Actief 7 gekocht, wil na de sloop en de nieuwbouw zijn zaak in sportartikelen op de begane grond onderbrengen en boven de zaak zes tot negen appartementen bouwen. Hi j gaat overigens akkoord met de voorwaarden die de gemeente stelt. Heemschut en Oud Deventer hebben na overleg besloten de zaak verder maar te laten rusten. Henk Nieuwenhuis, PR-medewerker Heemschut Overijssel Zundert, klooster in Molenstraat. Foto H.J.J. Oome. NOORD-BRABANT 'Stoutste jongetje van de klas' Zundert De West-Brabantse gemeente Zundert - waartoe ook Rijsbergen, Wernhout en Achtmaal behoren - heeft geen monumen tenverordening en is ook niet van plan er voor 2006 een op te stellen. Er moet wel ergens een lijstje met monumentale panden rondzwerven, maar dat is nooit aan de raad voorgelegd. Het college van B en W heeft ook nog nooit beslo ten wat het met dat lijstje zou doen. Monumentenbeleid en een verordening hebben geen enkele prioriteit. 'Zundert is op dit gebied het allerstomste jongetje van de klas in heel Brabant', vindt technisch adviseur Huub Oome van Heemschut Noord-Brabant. Hij steunt de eis van de Zundertse Heemkunde kring De Drie Heerlijkheden aan de gemeente om zo snel mogelijk een monumentenbeleid te ontwikkelen: 'Want behalve de rijksmonumen ten is op dit moment alles binnen de gemeente vogelvrij'. De kwestie werd medio oktober opnieuw actueel bij de gezamenlijke presentatie van vijf plannen voor woningbouw op locaties binnen de bebouwde kom. Woningstichting Zorgvoorwonen en vier projectontwikkelaars hebben zich gemeld voor de bouw van in totaal tweehonderd woningen in inbreidingslocaties. De stichting legt daarmee misschien wel zorg aan de dag voor wonen, maar bepaald niet voor monumenten. Zo wil ze het voormalige St. Annaklooster - een rijksmonument - slopen en twintig meter verderop herbouwen om op die manier ruimte te scheppen voor een nieuw plein. Jan Keunen, PR-medewerker Heemschut Noord- Brabant AMSTERDAM Bestemmingsplan Westerdokseiland Juist voor het sluiten van dit Heemschut nummer ontvingen wij de mededeling dat de Raad van State ons in het gelijk heeft gesteld in de jarenlange procedure tegen een belangrijk onderdeel van het bestemmingsplan voor het Westerdokseiland. Wij komen in de volgende editie van het tijdschrift op deze zaak terug, maar melden nu reeds het volgende: het plan stelde de bouw voor van een kolossaal gebouw van 180 meter lengte, 60 meter breedte en 46 meter hoogte, doorsneden door open ruimten, liggend niet ver van het Centraal Station en reikend tot ver in het IJ. Het bestemmingsplan vormt een onderdeel in de reeks besluiten die het zuidelijk deel van de IJ-oevers moet vastleg gen. Het bouwwerk zou een ernstige aantasting van de ruimtelijke werking van het IJ-gebied teweegbrengen. Heemschut Amsterdam volgt de ontwikkeling nauwgezet. E. DienaarHeemschut Amsterdam NOORD-HOLLAND Heemschut vindt gewillig oor gedeputeerde Alktnaar Het uitblijven van enige reactie van het provinciaal bestuur van Noord-Holland op ons voorstel de wegenstructuur bij de Omval in Alkmaar zo te wijzigen dat drie stolpboerde rijen kunnen blijven staan, is reden geweest ons bij de desbetreffende gedeputeerde te beklagen over deze onbehoorlijke behandeling. Resultaat daarvan is geweest dat onze commissie bij het GS-lid voor Cultuur Rinske Rruisinga een gewillig oor heeft gevonden voor een betere behandeling. In dat gesprek zijn ook andere zaken aan de orde geweest die ons hoog zaten en hebben wij de verzekering gekregen dat we voortaan kunnen rekenen op een 'behoorlijk bestuur'. Als wij menen een andere visie te mogen uitdragen op provinciale plannen doen we dat op goede gronden en met kracht van argumenten en niet als een actiegroep die overal tegen is. We beschikken over deskun dige vrijwilligers, die veel kennis hebben van juridische, bestuurlijke, planologische of tech nische aspecten en mogen dus verwachten dat we met kracht van tegenargumenten tot een vergelijk of ander inzicht kunnen geraken. Maar we wensen in elk geval serieus te worden genomen en fatsoenlijk te worden behandeld. Bezwaar tegen sloop spoorwachterswoning Uithoorn Bij B en W van Amstelveen hebben we bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen sloop van de voormalige spoorwachterswoning aan de Nieuwe Kalfjeslaan in Amstelveen. Het gaat hier nota bene om een gemeentelijk monument, dat nog steeds op de lijst staat. Het is bepaald niet bouwvallig, heeft onze technisch adviseur geconstateerd. Valide redenen tot sloop zijn niet aanwezig. Jan Derk Gerritsen, PR-medewerker Heemschut Noord-Holland GRONINGEN Groningen selecteert wederopbouwmonu- menten Groningen In september 2003 kwam de gemeente Groningen met een voorstel tot bescherming van gemeentelijke monumenten uit de periode 1940-1970. De projectgroep naoorlogse monumenten heeft negentig objec ten en complexen geselecteerd op grond van vijf hoofdcriteria: de cultuurhistorische waarde, de architectuurhistorische waarde, de steden- bouwkundige/ensemblewaarde, de gaafheid en de zeldzaamheid. Bij de selectie is ook gestreefd naar een evenwichtig en representatief over zicht van wat er in deze periode in de stad Groningen is gebouwd. Ook gebouwen aan de Grote Markt zijn opgenomen in de selectie. De aanwijzing van deze gebouwen tot monument hangt af van de herontwikkelingsplannen voor dit gebied, dat al jarenlang een heet hangijzer is in de gemeentepolitiek. Niet iedereen zal het met de keuze van alle objecten eens zijn. Wederopbouwarchitectuur stond lang bekend als grauw en goedkoop, gebouwd in een periode van armoede. 'Lelijk is geen argument' is echter de titel van de reizende tentoonstelling van de wederopbouw architectuur, samengesteld door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die in oktober in Groningen te zien was, aangevuld met voor beelden uit de Groningse selectie. De Heemschut Groningen heeft veel waarde ring voor de werkwijze van de selectiecommis sie. T och heeft het de afdeling Monumenten van de gemeente verzocht om nog een aantal gebouwen in de selectie op te nemen, onder andere een aantal huizen uit de Delftse school, aangezien die vrijwel ontbreken in de voorge stelde lijst van toekomstige gemeentelijke monumenten. Tineke Vooijs, PR-medewerkster Heemschut Groningen ZUID-HOLLAND Grootschalig bebouwingsplan Te Werve van tafel Rijswijk Het bouwplan De Nieuwe Burght, een enorm paleisachtig complex met 55 wonin gen met bijbehorende parkeergarage op het terrein van Te Werve, is door de gemeente Rijswijk teruggetrokken. Realisatie zou een grove aantasting zijn van het landgoed Te Werve, onderdeel van de zogenaamde Rijswijkse land- februari 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 9