6 Actief tallig onderhoud dat in 1999 werd afgerond. Nu ligt er dan weer een kapaanvraag voor niet minder dan 340 exemplaren. Hiertegen heeft de Stichting Milieuwerkgroep De Oude IJssel- streek een beroepschrift ingediend met de aanvraag voor een voorlopige voorziening. Heemschut ondersteunt dit beroep. Uit een onafhankelijk onderzoek van de Bomen- stichting bleek verder dat de meeste bomen nog meer dan 25 jaar meekunnen. Ria Koning, PR-medewerkster Heemschut Gelderland OVERIJSSEL Woningbouw bij boerderij De Oude Mars Zwolle Tussen de woonbebouwing van Zwolle-Zuid en het aanpalende bos ligt De Oude Mars. De hoeve dateert van 1938 en staat op de lijst van rijksmonumenten. De boerderij hoorde bij het bosrijke landgoed Zandhove. Jammer genoeg is het geheel geen particulier bezit maar eigendom van de gemeente. Deze wil nu het weiland in bouwkavels verdelen, zodat er (topsegment-)huizen gebouwd kunnen worden. Onlangs kwam een locatieonderzoek gereed naar een aantal alternatieven, dat echter duidelijk is toegeschreven naar De Oude Mars. Vooruitlopend op de beslissing hierover heeft de gemeente de pachter al uitgekocht. Naar een nieuwe bestemming voor de boerderij wordt gezocht. Heemschut deelt de mening van veel Zwollenaren, onder wie politici, dat woning bouw hier niet past. Bewoning nabij het bos vermindert de rust, tast de natuurwaarde aan en leidt zeker niet tot verrijking van de natuurkwa liteiten van het landgoed. De gemeenteraad beslist binnenkort of met de voorbereiding van de Oude Mars als woonlocatie wordt doorgegaan. Schepradgemaal Broeken en Maten toe aan restauratiebeurt Kampen Het rijksmonument gemaal Broeken en Maten aan de Flevoweg bij Kampen verkeert in gevaar. Het gemaal dat na ijveren van Heemschut in 1992 op de monumentenlijst is gezet, werd in datzelfde jaar buiten gebruik gesteld. Het gemaal was niet meer nodig doordat zijn taak werd overgenomen door het verderop gelegen gemaal Roggebotsluis. Het monument Broeken en Maten is in 1863 op een terp gebouwd als stoomgemaal met een dubbel scheprad. In 1929 verving een elektrische sleepankermotor de stoommachine. Na de slui ting in 1992 werd het transformatorhuis van zijn inhoud ontdaan. Sinds die tijd is geen onderhoud meer verricht. Voor een gemaal geldt hetzelfde als voor een windmolen: het mechaniek lijdt meer van een week stilstaan dan van een jaar draaien. In 1995 liet de gemeente Kampen onderzoeken wat restauratie zou gaan kosten: 3 61.965Van die restauratie is echter niets terechtgekomen. Inmiddels heeft de oud-machinist de eveneens op een terp gelegen dienstwoning gekocht, het waterschap Groot Salland heeft het gemaal in 2000 verkocht aan de twee zonen van de machi nist. Ze willen graag meewerken en bijdragen aan de restauratie van het gemaal, het weer draaibaar maken van de schepraden en de openstelling voor het publiek. De eigenaars zijn nu in overleg met de gemeente Kampen, waarbij ook Heemschut is betrokken. De tijd dringt overigens, want ook hier betekent rust roest. Heemschut steunt bevolking tegen verkeerde nieuwbouw Blokzijl De gemeente Steenwijkerland wil binnen de stadswallen van Blokzijl (een stadje dat bij Steenwijkerland hoort) dijkwoningen bouwen aan de Groenestraat. De huizen zouden moeten verrijzen op een deel van het voormalige bedrijventerrein aan de Groene straat. Daar staat een oude smederij, die moet verdwijnen. De vereniging Plaatselijk Belang Blokzijl (PBB) en een groot deel van de Blokzijler bevolking wil iets heel anders. PBB wil dat er aan de Groenestraat kleinschalige woningbouw komt, met traditionele maten en materialen. PBB begon meteen een actie om de gemeentelijke plannen tegen te houden, maar de club stuit op onbegrip en politieke afspraken met de woningstichting en riep de hulp in van Heemschut. De Provinciale Commissie Overijssel wijdde er in haar laatste vergadering veel woorden aan en steunt PBB in het streven de dijkhuisplannen te torpederen. Inmiddels schakelde het bestuur van PBB ook de Utrechtse ontwerper Jan de Jonge in. Deze maakte een schets waarin hij aangeeft hoe het ook en aantrekkelijker kan. Het alternatieve plan van De Jonge, dat voorziet in huizen in Zuiderzee-stijl, is inmiddels gepresenteerd aan de raadscommissie Bouwen, Wonen en Milieu. Volgens De Jonge is het plan daar 'zeer goed ontvangen'. De vele tegenstanders van het gemeentelijke plan, waaronder dus ook Heemschut, vinden dat je binnen de historische grenzen van het oude Zuiderzeestadje geen dijkwoningen neer moet zetten, omdat ze daar gewoon niet passen. Voorzitter Herman Smit van Heemschut Overijssel zegde De Jonge de steun toe van Heemschut. Smit zegt de gemeente Steenwijkerland te vragen om eerst stedenbouwkundige uitgangspunten te formu leren voor het zo kwetsbare binnengebied van Blokzijl, en niet zomaar een ontwikkelaar zijn gang te laten gaan. NS breekt baanwachtershuisje af Wijhe Soms zijn de slopers net iets vlugger dan Heemschut. Zoals in Wijhe, waar tot voor kort langs de spoorlijn Zwolle-Deventer een aardig baanwachtershuisje stond. Het stond al jaren leeg en enig onderhoud werd er niet aan gepleegd. Het huisje had echter nog steeds de bestemming woondoeleinden. Voor Heemschut voldoende reden om acties tot behoud te ondernemen. Het huisje was een uniek geval, volgens kenners een 'cultuurhistorisch juweel tje' en een 'stukje erfgoed', op z'n minst in aanmerking komend voor een plaatsje op de gemeentelijke monumentenlijst. Helaas, het uit 1868 stammende spoorweghuisje is in oktober in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen (eigenaar) gesloopt. Dat nieuws viel verkeerd bij de Heemschut Overijssel omdat de briefwis seling tussen Heemschut en de gemeente Olst- Wijhe over het al dan niet laten staan van het huisje nog aan de gang was. Een merkwaardige en teleurstellende gang van zaken! Zeventiende-eeuws pand komt niet op monumentenlijst Deventer De gemeente Deventer zet het pand Keizerstraat 7-9 (ooit bekend als het Wapen van Utrecht, later genoemd Hotel Duym) niet op de gemeentelijke monumentenlijst. Heemschut Overijssel en de Stichting Oud Deventer - die hadden gevraagd dat wel te doen - kregen dus de kous op de kop. De gemeente deed een bouwhistorisch onderzoek naar het pand, iets wat Oud Deventer en Heemschut een paar weken eerder ook al hadden laten doen door bouwhistoricus Wijnand Bloemink. Beide onderzoeken wezen uit dat het oude pand (eigenlijk zijn het twee huizen) interessante onderdelen bevat. Het pand 7-9 is volgens Heemschut alleen al vanwege zijn stedenbouwkundige verleden van grote betekenis en waarde. In de Keizerstraat is het waarschijnlijk het enige pand dat ouder is dan de rest van de bebouwing, die uit de negen tiende eeuw stamt. Veel onderdelen dateren mogelijk uit de zeventiende eeuw, wellicht zelfs van eerder. Op de kaart van Bleau uit 1649 is tussen de Binnen-Brinkpoort en de Buiten- Brinkpoort het huis al afgebeeld. Het gebouw kent een rijke historie, de panden Keizerstraat 7 en 9 waren de eerste die buiten de middeleeuwse gracht werden gebouwd. Uit de bouwhistorische onderzoeken bleek dat in het gebouw nog wat oude restanten aanwezig zijn, zoals de dubbele kap en de authentieke keldergewelven. Het oorspronkelijke zeven- tiende-eeuwse karakter is echter nauwelijks meer afleesbaar aan het gebouw. Archeologische resten van voor de stadsbrand in 1334 zijn waarschijnlijk niet aanwezig. In de loop van de jaren is er zo veel veranderd en weggebroken dat het gebouw ook nog eens is verzakt. Behoud kan, maar is erg duur. Als troost voor Oud Deventer en Heemschut moge gelden dat de gemeente het pand vóór de sloop uitvoerig documenteert. De nieuwbouw mag niet groter zijn dan de huidige bebouwing. De ondernemer die het pand verleden jaar heeft februari 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 8