8 Actief april 2004 FRIESLAND Crouw biedt meer dan een aangevaren spinnekop. Hoewel... Grouw Onlangs is het pas gerestaureerde watermolentje van het type 'Spinnekop' aan de westkant van het Prinses Margrietkanaal door een binnenvaartschip aangevaren en totaal vernield. Gelukkig dekt de verzekering de schade en zal de molen worden hersteld en op een veiliger plaats aan de oostkant van het kanaal worden neergezet. Maar er is meer in dit bekende zeildorp wat de provinciale commissie Fryslan 'muoit' (bezig houdt). Aan de Parkstraat staan enkele beeld bepalende herenhuizen. Eén daarvan, Sinnewente, was ooit bewoond door de familie Halbertsma (van de houtfabriek) en had een fraaie tuin. Na het vertrek van de familie uit Grouw heeft een projectontwikkelaar het pand overgenomen. Die heeft allereerst de tuin 'gesloopt' en vervolgens het huis zodanig verwaarloosd dat, als dit zo doorgaat, er geen sloopvergunning meer nodig is. Heemschut is actief en werkt aan een monumentenstatus voor dit pand. Verder verkeert het oude gemeentehuis (destijds van Idaarderadeel thans Boarnsterhim) in een slechte toestand. Heemschut probeert hoop te brengen voor dit gebouw van Kropholler, dat dateert van begin jaren veertig van de vorige eeuw. Boerderij van het jaar Na het succes van de verkiezing van de Boerderij van het jaar neemt Heemschut zitting in de jury voor de verkiezing van de Friese woonboerderij van het jaar. Het gaat ditmaal om een woonboerderij van het kop-hals-romp- type, of een variant daarvan. Op het erf en aan de gebouwen mogen eigentijdse veranderingen en toevoegingen zijn aangebracht, die bij het type woonboerderij behoren. Wel moet duide lijk zijn dat de eigenaren zorgvuldig en met respect omgaan met het oorspronkelijke karak ter. Tevens let de jury op de erfbeplanting en de aanblik van de boerderij in het landschap. De winnaar ontvangt een cheque van duizend euro, overigens niet van Heemschut Fryslan. De verkiezing wordt evenals vorig jaar onder meer gesponsord door de Rabobank. Breed protest tegen sloop Bonnehos Bericht in de Leeuwarder Courant van 12 febru ari 2004: 'De actievoerders, waaronder de provinciale commissie Fryslan van de Bond Heemschut, die zich inzetten voor het gedeeltelijk behoud van het Bonifatiushospitaal in Leeuwarden krijgen royaal steun. Ruim 3.600 mensen ondertekenden een petitie waarin het sparen van de meest karakteristieke vleugel, de bij behorende kapel en de tuin wordt bepleit. De petitie werd in ontvangst genomen door burgemeester Margreeth de Boer. Het zieken huis staakt in de loop van dit jaar zijn activiteiten als de uitbreiding van het Medisch Centrum Zuid is voltooid. Wethouder Van Mourik verwacht dat B en W over een paar weken zullen beslissen over zowel de sloopaanvraag als over het verzoek van het Cuypersgenootschap om het complex alsnog op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen.' Peter Karstkarel publiceerde in het februari nummer 2 002 van het tijdschrift Heemschut een artikel over het Bonifatiushospitaal, waarin ook hij het behoud bepleit. Ambtelijke molens draaien langzaam... Heemschut blijft actief. GustaafWitsen Elias GRONINGEN Weer de Hereweg Groningen Heemschut Groningen heeft onlangs in een zienswijze op het bouwplan voor Hereweg 33 t/m 39 gereageerd. De Hereweg is de oudste toegangsweg tot de stad Groningen vanuit het zuiden. De weg liep vanaf Coevorden over de Hondsrug naar de stad door de uitgestrekte Drentse moerassen. Wie vroeger Groningen wilde veroveren, moest eerst Coevorden in zijn bezit krijgen. Na de ontmanteling van de vesting Groningen (na 1874) konden de Groningers buiten de wallen gaan bouwen, dus ook aan de Hereweg, die aan het begin van de vorige eeuw gekenmerkt werd door villa's en herenhuizen. Dichtbij de stad kreeg de weg een meer stedelijk karakter, met een aaneengesloten bebouwing. Vanaf de jaren tachtig van de vorige eeuw is dit karakter ernstig aangetast, door hier en daar panden te slopen en te vervangen door nieuwbouw die niet past in het karakter van de nog bestaande oorspronkelijke bebouwing. Er is behoefte aan een Hereweg-visie die de contouren schetst van de toekomstige ontwikkeling van de Hereweg, zodat niet steeds ad hoe besluiten worden genomen bij sloop en nieuwbouw. Nu dreigt dit wel te gebeuren. Na de bouw plannen voor het appartementencomplex voor bejaarden Hereweg 30 t/m 38 is er ook een bouwplan gepubliceerd voor een appartemen tencomplex aan de overkant, Hereweg 3 3 t/m 39. Wij vragen om een zorgvuldige inpassing van dit complex in de kwetsbare omgeving op basis van een nog te ontwikkelen visie op de Hereweg. Bouwhistorisch onderzoek in binnenstad Groningen De gemeente Groningen is in mei 2003 gestart met het maken van een cultuur historische kwaliteitskaart van het totale gemeentelijke grondgebied. Eerst komt er een onderzoek naar alle panden gebouwd in de binnenstad voor het jaar 1850. Tijdens de voor selectie bleek dat ongeveer 1100 panden voor een nader onderzoek in aanmerking komen. De voorselectie vond plaats op grond van kaart materiaal, oude tekeningen en ander archief materiaal, en uiterlijke kenmerken. Van buiten kun je niet altijd zien hoe oud een huis is. Alleen het gotisch huis uit de Brugstraat is van buiten als een vijftiende-eeuws huis herken baar. Veel panden in de Groningse binnenstad hebben een gevel uit de achttiende eeuw of later. Achter zo'n voorgevel zit soms een nog geheel middeleeuws casco verborgen, zoals bij Oude Boteringestraat 52. Na de voorselectie volgt de tweede fase van het onderzoek: de bouwhistorische verkenningen, eerst in de niet beschermde panden, daarna in de beschermde panden. Bij het aanvragen van bouwvergunningen vond al bouwhistorisch onderzoek plaats. Maar ook panden die niet verbouwd worden, komen nu aan de beurt. Hiervoor is toestemming van de eigenaar nodig. Per onderzocht pand wordt een rapport geschreven. De eigenaar van het pand krijgt het rapport cadeau als blijk van waardering voor zijn medewerking. Groningen verzamelt zo een schat aan gegevens over de bouwhistorie van de stad. Tineke Vooijs Groningen, Hereweg. Naast de bloemenzaak moet nieuwbouw van vijf verdiepingen hoog komen. Foto Tineke Vooijs.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 10