in de vorm van speklagen, die de gebouwen vanaf de straat een opvallend aanzien geven. De Waag en de Waagtoren Tot de bekendste gebouwen behoort het waag gebouw (1583) voor het wegen van de kaas voor de beroemde kaasmarkt. Het gebouw heeft een bijzondere voorgeschiedenis. Eerst diende het tot Heilige Geestkapel. Na het Spaans Beleg werd die kapel verbouwd tot waaggebouw. Daarbij werd de oude koorabsis afgebroken en vervangen door een rechte pronkgevel in de toen nieuwe stijl van de Hollandse renaissance. Zo onstond een van de meest imposante laat zestiende-eeuwse waaggebouwen die ons land rijk is. Tussen 1597-1602 volgde de bouw van een reusachtige toren naar ontwerp van de toenmalige stadstimmerman Pi eter Cornelisz. Kunst. Net als de toren van de Grote Kerk herbergt ook de Waagtoren een zeventiende- eeuws carillon van Melchior de Haze. Nog altijd heeft de gemeente Alkmaar een stads- beiaardier - Bob van Wely- in dienst die beide carillons bespeelt. met hun 'geblokte' uitvoering ogen zij uit de verte bijna als poorten van natuursteen in plaats van eenvoudige houten constructies. Huizen uit allerlei perioden Bepalend voor het aanzien van de binnenstad zijn niet alleen grote gebouwen met een publieke functie, maar ook de talloze grotere en kleinere particuliere woonhuizen uit diverse perioden. Zo zijn er huizen met trapgevels van oranjerode baksteen uit de zeventiende eeuw en huizen met lijstgevels in een paarsbruine baksteen uit de achttiende eeuw en het begin van de negentiende eeuw. Voordat baksteen gangbaar werd, werd in de stad veel in hout gebouwd. Het beroemde 'Huis met de Kogel' geeft een goed beeld van die Alkmaarse hout bouw. Maar ook achter veel bakstenen gevels gaan nog steeds houtskeletten schuil. De afdeling Monumentenzorg en Archeologie van de gemeente Alkmaar Al meer dan 125 j aar heeft Alkmaar een eigen afdeling Monumentenzorg en Archeologie, die zich dagelijks inzet voor het behoud van de cultuurhistorische waarden. Dat gebeurt onder andere door het geven van restauratieadviezen aan de eigenaren van de circa 385 rijksmonu menten, circa 450 (straks: circa 700) gemeente lijke monumenten en ruim 4300 karakteristieke panden. Verder door het doen en laten doen van archeologisch en bouwhistorisch onderzoek en door het opstellen van cultuurhistorische waardenrapportages daar waar bouwplannen worden ontwikkeld. Tevens levert de afdeling een belangrijke bijdrage aan de reconstructie van de stadsgeschiedenis. Het intiemste hofje van Alkmaar: het Hofje van Splinter heeft een houten galerij langs de smalle binnentuin.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 15