7Vl> O Actief 5 n UTRECHT Voortgang Nieuwe Hollandse Waterlinie Het ontwerp Linieperspectief voor de Nieuwe Hollandse Waterlinie (NHW), het zoge naamde Plan Krayenhoff, ligt in de provincie Utrecht op koers. De provincie en het Bestuur Regio Utrecht hebben hun goedkeuring aan het plan gegeven. De bescherming van het gebied zal worden opgenomen in het nieuwe streekplan en verankerd worden in de cultuur historische hoofdstructuur en de provinciale landschapsvisie. In het provinciale projectenprogramma 2010 is al geld vrijgekomen voor een verkenning naar een nationaal bezoekerscentrum van de NHW in Fort Vechten bij Gorinchem. Het gebied rond het nabijgelegen Fort Honswijk heeft in het plan de bestemming Liniegebied gekregen. Bij de voorbereiding van de planvorming heeft Heemschut zich hiervoor sterk gemaakt. Op deze locatie zal de historische vorm en beteke nis van de waterlinie het meest zichtbaar worden gemaakt, en op een schaal van een op een ervaren kunnen worden. Akkoord A2-aansluiting verkeersplein Hooggelegen De Meern De verkeersaansluiting vanuit Utrecht-Centrum richting Leidsche Rijn wordt kleiner van omvang dan oorspronkelijk gepland. Hierdoor wordt minder schade toege bracht aan enkele monumentale panden en aan het Landgoed Voorn aan de Rijksstraatweg te De Meern. Ook Heemschut heeft zich sterk gemaakt voor deze oplossing, waarover we zeer te spreken zijn. Winkelcentrum in dorpskern? Eetnnes In Eemnes is beroering ontstaan over de bouw van een nieuw winkelcentrum, dat het dorp ernstig zal aantasten. Een dergelijk winkelcentrum past wat ons betreft niet in een zo compacte dorpskern. Heemschut houdt contact met de lokale historische vereniging. Heemschut schenkt conceptmonumenten- verordening Wijk bij Duurstede Op de Open Monumen tendag kreeg de Wijkse wethouder Nico de With van onze landelijke algemeen directeur, Henkjan Derksen, een conceptmonumenten- verordening met bijbehorende conceptlijst aangeboden. Ook werden aanbevelingen gedaan om te komen tot een zelfstandig monu mentenbeleid. Tot op heden kent Wijk bij Duurstede geen monumentenbeleid en dat moet veranderen, vinden zowel Heemschut als de Wijkse stichting Schil met Pit. Het is op zijn zachtst gezegd verwonderlijk dat de gemeente op dat vlak geen beleid voert, terwijl zij qua erfgoed de derde gemeente (na Amersfoort en de stad Utrecht) in de provincie is. Hopelijk vormt dit initiatief een aanzet om hieraan te gaan werken. Maarten hemmens, PR-medewerker Heemschut Utrecht GELDERLAND Sloop van Markt 6 niet voorkomen Lochem Via het landelijk Meldpunt Bedreigd Erfgoed werd de Provinciale Commissie Gelderland geattendeerd op het pand Markt 6. De sloopvergunning was al aangevraagd. Het betrof een vrijstaand zeventiende-/achttiende- eeuws pand dat in de jaren dertig van de twin tigste eeuw werd verbouwd tot twee winkels maar in bouwmassa en onderdelen goed bewaard bleef. Het bestond uit een hoger voor huis met een typisch achttiende-eeuwse lijstge- vel, een dito eiken sporenkap en een lager achterhuis met een zeventiende-eeuwse kapconstructie en een mogelijk nog oudere gewelfkelder. Inwendig viel ook wat te beleven, zoals aan de trap in empire-stijl en de zeldzame plaatijzeren plafonds in de eerste bouwlaag. De commissie vond het pand een gemeentelijke monumentenstatus waardig. Zo dacht eerder ook de gemeentelijke Monumentencommissie die haar verzoek tot plaatsing op de gemeente lijke monumentenlijst echter niet gehonoreerd zag. Heemschut heeft zijn zienswijze en tevens aanvraag tot aanwijzing als gemeentelijk monu ment bij de gemeente ingediend. De sloopver gunning was echter al verleend en de sloop aangevangen. De Markt wordt al weer lelijker. Een nieuwe testcase volgt aan de Zwiepseweg 89. De voormalige dokterspraktijk staat als C- pand vermoedelijk te laag ingeschaald. Een sloopvergunning is aangevraagd, maar nog niet verleend. 340 bomen bedreigd Hengelo Niet alleen van panden willen eigena ren af, soms ook van bomen. De oprijlaan van het landgoed Het Regelink (1830-1840) wordt, zoals het hoort, gesierd door oude bomen. De bevolking koestert ze. Al eerder was - eind twintigste eeuw - een kapvergunning aange vraagd vanwege de hoge onderhoudskosten. Bewoners hebben gedoneerd voor het achters- Eindelijk monumenten verordening voor Wijk bij Duurstede. Wethouder Nico de With (links) krijgt een conceptverordening van Heemschuts algemeen directeur Henk Jan Derksen. Foto Marijke Dekker. luitt/ln-ool; Uotnul \biiitei, tlr r 1objovte l-of U-ij/. «1» de lijst dun ton heel u-ijh in een lijst februari 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 7