M ♦MDEHMET5EIMB? Vakantie van de geschiedenis Beeldreportage: Houten gevelopschriften uit de periode rond 1900 Publieksevenement Nieuweschans Leven achter de gevel: Grootsteeds in Schoonhoven En verder 5 13 13 33 36 40 Column februari 2004 Heemschut 3 Deel 2 uit een serie over Amsterdamse gevel reclames van grafisch vormgever Sanne Pleiter. Van kruideniers, kleine schroefgaatjes en idealistische woningbouwverenigingen. 26 Heemschuts Literair Muzikaal Monument vindt op 17 april in Nieuweschans plaats. Alvast een introductie van deze vesting. 3 0 Sommigen verfoeien hem, anderen aanbidden de ambitieuze gevel van het Schoonhovense pand van Theo Eising en Ina Vlootman. 3 8 Heemschut actief Jargon Side by site Publieksevenementen Ledenservice Nieuwe uitgaven De Duitse filosoof Peter Sloterdijk, zoon van een Hollandse vader, staat bekend om zijn recalcitrante opvattingen. Dat ze zoveel stof doen opwaaien bewijst overi gens hoe ze hout snijden. Je kunt het er mee eens zijn of niet, stof tot nadenken bieden ze altijd. Ook weer toen hij onlangs in ons land - en dus in het vader land van zijn vader - beweerde, dat er geen land is in Europa waar de bevolking haar historische verworvenheden en ambities zo overboord heeft gezet als Nederland. Wij zijn het centrum van Europa en vertegenwoordigen, zegt hij, de Amerikaanse droom doordat we een lange 'vakantie' van onze geschiedenis nemen en loskomen van onze historische wortels. We zijn geworden wat Amerika altijd wilde zijn. Een land met een nieuwe cultuur, dat geen oude kent. Tot zover Sloterdijk. Wie de eenheidsworsten van nieuwbouw projecten van de laatste zestig jaar in het Holland van onze vaderen beziet, consta teert slechts treurnis. De projectontwik kelaar heeft met de geldbuidel de macht over onze cultuur overgenomen, daartoe in staat gesteld door onze overheden. Dat vertelt ons dus een Duitser, een buiten staander, die beter ziet waar wij van binnenuit kijkend al blind voor zijn geworden. Wat ons cultureel is overge dragen vanuit de historie, is ingeruild voor wat overal elders ook de monotoon zet. Met die boodschap reist Sloterdijk de wereld rond, waarin hij zegt ook te vertel len over onze rijke geschiedenis. Hoort u het ook eens van een ander en niet alleen van Heemschut. Jan Derk GetTitsen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 5